Uroczystość Inauguracji nowego roku akademickiego tradycyjnie odbywała się w AGH zawsze 4 października w dzień imienin św. Franciszka z Asyżu.
W tym roku ze względu na niedzielę w dn. 4.10.2020 r. uroczystość została przeniesiona na poniedziałek 5 października. Ze względu na panujący w kraju stan epidemii Sars Cov -2 przebieg tej pięknej akademickiej celebracji miał specyficzny charakter. Program dnia został w pełni zachowany i zrealizowany.
Tradycyjnie o godz. 9.00 odbyła się w Kolegiacie św. Anny msza św. inauguracyjna, gdzie koncelebrze przewodniczył ks. prof. Tadeusz Panuś proboszcz tej akademickiej parafii. Ze względu na pandemię frekwencja w kościele musiała być mniejsza, tak aby zachowane były wszystkie warunki bezpieczeństwa.
Witając serdecznie magnificencję rektora prof. Jerzego Lisa przybyłych prorektorów i dziekanów oraz profesorów i studentów, a także pracowników administracji uczelni – ks. prof. Panuś wyraził radość, że mimo specyficznie trudnej sytuacji swój 102. rok akademicki AGH rozpoczyna liturgią mszy św. przy konfesji św. Jana z Kent – patrona ludzi nauki. W wygłoszonej homilii, którą potem JM Rektora nazwał dojrzałym wykładem akademickim – ks. Prof. Panuś poruszył trzy główne wątki ważne w procesie akademickiego kształcenia.
Wątek pierwszy – to potrzeba dobrej współpracy w uczelni pomiędzy nawet najbardziej skontrastowanymi środowiskami i społecznościami. Tu kaznodzieja podał za przykład św. Edytę Stein (filozofa fenomenologa), Żydówkę -najpierw zagorzałą ateistkę – potem gorliwą katoliczkę i zakonnicę, a na końcu męczennice obozu Auschwitz-Birkenau, świętą kościoła katolickiego oraz jej współpracownika filozofa (epistemologa) prof. Romana Ingardena, którzy mimo tak odmiennych poglądów i życiowych dróg, mieszkających przeważnie z dala od siebie potrafili całe życie owocnie współpracować korespondując ze sobą na najistotniejsze tematy w uprawianej przez siebie filozofii.
Wątek drugi – to relacja mistrz i uczeń niezbędna w relacjach akademickich, również doskonale zobrazowana przykładem współpracy zakonnicy Edyty Stein jako Uczennicy i Prof. Romana Ingardena cenionego profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego jako Mistrza.
Trzeci wątek to wątek pokory w zdobywaniu wiedzy i prowadzeniu badań naukowych, której się trzeba uczyć od dzieci. Tak długo i z pokorą powtarzać określoną czynność, aż się jej nauczy perfekcyjnie. Dziecko potrafi to robić najlepiej i nigdy nie narzeka, że musi się uczyć, jeść, chodzić, bawić czy wykonywać inne dziecięce czynności
Na zakończenie liturgii JM Rektor prof. Jerzy Lis podziękował koncelebransom za wspólną Eucharystię, za piękną homilię i złożone życzenia oraz wielokrotnie powtarzane zaproszenia do Kolegiaty św. Anny na wszystkie pozostałe akademickie uroczystości w AGH jak Barbórka, Dzień Hutnika i Dzień Nauk Ścisłych czy Złote Indeksy organizowane trzy razy w roku przez SW AGH.
O godz. 10.45 przez uczelnie przemaszerował orszak akademicki z Dziekanami, Prorektorami i JM Rektorem na czele prowadzony przez Orkiestrę Reprezentacyjną AGH.
O godz. 11.00 w Auli dbyła się tradycyjna inauguracja Jej osobliwością były rozstawione pandemicznie krzesła dla gości, maseczki na twarzach wszystkich uczestników oraz wszechobecna ostrożność sanitarna.
Pełna relacja z uroczystości otwarcia nowego roku akademickiego w AGH dostępna jest pod adresem:
https://www.agh.edu.pl/aktualnosci/info/article/agh-uroczyscie-rozpoczela-rok-akademicki-20202021/
Nowością tegorocznej inauguracji są liczne życzenia video przesłane przez rektorów wielu uniwersytetów z całego świata. Wszystkie video-życzenia można zobaczyć również pod podanym wyżej adresem.