Wręczenie wyróżnień „Absolwent Roku 2020”

W odbywającym się od pięciu lat konkursie „Absolwent Roku” wyłaniającym Wychowanków, którzy swoją ponadprzeciętną pomysłowością i aktywnością ożywiają polski biznes, promując tym samym swoją uczelnię.

Konkurs rozstrzygany jest zawsze na początku roku kalendarzowego, a jego kulminacją jest wręczenie honorowych wyróżnień i statuetek podczas dorocznej Galii Konkursowej i Koncertu Noworocznego odbywającego się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. W bieżącym roku ze względu na panującą pandemię korona wirusa SAR S-COV-2 doroczny koncert nie odbył się.

Zwycięzcami konkursu w 2020 roku zostali:

Absolwent Roku 2020:

  • Edyta Stanek – absolwentka Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Absolwent Junior Roku 2020:

  • Tomasz Kraus (1988) – absolwent Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki AGH
  • Wojciech Daniło – (1989) – absolwent Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH

10 czerwca 2021 roku w Sali konferencyjnej rektora AGH odbyło się uroczyste wręczenie wyróżnień, którego dokonał prof. Jerzy Lis – Rektor AGH, w asyście dr. inż. Jerzego Kickiego – Prezesa Fundacji dla AGH (pomysłodawcy konkursu) oraz prof. Piotra Czai – prezesa Stowarzyszenia Wychowanków AGH.

W swoich wystąpieniach prof. Jerzy Lis oraz prof. Piotr Czaja podkreślili znaczenie jakie dla AGH ma wcielanie w życie efektów dobrego wykształcenia w uczelni przejawiające się tworzeniem wspaniałych wynalazków oraz firm podejmujących ich produkcję. O sile i randze uczelni stanowią zarówno wybitni profesorowie i pozostali pracownicy naukowi jak również jej wychowankowie rozsiani po całym świecie.

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w podbijaniu świata i rozsławianiu dobrego Imienia i potęgi AGH!

Zarząd Główny SW AGH

Sylwetki Laureatów:

Edyta Stanek

Założycielka i właścicielka oraz Przewodnicząca Rady Nadzorczej spółki ML SYSTEM

Autorka i współautorka artykułów naukowych z dziedziny fotowoltaiki.

Pomysłodawczyni i współzałożycielka firmy „ML System” (2007) – wysoce wyspecjalizowanej spółki technologicznej, oferującej innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Spółka rozwija przełomowe technologie, w tym ultralekkie szkło budowlane – Ultra PV oraz rewolucyjny produkt Quantum Glass (fotowoltaiczne szyby zespolone oparte o kropki kwantowe). Zgodnie z raportem Global Building-Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017–2021, firma należy do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie. W 2018 roku ML System zadebiutował na GPW. Na koniec 2019 roku zatrudniał 183 osoby.

W latach 2007–2015 – Prezes Zarządu ML System odpowiedzialna także za transfer technologii w spółce. Od 2017 roku Prezes Rady Nadzorczej Spółki. W 2018 roku zadebiutowała w rankingu magazynu WPROST na liście najbogatszych Polek.

Tomasz Kraus

W 2008 roku, jeszcze w trakcie studiów na kierunku informatyka stworzył Picodi – spółkę, której celem jest prowadzenie portali internetowych, na których publikowane są kody rabatowe i promocje do innych sklepów i serwisów internetowych. Spółka działa obecnie w 44 krajach. Jest członkiem Rady Nadzorczej Picodi.

W 2009 roku, założył pierwszy startup – Brainly (zadane.pl), który jest siecią społecznościową dla uczniów, dającą możliwość wymiany wiedzy. Dziś serwis ma zasięg ponad 100 milionów unikalnych użytkowników na całym świecie.

W 2018 roku magazyn Forbes Polska przyznał Tomaszowi Krausowi wyróżnienie w konkursie „30 przed 30” – jako nadziei polskiego młodego biznesu.

Wojciech Daniło

W 2012 roku, jeszcze w trakcie studiów na kierunku informatyka, stworzył Flowbox – platformę umożliwiającą tworzenie wysoko zaawansowanych narzędzi do tworzenia efektów wizualnych nowej generacji, wykorzystywanych przede wszystkim w produkcjach filmowych.

W 2014 roku założył Codee – start-up z zakresu tworzenia grafiki komputerowej. W 2015 roku stworzył Enso – platformę Data Science, której głównym narzędziem jest Luna – system informatyczny umożliwiający analizę, przetwarzanie, a następnie wizualizację danych w czasie rzeczywistym. Dialog pomiędzy zakodowanymi informacjami i obrazem pozwala użytkownikom na testowanie wielu hipotez, bez konieczności uczenia się programowania i umożliwia im wypracowanie w krótkim czasie optymalnych rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb.

W 2018 Luna została uznana przez Singularity University – edukacyjny think-tank, którego przedstawicielem w Polsce jest Fundacja Digital University – za jedną z 20 najbardziej przełomowych technologii na świecie ze względu na możliwość znaczącego wpływu na życie miliardów ludzi. Start-up pozyskał dotychczas około 2,5 miliona dolarów na dalszy rozwój. W 2018 roku magazyn Forbes Polska przyznał Wojciechowi Daniło wyróżnienie w konkursie „30 przed 30” – jako nadziei polskiego młodego biznesu.

Opracowanie:

dr inż. Jerzy Kicki

prof. Piotr Czaja