Od 16 do 25 maja 2019 roku przebywała we Włoszech grupa pracowników i absolwentów AGH podążająca śladami poprzednich pielgrzymek AGH do Rzymu. Celem tej pielgrzymki była modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II w 99 rocznicę Jego urodzin oraz 100 rocznicę powstania AGH. W części pielgrzymki uczestniczył prof. Piotr Czaja – Przewodniczący Stowarzyszenia Wychowanków AGH, który reprezentował prof. Tadeusza Słomkę – Rektora AGH.
Przygotowywane na październik 2019 roku obchody wielkiego jubileuszu 100-lecia AGH są okazją do wielu inicjatyw pozwalających uczcić to wielkie wydarzenie. Jedną z nich była kolejna pielgrzymka do Rzymu połączona z nawiedzeniem grobu św. Jana Pawła II – doktora honoris causa AGH.
Korol Wojtyła jako biskup krakowski był mocno związany z naszą uczelnią. Zanim został papieżem w 1978 roku – współpracował i przyjaźnił się z wieloma osobami pracującymi w AGH. Miał swych licznych przyjaciół w gronie profesorów AGH oraz wielki szacunek i uznanie wśród studiującej młodzieży. Spotykał się z nią często, a dla wielu – jak choćby piszącego tę relację – szansa spotkania się z Nim na opłatku w kościele św. Anny czy na Misjonarskiej koło Miasteczka Studenckiego, były w tamtym czasie największym honorem i zaszczytem. Ci, z którymi przed 50 laty łamał się opłatkiem dzisiaj mogą opowiadać swoim wnukom – jakiego zaszczytu dostąpili rozmawiając z późniejszym świętym Kościoła Katolickiego. To też bardzo ważny etap w 100-leniej historii AGH.
20 maja 2019 roku przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Rzymie odbyła się uroczysta msza św. koncelebrowana przez ks. Andrzeja Szczotkę oraz Jego brata ks. dr. Mariana, która była kulminacyjnym punktem pielgrzymki AGH do Rzymu, zorganizowanej przez wielokrotnego pielgrzyma po szlakach papieskich Pawła Sulińskiego. To nie przypadkowy zbieg okoliczności – to splot wielu jubileuszy. Krakowski Kardynał Karol Wojtyła i Papież Jan Paweł II, a obecnie święty Kościoła Katolickiego w dniu 18 maja 2019 roku miał by swoje 99 urodziny. Jest zatem tylko nieznacznie młodszy od naszej uczelni. Również w 2019 roku możemy uczcić zbliżające się 20 lecie nadania papieżowi Janowi Pawłowi II godności doktora honoris causa AGH, co miało miejsce na posiedzeniu Senatu 2 lutego 2000 roku.
Uroczystość wręczenia papieżowi Janowi Pawłowi II godności doktora honoris causa AGH (3 kwietnia 2000) – fot. Arturo Mari
Wtedy to po żmudnych staraniach prof. Ryszarda Tadeusiewicza – ówczesnego Rektora AGH oraz Senatu AGH, Jego Świątobliwość przyjął tę godność, chociaż był to absolutny wyjątek, bo papież takich zaszczytów unikał. Jak wiemy Jan Paweł II przyjął tylko 3 honorowe doktoraty: od swej macierzystej uczelni czyli Uniwersytetu Jagiellońskiego, od Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie przez wiele lat był profesorem i od jedynej uczelni technicznej – Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wtedy to największy z Polaków stał się – poprzez przyjęcie tego tytułu – członkiem naszej społeczności. Od tej pory wielu nazywało Jana Pawła II „Inżynierem dusz”. Wręczenie doktoratu honorowego odbyło się w Watykanie w Sali Konsystorskiej, 3 kwietnia 2000 roku. Uroczystość miała charakter posiedzenia Senatu AGH, w którym uczestniczyło 33 członków senatu w obecności 250 innych uczestników IV pielgrzymki AGH do Rzymu.
Od tej pory do Rzymu udają się regularnie kolejne mniejsze lub większe grupy pracowników AGH, aby uczcić pamięć o tym wielkim, w życiu uczelni, wydarzeniu i kontynuować tę wspaniałą tradycję pielgrzymowania do Rzymu rozpoczętą wiele lat temu.
W roku jubileuszu 100-lecia uczelni z inicjatywy wielokrotnego organizatora takich pielgrzymek Pawła Sulińskiego do Rzymu wybrała się grupa pracowników AGH, prowadzona przez biuro „Orlando Travel” ze Skawiny z jej niestrudzonym przewodnikiem turystycznym i pielgrzymkowym panem Jarosławem Siedleckim – absolwentem Wydziału Geodezji Górniczej AGH. Duchową opiekę nad pielgrzymką sprawował ks. Andrzej Szczotka – kapłan od lat bardzo silnie związany z naszą uczelnią. W pielgrzymce uczestniczył także jego brat – również kapłan – doktor muzykologii ks. Marian Szczotka, a także trzeci brat, profesor matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim prof. dr hab. Władysław Szczotka.
Na prośbę prof. Tadeusza Słomki – Rektora AGH, którą odczytałem jako szlachetne polecenie, dostąpiłem zaszczytu reprezentowania rektora oraz Senatu i Stowarzyszenia Wychowanków AGH w tej niecodziennej wyprawie do grobu św. Jana Pawła II.
20 maja czyli dwa dni po 99 rocznicy urodzin Karola Wojtyły (18 maja 1920) i niemal 20 rocznicy nadania Mu godności dhc AGH w Bazylice św. Piotra w kaplicy z jego doczesnymi szczątkami (główna nawa Bazyliki, druga kaplica po prawej stronie) we mszy św. modliliśmy się zarówno w hołdzie dziękczynienia Bogu za papieża Polaka, Jego wspaniały pontyfikat, jak również o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny, dla sprawujących w niej władzę i oczywiście o błogosławieństwo dla całej AGH w roku jej jubileuszu. Na ołtarzu przed grobem św. Jana Pawła II złożyliśmy symboliczne kwiaty w barwach narodowych ozdobione zielono-czarno-czerwoną wstęgą AGH z wpiętym znaczkiem logo 100-lecia.
W krótkim wystąpieniu w imieniu rektora i Senatu, zwróciłem uwagę na szczególną postawę uczelni i szczególny moment w jakim akademia się znajduje po 100 latach swojej wytężonej pracy na rzecz światowej nauki i polskiej gospodarki. Przez cały okres stulecia akademia była zawsze Bogiem silna. Wszystkie ważniejsze uroczystości jak inauguracja kolejnego roku akademickiego, święto górników „Barbórkę”, święto hutników „św. Floriana”, czy każde spotkanie po latach z okazji 50 rocznicy immatrykulacji, uczestnicy rozpoczynają mszą świętą w akademickim kościele św. Anny. Uroczyste posiedzenia Senatu zawsze rozpoczyna wielki hymn „Gaude Mater Polonia”. To wszystko sprawia, że stojąc w tym momencie historii w najważniejszej świątyni chrześcijaństwa – Bazylice św. Piotra w Rzymie, u grobu największego z Polaków XX wieku, możemy dziękować Bogu i zawierzać Mu wszystkie nasze sprawy na dalsze lata, kolejne dekady, a także i stulecia funkcjonowania AGH. Dziękując w imieniu prof. Tadeusza Słomki – Rektora AGH, organizatorom pielgrzymki, jej opiekunom duchowym oraz wszystkim uczestników, życzyłem aby spełniły się wszystkie marzenia „Ludzi AGH”, które noszą w sercach, które składają na ołtarzach świata, z którymi regularnie przybywają także do Wiecznego Miasta – Rzymu, miasta gdzie splatają się ze sobą mądrość starożytności, geniusz architektoniczny średniowiecza, baroku i renesansu bogatego w przepiękne bazyliki, będące dowodem wdzięczności i hołdu jaki człowiek składa Bogu w osobie Jezusa Chrystusa i Jego Matce Maryi od przeszło dwóch tysięcy lat.
W niedzielę – czyli w dzień poprzedzający tę uroczystość cała grupa uczestniczyła w modlitwie na Anioł Pański na placu św. Piotra z udziałem papieża Franciszka. Nad grupą powiewała flaga Polski i flaga uczelni z dużym napisem AGH. Następnie odbył się długi spacer po Rzymie, który zakończył się przy Koloseum, skąd grupa udała się do bazyliki św. Pawła „Za Murami”. W programie pielgrzymki były jeszcze liczne atrakcje Rzymu i innych miejscowości we Włoszech w tym bardzo ważne dla Polaków miejsce wzgórze „Monte Casino”.
Prof. Piotr Czaja,
Przewodniczący SW AGH
PS
Z ostatniej chwili mamy wiadomość, że cała grupa w dniu 25 maja wieczorem powróciła szczęśliwie do Krakowa.