„Górnicy-73” świętowali jubileusz 100-Lecia AGH

 

4 września członkowie Koła SW AGH „Górnicy-73” spotkali się na dorocznym zjeździe absolwentów. Przy okazji corocznych spotkań w tym roku tematem przewodnim były jubileusze 100-lecia uczelni oraz 100-lecia macierzystego Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii. Do hotelu „Łokietek” pod Krakowem, stawiła się grupa 58 absolwentów w większości z małżonkami (łącznie jubileusz świętowało 87 osób). Doliczając do tego prof. Marka Całę – dziekana Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii oraz 6 członków kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Krakus” w świętowaniu uczestniczyły łącznie 94 osoby. (zob. fot. 1).

Uczestnicy spotkania Koła SW AGH Górnicy-73 (fot. P. Czaja)

W programie spotkania znalazły się:

  • pieśń akademicka „Gaudeamus” z tradycyjnymi przyśpiewkami,
  • chwila ciszy dla tych, którzy odeszli w ostatnim czasie (członek społeczności „Rocznika ‘73” – kol. Andrzej Molenda oraz profesorowie Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii: Andrzej Wichur i Kazimierz Sztaba),
  • wykład prof. Piotra Czai – przewodniczącego Stowarzyszenia Wychowanków na temat: „Skrócona historia Stuletniej AGH – historia Wydziału Górniczego”. Osią rozważań były wykresy obrazujące liczbę studentów w uczelni oraz liczba studentów, liczba absolwentów i liczba awansów akademickich (doktoraty i habilitacje),

  • stałym punktem spotkań rocznika jest wręczenie rocznikowych wyróżnień, którymi są „Złote bajgle” – czyli wielkie krakowskie obwarzanki zawieszone na trójkolorowej tasiemce z barwami AGH. W tym roku wyróżnienie otrzymali między innymi kol. Tadeusz Wątroba – jako że przyleciał na nie z Australii oraz prof. Marek Cała – dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii – jako dziekan obecny na wszystkich spotkaniach rocznika.

 

Tegoroczne spotkanie zostało upamiętnione specjalną jubileuszową przypinką i magnesem na lodówkę:

Jak zwykle spotkania tego gremium – to wspaniałe rozmowy, biesiada inspirowana i prowadzona przez Jacka Szopę, okraszona wspaniałą muzyką biesiadną kapeli Krakusa.

Wszystko odbywało się pod flagą AGH i banerem „Nasze pół wieku z AGH”.

Historia AGH w prezentacji przewodniczącego SW AGH (fot. L. Kozub)

Wystąpienie dziekana prof. Marka Cały (fot. P. Czaja)

Baner nasze pół wieku z AGH prezentuje Kanclerz Wielki Koronny Rocznika
– Rzecznik Koła Kol. Antek Bochenek (fot. P. Czaja)

Spotkanie w mniejszym gronie (fot. P. Czaja)