Rada Stowarzyszenia Wychowanków AGH utworzona postanowieniem IX Zjazdu Krajowego SW AGH w roku 2021 jest ciałem kontrolno-doradczym Stowarzyszenia. Zbiera się dwa razy w roku, aby przeanalizować jego bieżącą działalność i nakreślać plany dalekosiężne i strategiczne. W dniu 16 listopada 2022 r. odbyło się w AGH jej drugie posiedzenie.
Program Rady przewidywał:
- Przyjęcie protokołu z inauguracyjnego posiedzenia Rady Stowarzyszenia w dn. 24.04.2022 r.
- Informacja o działaniach zrealizowanych przez Stowarzyszenie Wychowanków w roku 2022 – przedstawiona przez prezesa SW prof. Piotra Czaję.
- Planowane ważniejsze działania Stowarzyszenia w latach 2023-2025.
- Skoncentrowanie jubileuszy „Złote indeksy” oraz „Srebrne i Złote Dyplomy” w tzw. „Dniu Wychowanka AGH”,
- Planowane imprezy w roku 2023.
- Uczczenie zbliżających się ważnych jubileuszy w SW AGH .
- 80 lat SW AGH (2025). Wydanie kolejnej edycji Kroniki SW AGH.
- wyprawa władz uczelni i przedstawicieli SW AGH do Grobu św. JP II w Rzymie w 25 rocznice nadania godności DHC AGH (2025).
- Rekonstrukcja tablicy „Zasłużeni dla Stowarzyszenia Wychowanków AGH” w pawilonie A-0.
- Dyskusja nad przedstawionymi materiałami.
- Informacja JM Rektora o najważniejszych aktualnych problemach AGH.
- Wolne wnioski i wypowiedzi.
- Zamknięcie posiedzenia Rady.
W obradach wzięło udział 34 osoby. Nieobecne miejsce przewodniczącego Rady prof. Jerzego Lisa zajął Prorektor AGH ds. Ogólnych prof. Tadeusz Telejko, który bardzo sprawnie poprowadził spotkanie.
Po nieco rozszerzonej informacji prezesa SW prof. Piotra Czai o zrealizowanych planach w roku 2022 nastąpiła, krótka dyskusja odnosząca się do bieżącej pracy Stowarzyszenia. Ponieważ prezes Piotr Czaja zaproponował możliwe modyfikacje świętowanych w Stowarzyszeniu Jubileuszy, zebrani nie kwestionowali takich rozwiązań, uzależniając podejmowanie ostatecznych decyzji od faktycznego zapotrzebowania na jubileusze organizowane dla Wychowanków przez SW.
Omówiono również sprawę powiększenia pojemności tablicy dla Honorowych Członków Stowarzyszenia. Prezes zaproponował rozwiązanie polegające na przesunięciu tablic istniejących tak, aby obok nich zmieściła się trzecia identyczna. Wtedy pojemność tablic zwiększyłaby się o 40 nazwisk co w sumie dawałoby 41 wolnych miejsc.
Zaproponowano jeszcze jedno dodatkowe rozwiązanie polegające na podniesieniu obecnych tablic i umieszczenie pod nimi dwóch kolejnych identycznych do istniejących.
Prezes został zobowiązany, aby Zarząd SW uzyskał od władz AGH stosowne decyzje związane z rearanżacją tego miejsca w holu pawilonu A-0.
Zebrani przyjęli z zadowoleniem plany dotyczące Jubileuszu 80-lecia Stowarzyszenia oraz planowaną wyprawę do Rzymu w roku Jubileuszu 25-lecia nadania DHC AGH papieżowi Janowi Pawłowi II – obecnie świętemu JP II.
Do zaprezentowanych planów wyjazdowych na rok 2023 Przewodniczący Rady Uczelnianej ZNP dodał stale aktualną ofertę styczniowego wyjazdu „na narty” do Włoch. Zgodnie z podpisanym porozumieniem pomiędzy ZNP i SW AGH – członkowie SW mogą uczestniczyć w tych wyjazdach na takich samych warunkach jak korzystają członkowie ZNP.
W ramach wolnych wniosków:
- Kol. Bolesław Herudziński (Koło Piotrków Trybunalski) przekazał na ręce prowadzącego spotkania Prorektora prof. Tadeusza Telejki upominek związany ze świętem „Jabłka” obchodzonego jesienią na Ziemi Piotrkowskiej.
2. Również kol. Wiesław Nowak poinformował o Jubileuszu „złotego dyplomu” obchodzonego przez rocznik 1972 z Wydziału Metalurgicznego i o opracowanej przez Jerzego Kajtocha historii AGH. Egzemplarz pięknego wydania kol. Wiesław Nowak przekazał na ręce prof. R. Tadeusiewicza – byłego Rektora AGH
Po zakończeniu posiedzenia podczas skromnego poczęstunku Członkowie Rady mieli okazję na kuluarową wymianę poglądów i wzajemne konsultacje. Najważniejszym efektem tego posiedzenia Rady było spotkanie wychowanków szczególnie aktywnych i zaangażowanych w życie uczelni.
Wszystkim uczestnikom posiedzenia serdecznie dziękuję i zachęcam do dalszego aktywnego włączania się w budowę potęgi fenomenu jakim jest więź pomiędzy Absolwentami AGH.
Pozdrawiam serdecznie
Piotr Czaja
Prezes SW AGH