Powrót do barbórkowej tradycji

W roku 2002 kierownictwu Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii udało się rozpocząć proces powrotu do bardzo szlachetnej tradycji uroczystych mszy św. barbórkowych w kolegiacie św. Anny w dniu 4 grudnia – święta patronki górników św. Barbary.

Świątynia wypełniona była po brzegi bracią górniczą, a ołtarz otaczali członkowie władz uczelni oraz studenci pełniący obowiązki służby liturgicznej.

Tak było w roku 2021 (fot. Z. Sulima)

Po 20 latach władze Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii rezygnują z uroczystego spotkania modlitewnego w  dniu św. Barbary a w roku 2021 rezygnują też  ze słowa „górnictwo” w  swojej nazwie. Gasną też  tradycje, które kultywowano od roku 1919. Fakt faktem, że pomaga im w tym skutecznie pandemia Koronawirusa.

Czy można tak łatwo zrezygnować z wydarzenia uświęconego wiekową tradycją ? O przywróceniu tej przerwanej w grudniu 2020 roku tradycji zrodziła się myśl w Stowarzyszeniu Wychowanków AGH już w roku 2021. W grudniu 2021 roku profesorowie Maciej M. i Bronisław B. swoją patriotyczną i tradycjonalna postawą spowodowali, że Stowarzyszenie Wychowanków AGH zorganizowało w dniu 4 grudnia mszę św. barbórkową według znanej formuły. We mszy św. uczestniczyli Ci (71 osoby)  – dla których modlitwa jest normalnością podyktowana potrzebą serca i furtką do pełnej wolności.

Tak było 4 grudnia 2021 r. (fot. P. Czaja)

Mszę św. celebrował ks. prof. Tadeusz Panuś – proboszcz kolegiaty św. Anny, który jednocześnie wygłosił  wspaniałą profesorską homilię nawiązującą do żywota św. Barbary, a także do tęsknoty  świata  nauk technicznych do Absolutum jakim jest Bóg.

Po  zakończeniu mszy św. jej uczestnicy w różnych grupach udali się na barbórkowe spotkania do krakowskich browarowych lokali.

Spotkanie barbórkowe w restauracji browarnej „Lubicz” (fot. W. Nowak)

W spotkaniu tym zainicjowanym i zorganizowanym przez największego  fana AGH inż. Wisława Nowaka prezesa firmy Novmar, uczestniczyli Prorektor ds. Ogólnych  prof. Tadeusz Telejko, były prorektor prof. Mirosław Karbowniczek oraz grupa działaczy Stowarzyszenia Wychowanków AGH.

Wszyscy uczestnicy tej  uroczystości stwierdzili, że bez względu na to co się będzie działo w uczelni – celebrowana od 102 lat tradycja winna być kontynuowana.
Jako  prezes SW AGH – w ostatnim dniu mojej pierwszej kadencji (6.12.2021 wybory) dołożę wszelkich starań, aby tradycja piękna ta wróciła na stałe do kalendarza naszych stowarzyszeniowych uroczystości.

Piotr Czaja
Prezes SW AGH