Spotkanie świąteczno-noworoczne Wychowanków AGH w Sandomierzu

Grupa PBI to jedno z wiodących przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce południowo-wschodniej o bardzo szerokim i kompleksowym wachlarzu świadczonych usług. PBI wydobywa kamienne surowce skalne i siarkę. Wykonuje roboty specjalistyczne w zakresie budownictwa komunalnego, prowadzi produkcję galanterii betonowej, a ostatnio także z własnych surowców produkuje siarkowe nawozy sztuczne i środki ochrony roślin. Założycielem firmy jest absolwent Wydziału Górniczego AGH Pan Longin Bokwa, który z racji senioralnego wieku kierownictwo grupy częściowo przekazał w ręce syna Przemysława. Prezes Przemysław Bokwa wraz z liczną grupa wychowanków AGH prowadzą w regionie fantastyczna działalność oferując gminom wszelakie usługi oraz dając pracę setkom mieszkańców okolic Sandomierza.
W roku 2020 powstało w Sandomierzu Regionalne Koło SW AGH pod patronatem grupy PBI.
Podobnie jak w roku ubiegłym w dniu 15 grudnia członkowie koła zebrali się na uroczystym spotkaniu Świąteczno-Noworocznym  restauracji „Widnokrąg” należącej również do państwa Bokwów, gdzie króluje Pani Anna Bokwa- żona Przemysława.
W podziękowaniu za miłe przyjęcie w tym wspaniałym centrum kulturalnym w Sandomierzu Rzecznik Koła pani Iwona Mazur w imieniu wszystkich zebranych podziękowała gospodarzom Widnokręgu wręczając skromny upominek książkowy.  Do podziękowań dołączył się prezes Stowarzyszenia przekazując państwu Bokwom nasze świąteczne bombki choinkowe w kolorach AGH i ze złotym Logo Stowarzyszenia Wychowanków AGH.

Podziękowania dla Pani Anny Bokwy – gospodarza restauracji Widnokrąg. (fot. P. Czaja)

W spotkaniu uczestniczył prezes Stowarzyszenia Wychowanków AGH prof. Piotr Czaja, oraz członek zarządu Głównego kol. Andrzej Dziura. Dostojeństwa i powagi spotkaniu nadawał Senior spotkania pan Jerzy Zarański – prywatnie dalszy krewny prof. Jana Zarańskiego współinicjatora powstania górniczej uczelni w Polsce i wiceprzewodniczącego komitetu założycielskiego  krakowskiej Akademii Górniczej. Senior Jan – jak przystało na klimat wigilijnych opowieści w sztafecie pokoleń opowiedział młodym wychowankom  o swoich wigiliach spędzonych w jego rodzinnym Lwowie, do którego  miłość trwa – jak powiedział –  do końca jego dni. Słowa te wybrzmiały bardzo  wymownie – zwłaszcza teraz,  gdy Ukraina  tak bardzo cierpi z powodu okrutnej i niesprawiedliwej wojny.

Senior Jerzy Zarański ( w środku) – absolwent Wydziału Ceramicznego AGH oraz członek zarządu Andrzej Dziura (pierwszy od prawej). (fot. P. Czaja)

W dalszej części spotkania kol. Andrzej Dziura zapowiedział kolejną inicjatywę koła Skałka – wiosenne spotkanie poświecone w całości osobie wielkiego Polaka Ignacego  Łukasiewicza.  Kol. Andrzej Dziura w ostatnim Vivat Akademia nr 25 w artykule pt. „Jak odnalazłem miejsce urodzenia Ignacego Łukasiewicza” rozszyfrował tę zagadkę przypadkowo i postanowił się nią podzielić  w 200 rocznicę jego urodzin, co sprawiło, że w Polsce rok 2022 ogłoszony został jako rok Łukasiewicza.

Tradycją  koła „Skałka” jest prezentacja nowych członków. Tym razem zaprezentowali się kol. Janusz Podsiadło z kopalni Wszachów oraz kol. Konrad Misiurski z kopalni Piskrzyn/Janczyce. Ich prezentacja zawierała wiele ciekawych wspomnień z czasów studiów w AGH. Kol. Podsiadło w swym wystąpieniu zwrócił uwagę na toczącą się w świecie krucjatę dotycząca CO2 i co bardzo cenne Jego pogląd na tę sprawę jest bardzo rozsądny i w pełni zgodny z wieloma opiniami uznającymi CO2 za gaz życia, a nie śmiertelne zagrożenie dla świata. Prezes SW w pełni się z tym zgadza, bo sam tę prawdę głosi od kilkunastu lat.

Po świątecznych życzeniach i wspaniałych potrawach, których liczba zbliżona była do dwunastu zgromadzenie przekształciło się w chór kolędników. Z każdą kolejną kolędą rosła temperatura i okazało się, że to grono potrafi wspaniale śpiewać – zwłaszcza piękne polskie kolędy.

Na zakończenie jeszcze pamiątkowa fotka całej grupy i długie rozmowy kuluarowe uradowanych uczestników.

Uczestnicy świątecznego spotkania koła SW AGH „Skałka” w Sandomierzu. (fot. I. Mazur)

I tak magia świąt Bożego Narodzenia łączy od wieków pokolenia, łączy ludzi różnych profesji i różnych stanów – łączy wychowanków AGH bez względu na miejsce ich pobytu i rodzaj wykonywanej pracy.  Bo święta Bożego Narodzenia  są w Polsce najbogatsze w wielowiekowe tradycje i najpiękniejsze – bo takie  radosne i takie rodzinne.

I niech tak będzie zawsze!

Wszystkiego najlepszego na Święta i na Nowy Rok.

Piotr Czaja

Prezes SW AGH