Odeszła Inge Haack – „Wielki Ambasador Polski i AGH w Niemczech”

W dniu 10.01.2021 odeszła od nas na zawsze Inge Haack, obywatelka Republiki Federalnej Niemiec z polskimi korzeniami, mieszkanka małego miasteczka Sprockhövel sąsiadującego z uroczym Hattingen koło Bochum. W czasie swojej aktywności zawodowej pracowała jako wykwalifikowany przewodnik turystyczny w zagłębiu Ruhry w Niemczech, w szczególności w miasteczku Hattingen – perły architektury średniowiecznej w tym regionie.

Była osobą niezwykle uczynną, wesołą i ofiarną oraz doskonale wykształconą, znającą wartości historyczne przemysłu wydobywczego i metalurgicznego Zagłębia Ruhry oraz okolic Hattingen.  

Od roku 1994 pani Inge Haack bardzo blisko współpracowała z Wydziałem Górnictwa i Geoinżynierii AGH poprzez:

  • organizację na swój koszt corocznych krótkoterminowych pobytów studyjnych w zagłębiu Ruhry dla polskich studentów odbywających coroczne, zawodowo-językowe praktyki górnicze w kopalni węglowej w Ibbenbüren. Na przestrzeni 22 lat pani Haack zorganizowała 22 pobytów dla łącznej liczby 310 wyróżniających się studentów AGH – uczestników praktyk.
  • Organizowanie w ramach studenckich wizyt w Hattingen i Sprockhövel licznych spotkań studentów z mieszkańcami tego regionu, w czasie których wszyscy studenci mieszkali w rodzinach niemieckich nawiązując tym samym bardzo osobiste więzi i przyjaźnie, sprawiające, że przyjazd studentów z Polski był dla wybranych rodzin ‑ często emerytowanych pracowników górniczych – doskonalą okazją do wzajemnego poznawania historii i kultury obydwu Narodów.
  • Organizowanie licznych spotkań kulturalno – rozrywkowych z udziałem najwyższych władz lokalnych jak Burmistrz Sprockhövel czy Hattingen, przedstawicieli licznych firm i instytucji, w czasie których odbywały się programy artystyczne miejscowych artystów przeplatane występami uzdolnionych muzycznie polskich studentów.
  • Organizowanie kilkudziesięciu wizyt w Polsce z programem turystycznym w miastach takich jak Kraków, Oświęcim, licznych miastach na Śląsku i na Mazurach dla grup emerytowanych niemieckich górników i hutników. Wśród tych wydarzeń najważniejszymi zawsze były wizyty w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, czy w muzeum Schindlera w Krakowie.
  • Nawiązanie bliskiej współpracy z grupą krakowskich przewodników turystycznych owocujących wymianą doświadczeń zawodowych i historycznych.
  • Organizowanie w latach 1995-2016 corocznego udziału grupy niemieckich górników w uroczystościach barbórkowych w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zapoznając ich z polskimi tradycjami górniczymi oraz bogatą historią Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem losów i historii narodu żydowskiego. Pani Haack znała wszystkie historyczne miejsca Krakowa na poziomie porównywalnym z wiedzą zawodowego przewodnika turystycznego po Krakowie.
  • Publikowanie w niemieckiej prasie lokalnej bardzo licznych, nadzwyczaj pozytywnych relacji i komentarzy ze współpracy z polskimi studentami i pracownikami naukowymi z AGH.

Nawiązane przyjaźnie ze polskimi studentami były kontynuowane później z absolwentami AGH i trwały do ostatnich dni życia pani Haack.

Po przejściu na emeryturę Inge wspólnie z mężem Jurgenem pracowała na rzecz lokalnej gazety pt. „Image” obejmującej swym zasięgiem miasto Sprockhövel  i Hattingen oraz okoliczne miejscowości. Jako jeden z redaktorów gazety zamieszczała w niej wiele ciepłych reportaży o Polsce, o relacjach z AGH i wzajemnych relacjach Niemców i Polaków.

W roku 2012 Inge Haack  uzyskała w Niemczech honorowe wyróżnienie: „Kulturalny Laur Sprockhövel” za wymianę studentów i rozwijanie komunikacji społecznej między Niemcami i Polakami.

Odejście Inge Haack zakończyło wieloletni okres intensywnej współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Dzięki swym charyzmatycznym i niezwykle zaangażowanym działaniom bardzo liczne grono Polaków i Niemców poznało wiele tajników wzajemnej historii, której była najwspanialszym nauczycielem i propagatorem. Po 25 latach wspaniałej współpracy w pełni zasłużyła też na miano Ambasadora polskiej kultury i historii  w Niemczech.

W roku 2008 Inge Haack została odznaczona Medalem Rektora AGH, a  w roku 2013 najwyższym wyróżnieniem Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii „Kryształową Barbórką”.  

W zmarłej Inge utraciliśmy wspaniałego Człowieka, Przyjaciela, Nauczyciela kultury i najnowszej historii polsko-niemieckiej, a także wzorzec międzyludzkich relacji międzypokoleniowych.

Droga Inge – dziękujemy Ci za wszystko!

Odpoczywaj w pokoju!

Piotr Czaja

Stowarzyszenie Wychowanków AGH

Epilog

W dniu 6 lutego 2021 r. na Cmentarzu w Sprockhövel odbyła się skromna uroczystość pogrzebowa. Uczestniczyło w niej grono najbliższych przyjaciół. W pożegnalnej ceremonii wystąpił przedstawiciel Polaków należących do grupy Inge Haack dr Marek Orszulik, który w bardzo ciepłych słowach wspomniał przeszło 25 lat wspaniałej współpracy Inge z polską społecznością i z polskimi studentami z AGH. Urna z prochami Inge spoczęła obok jej męża Jurgena na specjalnej mini kwaterze osób szczególnie zasłużonych dla miejscowej społeczności.

Nad świeżą  i symboliczną mogiłą – wielki przyjaciel Inge – Ulrich Pätzold-Jager wraz z przyjaciółmi odśpiewali ulubiony przez nią niemiecki hymn górniczy „Glück auf, Glück auf”.

A potem na cmentarzu zapadła przejmująca cisza…..

Inge odeszła na zawsze, a wraz z nią zakończyła się piękna odsłona międzynarodowej współpracy AGH z polonią zamieszkującą w okolicach Hattingen oraz z licznymi niemieckimi rodzinami z tej okolicy, które do tej współpracy się włączyli.