Jeszcze pod koniec roku 2023 pisaliśmy wiele o naszym stulatku prof. Andrzeju Lisowskim. Obszerny materiał charakteryzujący jego burzliwe dzieje w stuletnim życiu można znaleźć na naszym portalu, a także prezentuje go najnowszy numer (27) Vivat Akademia oddany do rąk czytelników w lutym 2024 roku. .
Z okazji jubileuszu stulecia JM Rektor AGH prof. Jerzy Lis przesłał na ręce profesora ciepły list gratulacyjny. Niestety tylko 4 miesiące po uroczystym świętowaniu 100-lecia Jego urodzin, ziemska wędrówka profesora Andrzeja Lisowskiego dobiegła końca. Surowo doświadczony przez życie, które rozpoczęło się na grodzieńszczyźnie zwanej Kresami Wschodnimi, a potem dojrzewało w klimacie krakowskiej Akademii Górniczej i doprowadziło Go do wielkich sukcesów naukowych i zawodowych. Pracował najpierw w przemyśle wydobywczym Górnego Śląska, potem oddał się nauce tworząc w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach nowe ośrodki badawcze i pracownie zmierzające do poprawy organizacji i zarządzania polskim górnictwem. W zmarłym profesorze tracimy niezwykle prawego człowieka i wielkiego polskiego patriotę oraz prawdziwego inżyniera bez reszty oddanego sprawie „POLSKIEGO GÓRNICTWA”.
JM Rektor AGH prof. Jerzy Lis wspólnie z Prezesem Stowarzyszenia Wychowanków AGH prof. Piotrem Czają opublikowali list kondolencyjny skierowany do Rodziny zmarłego profesora oraz licznego grona Jego współpracowników i przyjaciół. Oto jego treść:
Społeczność AGH w Krakowie
z głębokim smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci
Śp.
Prof. Andrzeja Lisowskiego,
Najstarszego profesora w branży górniczej i jedynego stulatka w tej dyscyplinie nauki,
Znakomitego Absolwenta Wydziału Górniczego ówczesnej Akademii Górniczej
roku 1950,
Uczestnika kilku staży zagranicznych, w tym wyjazdów stypendialnych ONZ do Wielkiej Brytanii oraz USA,
Eksperta w obszarze górnictwa węglowego oraz ekonomiki i organizacji produkcji,
Podejmującego także problematykę transformacji i dalszego funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego w Polsce,
Twórcy Ośrodka Naukowo-Badawczego ds. Ekonomiki, Organizacji
i Komputeryzacji Zarządzania w Górnictwie.
W okresie wieloletniej aktywności zawodowej pełnił szereg funkcji w instytucjach państwowych oraz naukowych zajmujących się górnictwem,
Jego działalność na rzecz polskiego i światowego górnictwa odznaczała się wnikliwym i rzetelnym podejściem,
Dla kolejnych pokoleń kadry naukowej niedościgniony wzór pracowitości oraz etyki zawodowej,
Wybitny wychowanek i wierny współpracownik profesora Bolesława Krupińskiego oraz kontynuator jego dokonań na arenie górnictwa światowego,
Autor blisko 200 publikacji w czołowych górniczych czasopismach krajowych
i zagranicznych oraz monografii i książek.
Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Bliskim Zmarłego
Składają:
Rektor
Akademii Górniczo-Hutniczej
im. Stanisława Staszica w Krakowie
oraz
Prezes Stowarzyszenia Wychowanków AGH
Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w Katowicach w dn. 5 marca 2024 roku o godz. 12.00. Miejsce pogrzebu zostanie wskazane wkrótce.
Niech odpoczywa w pokoju!