List do członków SW AGH

Szanowni Członkowie Wielkiej Rodziny Wychowanków AGH

Przeżywamy niebywały okres oczekiwania na Święta Wielkanocne, a tu największa niespodzianka, o której nikt nigdy nie myślał. Mając nowoczesne technologie, nieprzebraną ilość dóbr materialnych – wydawało się nam, że nic nam nie może zagrozić. A tu – jeden maleńki, niewidoczny wirus – położył na kolana cały świat około 7,5 miliarda ludzi. Wszyscy są zagrożeni i nikt, póki co, nie wie jak to się wszystko skończy.

Rządy większości krajów na świecie podejmują rozpaczliwe kroki ograniczające tempo jego rozpowszechniania się. Odwołane wszystkie wielkie imprezy o zasięgu międzynarodowym, jak Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, kongresy, konferencje zjazdy itd. itp.

Skutki tych decyzji w Polsce znamy. Niedozwolone są zgromadzenia powyżej 2 osób!

W tej sytuacji również uczelnia nasza przyjęła specyficzny tryb pracy. Wszystkie działania ograniczają się wyłącznie do komunikacji elektronicznej. Zdalnie funkcjonuje kierownictwo uczelni, zdalnie prowadzone są zajęcia dydaktyczne, zdalnie obradował będzie Senat AGH.

My jako Stowarzyszenie Wychowanków w tej sytuacji jesteśmy zmuszeni do zrewidowania naszych planów na rok 2020, chociaż były bardzo ambitne i bogate. I tak:

  • Musieliśmy zrewidować kalendarz naszych sztandarowych uroczystości jakimi są „Złote indeksy” czyli ponowna immatrykulacja po 50 latach. Uroczystość kwietniowa jest przełożona na czerwiec, ale liczymy się z tym, że będziemy musieli ją przełożyć dalej może nawet na 25. września.
  • W maju mieliśmy odbyć podróż do grobu Świętego Jana Pawła II. Wszystko na to wskazuje, że wyjazd ten, w tym terminie będzie niemożliwy. Tu będziemy szukać innego rozwiązania.
  • W dniach 25-26 września planowaliśmy nasz Brylantowy Jubileusz 75-lat pracy SW AGH. Bogaty program jubileuszu musimy skorygować do bardzo symbolicznego wydarzenia.
  • Zgodnie ze Statutem SW, po 16. listopada winniśmy odbyć Krajowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy. Tu Prezydium Zarząd podjęło już decyzję o przedstawieniu Zarządowi Głównemu – przełożenie tego wydarzenia na początek 2021 roku (zgodnie z prawem mamy maksymalnie 6 miesięcy czasu, od 16 listopada licząc).
  • Wszystko na to wskazuje, że nie będą mogły się odbyć normalne posiedzenia Zarządu Głównego SW, na którym dokonuje się przyjęcia rocznego sprawozdania wymaganego przepisami prawa. Materiały opracowane przez kierownictwo SW (sprawozdanie merytoryczne i finansowe) zostały zamieszczone już na stronie internetowej stowarzyszenia, natomiast członkowie ZG będą proszeni o zapoznanie się z nimi, ewentualne zgłoszenie uwag oraz przyjęcie przez głosowanie elektroniczne. Po tym wydarzeniu materiał zostanie poddany do zatwierdzenie przez Krajowy Zjazd Delegatów w głosowaniu elektronicznym.
  • Nieprzerwanie trwają prace nad naszymi wydawnictwami, ponieważ tu zdalne działania są możliwe i całkowicie efektywne. I tak:
  • w dniu 25 marca ukazała się elektroniczna wersja Vivat Akademia numer 21, który zawiera między innymi szeroką relację z obchodów 100-lecia AGH, które celebrowaliśmy w dniach 18 i 19 października 2019 roku. Kiedy będziemy mogli działać normalnie (obecnie decyzją rektora uczelnia jest zamknięta) będziemy rozsyłać do państwa tradycyjną pocztą wersje drukowaną pisma.
  • Trwają prace nad książką zatytułowaną: Czytelnio Polska cześć Ci cześć, że tutaj na obczyźnie…, która w bardzo obszerny sposób opowiada losy 574 polskich studentów kształcących się w XIX i XX wieku w Akademii Górniczej w Leoben. W czytelni Polskiej Akademików Górniczych w Leoben działał silny nurt starań o naszą Akademię Górniczą w Krakowie, która – obok marzenia o niepodległej ojczyźnie – była najszlachetniejszym celem ich odważnej działalności. Z grona „Leobeńczyków” wywodzi się pierwszy profesor AG w Krakowie i jej współtwórca Jan Zarański.
  • Trwają też prace nad Kroniką Kół Stowarzyszenia.

O wszystkich nowych decyzjach i wydarzeniach będziemy informować na naszej stronie Internetowej: prosimy zaglądać na: http://galaxy.agh.edu.pl/~swagh/

Wielu z nas zwłaszcza aktywnych gospodarczo przeżywa obawy o dalsze losy swoich firm i naszej gospodarki. Martwimy się wszyscy. W bezradności pozostaje tylko nadzieja i słowa otuchy wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego:

(…) Lecz zaklinam: niech żywi nie tracą nadziei
I przed narodem niosą oświaty kaganiec;…

Wiemy bowiem, że nadzieja umiera ostatnia

Stowarzyszenie Wychowanków powstało w czasach bardzo trudnych, głównie po to, aby sobie wzajemnie pomagać. Apeluję wiec do wszystkich Wychowanków AGH. Pomagajcie tym, którzy tej pomocy potrzebują zwłaszcza teraz. Wszystkim, którzy swój 1 procent przekazali nam do zespołu Akcji Zapomóg serdecznie dziękujemy, a tych którzy to jeszcze mogą zrobić i nie mają w swoim otoczeniu kogoś bardziej potrzebującego serdecznie zapraszamy.

Nasz KRS to:  0000084696

Zatem drodzy Wychowankowie

Mimo wszystko życzę spokojnych dni i aby ten okrutny wirus nikogo z Was nie odwiedził.

Niech ten trudny czas będzie dla nas naszymi wielkimi narodowymi rekolekcjami wielkopostnymi.

Pozdrawiam wszystkich!
Piotr Czaja
Przewodniczący SW AGH