Jubileusze wychowanków AGH 1973-2023 Ponowna immatrykulacja JM Rektora prof. Jerzego Lisa

„Pomimo, że każda chwila radości trwa niezmiernie krótko, a później znika,

zawsze jednak zostawia za sobą trwałą nadzieję i jeszcze trwalsze wspomnienia.”

Jean Paul.

Rok 2023 to 50 rocznica dwóch znaczących wydarzeń w życiu Wychowanków AGH. Jedna grupa zacnych Seniorów świętowała 50-lecie rozpoczęcia swoich studiów w AGH, czyli dostąpiła zaszczytu ponownej immatrykulacji. W tej grupie w tym roku był urzędujący Rektor AGH prof. Jerzy Lis wraz z małżonką. Druga – nieco bardziej doświadczona wiekowo – świętowała z kolei 50-lecie ukończenia studiów w AGH i tu w gronie jubilatów był Rektor Senior prof. Antoni Tajduś.

Ci pierwsi, celebrując swoją ponowną immatrykulacje po 50 latach od JM Rektora AGH i obecnego dziekana swojego wydziału w asyście prezesa Stowarzyszenia Wychowanków AGH otrzymali swoje „Złote indeksy” i obowiązkowo – znaczek AGH – do wpięcia w klapę. „Złoci dyplomanci” natomiast otrzymali okolicznościowe złote certyfikaty uzyskania dyplomu AGH. Tak pierwsza, jak i druga okazja jest bez wątpienia najbardziej emocjonującym powrotem na uczelnię i najmilszym spotkaniem po latach ze swoimi koleżankami i kolegami ze studenckiej ławy. Na obydwu uroczystościach byli obecni Wychowankowie wszystkich dziesięciu wydziałów AGH, które funkcjonują już dłużej niż 50 lat – są to wydziały:

  • Górniczy – obecnie: Inżynierii Lądowej  i Gospodarki Zasobami,
  • Geologiczno-Poszukiwawczy – obecnie: Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska,
  • Geodezji Górniczej  – obecnie: Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska,
  • Wiertniczo-Naftowyobecnie: Wiertnictwa Nafty i Gazu,
  • Metalurgicznyobecnie: Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej,
  • Odlewnictwa– obecnie ta sama nazwa,
  • Metali Nieżelaznych – obecnie: ta sama nazwa,
  • Elektrotechniki Górniczej i Hutniczejobecnie: Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej,
  • Maszyn Górniczych i Hutniczychobecnie: Inżynierii Mechanicznej  i Robotyki,
  • Inżynierii Materiałowej i Ceramikiobecnie: ta sama nazwa.

Zgodnie z pięćdziesięcioletnią tradycją wszystkie tego typu uroczystości rozpoczynała poranna msza św. w uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny, gdzie celebrujący eucharystię ks. profesor Tadeusz Panuś, tak przywitaniem jak i przepiękną homilią wprowadzał uczestników w podniosłą atmosferę Jubileuszu. Dwa biblijne teksty: „Wszystko ma swój czas” (Koh. 3, 1-17). i  „w dobrych zawodach wystąpiłem” (2 Tm 4, 7)  były mottem przekazu skierowanego przez celebransa do Jubilatów. „To Wy swoimi młodzieńczymi marzeniami, ambicjami i planami,  po uzyskaniu wykształcenia w tak cenionej uczelni byliście największym dobrem naszej Ojczyzny, byliście motorem jej rozwoju i postępu”.

Drugi emocjonujący krok uroczystości, to powitalna recepcja w uroczym holu pawilonu A-0. Dla organizatora i obiektywnego obserwatora, to jeden z piękniejszych obrazów tych wydarzeń. Uczestnicy padający sobie w objęcia, niektórzy – zagubieni – nie do końca wiedzą z kim się ściskają i wtedy pomocnymi stają się  identyfikatory przygotowane przez organizatorów. „Aaaaaa tak, pamiętam Cię!  Witaj …….”

Radosne powitania i pamiątkowe fotki przed aulą AGH (fot. S. Malik) 

Przed wejściem do auli przybyłych zawsze witał prezes Stowarzyszenia Wychowanków AGH, zapraszając do wpisania się do wielkiej księgi pamiątkowej Stowarzyszenia, co gwarantuje ponownym wprowadzeniem swojego nazwiska na karty historii AGH.  Natomiast na dużym ekranie przed aulą prezentowano szczegóły organizacyjne dotyczące uroczystości.

Po wejściu na aulę – niektórzy nie byli w tym miejscu od 45 lat – euforia, selfi-fotki i oczekiwanie. I najbardziej oczekiwany moment: fanfary – wchodzi orszak rektorski, zajmuje miejsca i po chwili ciszy rozbrzmiewa wspaniały hymn „Gaude Mater Polonia” – Raduj się Matko Polsko.

Uczestnicy ponownej immatrykulacji Pionu Górniczego ((fot. S. Malik)

Pięknie powitanie uczestników przez Rektora lub reprezentującego Go prorektora. Przemówienie nawiązujące do czasów sprzed 50 lat i obraz dzisiejszej AGH. Długa wyliczanka, w czym AGH jest teraz najlepsze i na koniec zapowiedź ambitnych zadań na najbliższe lata. Po przemówieniu Rektora – wystąpienie Prezesa SW AGH prof. Piotra Czai wprowadzające uczestników w atmosferę okresu studiowania, czyli okresu kiedy rodziły się przyjaźnie, wtedy młodzi szukali bratnich dusz i znajdywali je wśród swoich koleżanek z roku czy z grupy. Stało się już tradycją, że prezes SW AGH w trakcie swojego przemówienia wymienia i wita specjalnie pary małżeńskie, które swój radosny i wspólny marsz przez życie rozpoczęły na studiach.

Poszczególne uroczystości jubileuszowe odbywały się we wszystkie piątki września 2023 r. Uroczystość ponownej immatrykulacji celebrowana w dniu 29 września miała wyjątkowy charakter, bowiem osobą immatrykulowaną był urzędujący Rektor AGH prof. Jerzy Lis z małżonką Elżbietą. Para rektorska była jedną z ośmiu par małżeńskich z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. To absolutny rekord. W tej uroczystości uczestniczyło jeszcze 5 innych par małżeńskich z dwóch pozostałych wydziałów świętujących ten jubileusz. Według dyskretnych informacji wiemy, że tych par małżeńskich zawiązanych w tej społeczności jeszcze na studiach było więcej, ale niestety nie wszyscy współmałżonkowie dotrwali do tego uroczystego momentu. Tych wszystkich, którzy odeszli – zgromadzeni uczcili chwilą przejmującej ciszy.

Po ślubowaniu „Wychowanka” w bardzo sprawnej procedurze uczestnicy doznawali aktu ponownego pasowania na studenta. W pierwszej kolejności immatrykulowany został JM Rektor Prof. Jerzy Lis i jego żona Elżbieta – pierwsza dama AGH. Uroczystej immatrykulacji dokonał JM Rektor Senior prof. Tadeusz Słomka i Dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej I Ceramiki – prof. Jerzy Jedliński w asyście dziekanów prof. Ryszarda Sroki (WEAIiIB), prof. Krzysztofa Mendroka (WIMiR) oraz prezesa SW AGH prof. Piotra Czai.

Po immatrykulacji JM Rektora (fot. Z. Sulima)

W dniu 8 września 2023 roku świętowano w AGH dwa jubileusze. „Złote dyplomy” świętowali absolwenci z roku 1973, ale uroczystość tę poprzedziła inna: ceremonia wręczenia „Srebrnych dyplomów” – czyli ponowne spotkanie Absolwentów z roku 1998. „Srebrne dyplomy” to bardzo dobra okazja, aby w uczelni gościć Wychowanków, którzy w swoim zawodzie pracują 25 lat i w większości przypadków są niemal u szczytu swej kariery zawodowej. Choć tego nie sprawdzamy, to z rozmów kuluarowych wynika, że Aula AGH zapełnia się wtedy prezesami, dyrektorami, profesorami czynnymi zawodowo. Podtrzymywanie więzi i dobrej współpracy właśnie z nimi ma bardzo duże znaczenie dla uczelni. Liczymy, że ta nowa tradycja rozwinie się w najbliższych latach. Wszystkich absolwentów z roku 1999 już teraz zapraszamy, aby się organizować do tego wydarzenia w przyszłym roku.

Uczestnicy jubileuszu „Srebrne dyplomy 2023”(fot. Z. Sulima)
Pamiątkowe zdjęcie Jubilatów 25-lecia ukończenia studiów (fot. Z. Sulima)

Dla uczelni cennymi są także kontakty ze „złotymi dyplomantami”, choć większość z nich cieszy się już błogim stanem emeryta. Niektórzy jednak nadal pracują i mają wiele do zaoferowania swojej Alma Mater. W tegorocznej uroczystości „Złotych indeksów” górnicy postanowili wystąpić w swoich mundurach galowych.

Gospodarze  uroczystości „Złote Dyplomy- 2023” (fot. Z. Sulima)
Złoci dyplomanci Górnicy z Rektorem Seniorem prof. Antonim Tajdusiem w drużynie. (fot. Z. Sulima)

W czasie uroczystości wręczenia „Złotych dyplomów” głos zabrali wyjątkowi wychowankowie: Prof. Antoni Tajduś – Rektor w latach 2006-2012, dr Józef Górny – ojciec obecnego dziekana Wydziału Odlewnictwa prof. Marcina Górnego i górnik mgr inż. Andrzej Drewniak, który swą przebogatą i piękną karierę związał z karate, zakładając między innymi Polski Związek Karate i podobnie Europejską Organizację Kyokushin Karate, której jest do dzisiaj Sekretarzem Generalnym.

Podsumowując należy stwierdzić, że we wrześniu 2023 roku Stowarzyszenie Wychowanków AGH zorganizowało w sumie 5 wielkich jubileuszowych spotkań władz uczelni z absolwentami. I tak podczas uroczystości wręczono:

  • 101 srebrnych dyplomów (ta tradycja dopiero się rozkręca),
  • 254  złote dyplomy – tu popularność tej uroczystości bardzo szybko rośnie.
  • 323 złote indeksy.

Podobnie, jak w roku 2017, kiedy swoje złote indeksy odbierało 274  wychowanków rocznika 1967-1973, tak w roku 2023 liczba świętujących jubileusz 50-lecia uzyskania dyplomu była imponująca i wyniosła 254 osoby. Imponujące jest też zdjęcie złotych dyplomatów w holu głównym A‑0.

Złoci dyplomanci roku 2023 w holu głównym A-0. (fot. Z. Sulima)

Tu trzeba zaznaczyć, że od roku 2024 kolejne wydziały uzyskają prawo do uczestnictwa swoich wychowanków w uroczystościach „Złote indeksy”. W roku 1974 rozpoczął swoją działalność Wydział Zarządzania, który właśnie w roku 2024 celebrował będzie swój jubileusz 50‑lecia. Podobnie o ten jubileusz ociera się Wydział Energetyki i Paliw, który za swoje narodziny uznaje rok 1974 kiedy to w AGH zaczął funkcjonować Instytut  Energochemii Węgla i Fizykochemii Sorbentów.

Wszystkim Jubilatom serdecznie gratulujemy! Życzymy też, aby w dobrym zdrowiu i przemiłej rodzinnej atmosferze kontynuowali swoją kolorową podróż przez życie nie zapominając o swojej kochanej Alma Mater „na rogu Mickiewicza i Reymonta” w Krakowie.

Wszystkiego najlepszego!

Pozdrawiam!

prof. Piotr Czaja

Prezes SW AGH