Srebrne i Złote Dyplomy dla absolwentów AGH

W dniu 8 września 2023 roku odbyło się w AGH po raz drugi Jubileuszowe spotkanie absolwentów z okazji 25‑lecia ukończenia studiów oraz 50-lecia tego wydarzenia. Liczba chętnych do świętowania tej okazji była tak duża, że organizatorzy musieli zorganizować dwa oddzielne Jubileusze. O godz. 9.00 w auli pan Rektor prof. Tadeusz Telejko w asyście dziekanów wręczył „Srebrne dyplomy” 98 absolwentom czterech wydziałów:

• Górniczy  – obecnie  Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami
  • Geologii, Geofizyki  i Ochrony Środowiska
  • Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska
  • Wiertnictwa Nafty i Gazu.
Uczestnicy jubileuszu „Srebrne dyplomy 2023” (fot. Z. Sulima)
Geolodzy 25 lat po uzyskaniu Dyplomu AGH (fot. Z. Sulima)
„Srebrne dyplomy 2023” zdjęcie pamiątkowe pod Staszicem (fot. Z. Sulima)

Natomiast o godz. 11.45 w auli odbyła się ceremonia wręczenia „Złotych dyplomów” w której uczestniczyło łącznie 254 Absolwentów, którzy swe dyplomy inżynierskie uzyskali w 1973 roku. Wśród Jubilatów byli absolwenci wszystkich 10 wydziałów, które istnieją już co najmniej  55 lat i przed 50 laty dyplomowali już swoich wychowanków. Przypomnijmy, są to wydziały:

• Górniczy – obecnie Inżynierii Lądowej  i Gospodarki Zasobami,
  • Geologiczno-Poszukiwawczy – obecnie Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska,
  • Geodezji Górniczej  – obecnie Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska,
  • Wiertniczo-Naftowy  – obecnie Wiertnictwa Nafty i Gazu,
  • Metalurgicznyobecnie Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej,
  • Odlewnictwa  obecnie ta sama nazwa,
  • Metali Nieżelaznych – obecnie ta sama nazwa,
  • Elektrotechniki Górniczej i Hutniczejobecnie Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej,
  • Maszyn Górniczych i Hutniczychobecnie Inżynierii Mechanicznej  i Robotyki,
  • Ceramiczny  obecnie Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.

Uroczystość w auli AGH poprzedziła uroczysta msza św. w Kolegiacie św. Anny celebrowana przez ks. prof. Tadeusza Panusia.

Uroczystość wręczenia „Złotych dyplomów” w imieniu Rektora AGH prof. Jerzego Lisa  poprowadził Prorektor prof. Marek Gorgoń, a miejsca w stallach zajęli dziekani wymienionych wydziałów i prezes Stowarzyszenia Wychowanków AGH prof. Piotr Czaja.

„Złote dyplomy 2023” Gospodarze uroczystości (fot. Z. Sulima)
„Złote dyplomy 2023” Fragment auli podczas uroczystości (fot. Z. Sulima)

Uroczystość przebiegała według następującego programu:

• Pieśń „Gaude Mater”
  • Przemówienie powitalne JM Rektora.
  • Przemówienie Prezesa  Stowarzyszenia Wychowanków AGH
  • Ślubowanie Wychowanków.
  • Ceremonia powtórnej immatrykulacji – wręczenie „ZŁOTYCH INDEKSÓW”
  • Przemówienia  przedstawicieli  Immatrykulowanych
  • Uroczyste „Gaudeamus”
  • Zakończenie części oficjalnej

Po części oficjalnej w Auli wykonano – jak zwykle pamiątkowe zdjęcia pod statuą Stanisława Staszica w A-0, natomiast spotkania koleżeńskie organizowali już sami Jubilaci we własnych gronach wydziałowych. Najliczniejszą grupę absolwentów stanowili górnicy, bowiem po 50 latach od dyplomowania na uroczystość zgłosiło się 78 absolwentów spośród około 130 żyjących.

Natomiast najbardziej wzruszającym i ekscytującym momentem uroczystości było wręczenie dyplomu byłemu Rektorowi AGH prof. Antoniemu Tajdusiowi oraz wręczenie dyplomu dr Józefowi Górnemu, który to „złoty dyplom” wręczył mu syn prof. Marcin Górny obecnie Dziekan Wydziału Odlewnictwa.

Jubilaci „Górnicy” 50 lat po uzyskaniu dyplomu AGH (fot. Z. Sulima)
Odlewnicy na Jubileuszu „Złote dyplomy -2023”. Wśród jubilatów dr Józef Górny (trzeci od lewej) i prof. Marcin Górny – syn – Dziekan Wydziału Odlewnictwa (pierwszy od prawej). Fot. Z. Sulima)

Podczas uroczystości wystąpiło kilku przedstawicieli Jubilatów w tym:

• Prof. Antoni Tajduś – były Rektor AGH (Górnik)
  • Dr Józef Górny (Odlewnik),
  • Andrzej Drewniak górnik i słynny polski karateka, Sekretarz Generalny Europejskiej Organizacji Kyokushin Karate, założyciel Polskiego Związku Karate)
„Złote dyplomy – 2023” Uczestnicy w malowniczym holu pawilonu A-0 (fot. Z. Sulima)

Niezwykle barwne i urocze wystąpienie dr Józefa Górnego prezentujemy poniżej w całości.

Wszystkim uczestnikom Jubileuszu serdecznie dziękujemy. Życzymy dobrego zdrowia i nadal tak wspaniałej formy, abyśmy w przyszłości mogli świętować kolejne piękne jubileusze.

Prof. Piotr Czaja
Prezes SW AGH