Stowarzyszenie Wychowanków AGH powitało Nowy Rok

Na dorocznym Świąteczno-Noworocznym spotkaniu, które jak co roku odbyło się w auli AGH tym razem 14 stycznia, licznie zgromadzeni wychowankowie AGH przywitali Nowy Rok 2019.

W spotkaniu uczestniczyli ze strony władz AGH prorektorzy: prof. Jerzy Lis, prof. Mirosław Karbowniczek, prof. Wojciech Łużny, którzy godnie reprezentowali prof. Tadeusza Słomkę – Rektora AGH. Obecni byli także dziekani wydziałów, kierownicy jednostek organizacyjnych i wielka rzesza wychowanków AGH, głównie spoza grona pracowników uczelni.

Zdjęcia ze spotkania:

Spotkanie opłatkowo-noworoczne – 14 stycznia 2019

Chociaż spotkanie odbywało się 3 tygodnie po tradycyjnej polskiej wigilii, zgodnie z wieloletnią tradycją miało ono również charakter spotkania opłatkowego. Dla podkreślenia jego elementów religijnych związanych z Bożym Narodzeniem w spotkaniu uczestniczył ksiądz prałat Andrzej Waksamński – przedstawiciel proboszcza parafii św. Szczepana w Krakowie. Obecna była również delegacja Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego z panią Barbarą Nikorowicz – wiceprezesem zarządu, na czele.

Rozpoczynając spotkanie, prof. Piotr Czaja – Przewodniczący Stowarzyszenia Wychowanków AGH, nawiązał do pięknej polskiej tradycji bożonarodzeniowej zakorzenionej głęboko w polskiej kulturze i obyczajowości. Wigilia Bożego Narodzenia od niepamiętnych czasów jest tą chwila i okazją, aby w gronie rodzinnym – jak pisał w Tryptyku Rzymskim św. Jan Paweł II – „zatrzymać się” na chwilę bo „to przemijanie ma sens”, aby przytulić swoich bliskich, aby łamiąc się opłatkiem – symbolem chleba – „najczulsze przekazywać życzenia” (C. K. Norwid).

W wigilijny nastrój spotkania – również zgodnie z tradycją ostatnich lat – wprowadził zebranych najpierw gromki śpiew kolędy „Gdy się Chrystus Rodzi”, a potem wiersz Ireny Kaczmarczyk – członkini delegacji SA UJ – pt. „Wigilia w Krakowie” – odczytany przez prowadzącego, przy dochodzących z oddali dźwiękach polskiej kolędy „Lulajże Jezuniu”. Tam w Betlejem aniołowie śpiewali „Gloria In excelsis Deo”, a 2019 lat później w AGH w Krakowie świętowano Boże Narodzenie Wychowanków uczelni słuchając jak:

Mróz wspina się po szybach haftem wigilijnym
Biały wieczór nad miastem niby bajka staje
Puls ulic coraz słabszy, migocą latarnie
Przyprószone srebrzystym mariackim hejnałem
Pod ratuszem świat czarów. Choinki, światełka
W śnieżną Rynku podłogę świąteczny świerk wpięty
Na kamiennym obrusie jemioła dla Piotra
Z opłatkiem dla artystów i samotnych wierszy
Bracka, Szewska, Floriańska w puszystych zasłonach
Blady księżyc rozświetla cień gotyckich sieni
Planty w białych koronkach wypatrują gwiazdy
Z której strony Krakowa na wieczerzę sfrunie?
Ja dziecięcą wigilię do dziś w sobie noszę
Pachnie złotem pszenicy i prawdziwą jodłą
Gdy Kraków wpina w gwiazdy w wigilijne niebo
Słyszę, jak się nad sadem płatki śniegu modlą.

Piękne i niezwykle ciepłe życzenia Noworoczne – na rok Jubileuszu 100-lecia uczelni – złożył zebranym w imieniu rektora – prof. Jerzy Lis.

W wystąpieniu pani Barbary Nikorowicz (delegacja Stowarzyszenia Absolwentów UJ) wybrzmiały bardzo oryginalne życzenia, wypełniające cały polski alfabet.

Delegacja najstarszej polskiej uczelni przekazała również SW AGH unikatowe i bardzo piękne wydawnictwo związane z jubileuszem 650-lecia UJ, obchodzonym w 2014 roku.

W życzeniach prof. Piotra Czai – Przewodniczącego SW AGH, dominowały akcenty jubileuszowe oraz potrzeba wzajemnej życzliwości i umiejętności „zatrzymana się” oraz umiejętności czerpania radości z życia we wspólnocie wychowanków – mimo przemijania, które „ma sens”.

W części obrzędowej spotkania, w pięknym wystąpieniu, ks. Prałat Andrzej Waksamański – przewodnicząc bożonarodzeniowej modlitwie za nasze polskie sprawy – w tym także za ciężko ranionego w dniu 13 stycznia 2019 roku. Pawła Adamowicza – Prezydenta Gdańska, który niestety zmarł dwie godziny później – apelował o umiejętne przyjęcie przesłania jakie Bóg skierował do „Swojego Ludu” posyłając im jednorodzonego Syna – Jezusa Chrystusa.

Pobłogosławione opłatki powędrowały do Zebranych, którzy wzajemnie je przełamując mieli sobie wiele do powiedzenia. Zapraszamy do obejrzenia licznych fotografii zamieszczonych w naszym serwisie.

Elementem kończącym spotkanie było – bardzo radosne i piękne – wspólne kolędowanie przy akompaniamencie kapeli Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”.

prof. Piotr Czaja

fotografie: Zbigniew Sulima