Górnicy śląscy z Leśnikami czyli doroczne spotkanie Koła „Czeczott” na Trutowisku

Podobnie jak w latach ubiegłych członkowie Koła Czeczott swoje wakacyjne spotkanie ulokowali w Ośrodku Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach zwanego powszechnie „Trutowiskiem”. Ośrodek ten położony jest w sercu murckowskiego lasu, więc każdorazowo na pobyt w tym miejscu potrzebna jest zgoda władz Nadleśnictwa Katowice. W imię dobrej współpracy górników i leśników ze Śląska zgoda taka nie stanowiła dotychczas  żadnego problemu,  ale w tym roku, podczas wizyty delegacji koła Czeczott w Nadleśnictwie Katowice udało się uzyskać także promesę udziału w spotkaniu najwyższej władzy tej instytucji, czyli pana Nadleśniczego, w wyniku której po raz pierwszy gościem specjalnym spotkania był gospodarz katowickich  lasów  sam Nadleśniczy  pan Stanisław Jeziorański.

W spotkaniu uczestniczyli  także gościnnie  przedstawiciele władz centralnych Stowarzyszenia  w tym  prezes prof. Piotr Czaja  i członek Rady Stowarzyszenia  kol. Andrzej Miga. W  głębi uroczych murckowskich lasów w dniu spotkania – 23.08.2023 – panowała piękna pogoda, a cienistych chłód lasu był dobrym panaceum na panujące w Polsce upały.

Uczestnicy spotkania (Fot. P. Czaja)

Spotkanie odbyło się pod wiatą, a poprowadził  je Rzecznik Koła dr Kazimierz Trzaska  (członek Rady Stowarzyszenia). W programie  spotkania były – jak zwykle – informacje bieżące z pracy Koła Czeczott. Tu trzeba zaznaczyć, że koło to jest bardzo aktywne i regularnie odbywa swe spotkania  cztery razy w roku.

W krótkim wystąpieniu Prezes Stowarzyszenia Piotr Czaja przedstawił ostanie działania Zarządu oraz  omówił aktywność Stowarzyszenia w ostatnim kwartale, informując także o planach na najbliższy okres. Omówił nową inicjatywę Stowarzyszenia jakim są spotkania po 25 i 50 latach od uzyskania dyplomu i związane z tym uroczystości zwane „SREBRNYMI DYPLOMAMI” i „ZŁOTYMI DYPLOMAMI”. Pierwsza taka uroczystość odbyła się  w dn. 3.09.2022 r.  i została powtórzona w dn. 10.12.2022 r na prośbę dużej grupy absolwentów z roku 1972.  Sporą część wystąpienia prezesa zajęły relacje z wakacyjnych wczasów pod Olimpem oraz innych spotkań kół terenowych Stowarzyszenia. Omówione  też zostały plany na jesień 2023 roku i na najbliższy rok 2024.  Zaprezentowano także kolejny numer 26  Vivat Akademia, w którym można znaleźć  ciekawe relacje z wydarzeń w AGH na przestrzeni ostatniego półrocza.

Sympatyczny wydźwięk miało wystąpienia pana Nadleśniczego – Stanisława Jeziorańskiego, który zapoznał zebranych ze strukturą Lasów Państwowych w Polsce i określił miejsce Nadleśnictwa Katowice. Nadleśniczy podkreślił  silne związki leśników i górników śląskich z racji na istniejącą współpracę choćby w zakresie dostarczania  do górnictwa drewna kopalnianego  czy rozwiązywania problemów z rekultywacją terenów pogórniczych, zalesianiem hałd,  czy likwidacją szkód górniczych spowodowanych eksploatacją podziemną.

Wystąpienie Nadleśniczego pana  Stanisława Jeziorańskiego  (fot. P. Czaja )

Zgodnie ze znaną śląską tradycją i gościnnością – kierownictwo Koła Czeczott wręczyło panu  Nadleśniczemu tradycyjne górnicze upominki.   Pan Nadleśniczy wyraził swoje uznanie dla działalności Stowarzyszenia i zadeklarował dalszą współpracę. Był zachwycony wydawanym własnym wydawnictwem SW „Vivat Akademia” i utyskiwał na swoją uczelnię (SGGW w Warszawie), że nie prowadzi takiej lub podobnej działalności integrującej swoich wychowanków.

Prezes SW AGH podziękował wszystkim za  aktywna pracę i zaprosił już na kolejne spotkania, które odbywać się będą  między innymi w Krakowie z okazji Barbórki.

Po części oficjalnej  gospodarze poczęstowali uczestników smacznym śląskim obiadem, a Ci  przeszli do luźnych koleżeńskich dyskusji, które zbliżają ludzi i są w tym wszystkim  najpiękniejsze!.

Gratuluję organizatorom, dziękuje uczestnikom  i wszystkich pozdrawiam serdecznie.

Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.

Prof. Piotr Czaja

Prezes Stowarzyszenia Wychowanków AGH