I znowu muszę rozpocząć tę relacje od pandemii korona wirusa, która w roku 2021 pokrzyżowała wszystkie plany działania Stowarzyszenia. I choć ta nadal wszystkim dokucza, to w Stowarzyszeniu we wrześniu udało się zorganizować trzy spotkania z serii „Złote indeksy”, w październiku grupa Wychowanków odbyła wspaniałą wyprawę do Apulii (południe Włoch), natomiast w grudniu odbył się w AGH IX Krajowy Zjazd Stowarzyszenia Wychowanków oraz świątecznie spotkanie Koła w Sandomierzu. Niestety nie odbyły się w okresie świątecznym inne tradycyjne i bardzo lubiane spotkania opłatkowe.
Koło Wychowanków AGH „Czeczott” z siedzibą w Tychach kultywuje od prawie 20 lat spotkania Barbórkowo-Świąteczne zapoczątkowane przez Honorowego Członka Stowarzyszenia ś.p. Jerzego Strzempka – budowniczego i dyrektora kopalni „Czeczott” i wieloletniego Rzecznika tego Koła, które również za swojego patrona przyjęło tego słynnego profesora górnictwa w krakowskiej Akademii Górniczej w latach 1922‑1928. Przez wiele lat koło „Czeczott” spotykało się regularnie co kwartał w różnych miejscach, w tym także w sympatycznej tyskiej restauracji „Pod Kogutem”. Od 18 lat coroczne spotkania świąteczno-noworoczne odbywały się w domu wczasowym „Ziemowit” w Ustroniu. Po zmianie właściciela obiekt ten stał się trudno dostępny, więc kierownictwo koła imprezę przeniosło do miasta Tychy i w bieżącym roku po raz pierwszy zorganizowało ją w pięknym obiekcie o wdzięcznej nazwie „Wenecja”.
Spotkanie otworzył Rzecznik Koła dr inż. Kazimierz Trzaska, który przywitał zebranych, w tym delegację Zarządu Głównego z prezesem prof. Piotrem Czają na czele. Obecny był także przedstawiciel Komisji Rewizyjnej SW inż. Jerzy Wróbel – członek koła „Czeczott”. W trakcie spotkania wspomniano zmarłych w ostatnim roku członków koła, a także zmarłych aktywistów Zarządu Głównego jak prof. Władysław Longa, prof. Wiesław Blaschke, prof. Janusz Roszkowski, minister Franciszek Wszołek oraz Rektor AGH prof. Mirosław Handke. Pamięć o nich uczczono tradycyjną minutą ciszy. Następnie wręczono przyznane przez Zarząd Główny odznaki „Zasłużony dla SW AGH” kolegom: Leszkowi Bydłoniowi, Janowi Gilowi i Wojciechowi Magierze. Kierownictwo koła wręczyło także dyplomy-podziękowania dla najaktywniejszych jego członków.
Dalsza część spotkania miała charakter tradycyjnej biesiady gwareckiej, której scenariusz opracował sam Jerzy Strzempek, uchodzący w kręgach górniczych za wybitnego znawcę i kontynuatora tradycji górniczych, a także osobę o wielkiej kulturze i wspaniałym poczuciu humoru. Spotkanie poprowadził wypróbowany od lat zespół w składzie Antoni Tyc – jeden z kontrapunktów oraz muzyk Jerzy Piłatyk, którym nieśmiało przewodniczył prezes spotkania w roli, którego wystąpił prezes Stowarzyszenia.
W programie spotkania były tradycyjne śpiewy charakterystyczne dla biesiady górniczej, konkursy i dowcipy. Odbyło się też szczepienie przeciw Covid-19, którego dokonała dyplomowana pielęgniarka podając doustnie najnowszy preparat „Franca Rebeca”. Jako pierwszy zaszczepiony został sam Rzecznik Koła dr inż. Kazimierz Trzaska.
Od kilku lat w programie spotkania jest także świąteczne kolędowanie, które w wykonaniu uczestników spotkania przybiera zawsze formę pięknego koncertu, któremu uroku nadaje wspaniały organowy podkład muzyczny Jerzego Piłatyka.
W trakcie spotkania odbyła się też tradycyjna zbiórka środków finansowych na wsparcie konta Akcji Zapomóg. Rekompensatą za złożone datki były książki: „Ziemskie Wędrówki” Elżbiety Koniecznej i „Czytelnio Polska cześć Ci cześć” autorstwa Magdaleny Bernackiej i Piotra Czai. Zebrani złożyli w sumie 1530 zł. Brawo! Pięknie dziękujemy wszystkim darczyńcom.
Spotkanie zakończono wzajemnymi noworocznymi życzeniami oraz tradycyjnym „przyjacielskim kołem”, gdzie dominował „mocny uścisk rąk”, a także pożegnania „z łezką w oku” i życzeniami „do spotkania w przyszłym roku”.
Zatem niech z tyskiej „Wenecji” popłyną gorące życzenia noworoczne „Wszystkiego najlepszego w nowym 2022 roku” dla wszystkich członków Stowarzyszenia Wychowanków AGH. Kołu Wychowanków „Czeczott” wzajemnie życzymy kolejnych pięknych spotkań i satysfakcji z przynależności do rodziny wychowanków, tak zacnej i cenionej w kraju i na świecie krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.
Relacje przygotował:
Piotr Czaja
Prezes SW AGH