Informacja z polskich obchodów 2025 …w oglądzie wirtualnym.
Światowy Dzień Inżyniera został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Organizacji Inżynierskich (WFEO) i obchodzony jest pod patronatem UNESCO. Tegoroczne jego obchody w Polsce odbyły się w Politechnice Łódzkiej, tegorocznej 80-latce, tradycyjnie 4 marca. Zostały objęte Patronatem Honorowym Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marcina Kulaska. Spotkanie, mimo tak trudnego i złożonego politycznie czasu – tak w skali Świata jak i w wymiarze krajowym, było bogate merytorycznie, przebiegało w podniosłej atmosferze i bardzo reprezentatywnym gronie Uczestników. Połączone było z Galą Złoty Inżynier 2024. Na ten sukces złożyła się praca i zaangażowanie wielu osób, instytucji – organizatorów, ale podkreślić należy, że jego matką, dobrym duchem jest niewątpliwie Pani Prezes Ewa Mańkiewicz-Cudny. Podobnie jak wszystkich jego dotychczasowych edycji. Spotkanie poprowadził Kol. Janusz M. Kowalski, redaktor Biuletynu Informacyjnego NOT.
Po ciepłym przywitaniu Uczestników przez gospodarza wydarzenia JM Rektora Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztofa Jóźwika, Przewodniczącego KRPUT, głos zabrała właśnie Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes FSNT-NOT. W interesujący sposób przybliżyła m.in. cel i ideę spotkania, historię ruchu stowarzyszeniowego oraz genezę powstania i dalszy rozwój Plebiscytu czytelników „Przeglądu Technicznego” ZŁOTY INŻYNIER. Zwróciła uwagę, iż 2025 jest Rokiem Jubileuszowym zrzeszania się Polskich Inżynierów i Techników. Na ten rok przypada 190-lecie Towarzystwa Politechnicznego Polskiego, 120-lecie Warszawskiego Domu Technika, 90-lecie Naczelnej Organizacji Inżynierów RP, 80-lecie Naczelnej Organizacji Technicznej i wreszcie 35-lecie Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, naszej Federacji. Zapoczątkują te obchody uroczystości 190-lecia Towarzystwa Politechnicznego Polskiego w maju w Tarnowie, mieście urodzin i spoczynku gen. inż. Józefa Bema, założyciela Towarzystwa. Decyzją Rady Krajowej, w tym roku odbędzie się też XXVIII Kongres Techników Polskich, połączony z VI Światowym Zjazdem Inżynierów Polskich, w czerwcu w Politechnice Poznańskiej.
Następnie przyszedł czas na wystąpienia Gości Wydarzenia. Życzenia zgromadzonym oraz środowisku inżynierskiemu przekazał prof. Marek Gzik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie
Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poinformował też o aktualnych działaniach Ministerstwa.
Senator RP Krzysztof Kwiatkowski przekazał adres od Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Marszałkini Senatu RP, po czym podzielił się interesującymi własnymi refleksjami. Dyrektor Sejmiku Województwa Łódzkiego Marcin Strumiłło odczytał list od Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni, jak podkreślił – syna dwojga inżynierów. Było wiele adresów i przesłań. Odczytane zostały od Wicepremiera, Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego i od Pauliny Hennig-Kloski, Ministry Klimatu i Środowiska. Listy gratulacyjne przesłali też: Ewa Zielińska – prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, prof. Krzysztof Szamałek – dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego, Tomasz Zjawiony – wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej oraz Tadeusz Donocik – Honorowy Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Obecni byli prezesi stowarzyszeń n-t. Swoją obecnością uświetnili uroczystość m.in. Hanna Zdanowska – Prezydent Łodzi, prof. Natalia Sobczak – wiceprezes Polskiej Akademii Nauk oraz rektorzy i prorektorzy wielu uczelni. Zauważalna była obecność Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej, JM prof. Jerzego Lisa.
Następnie, zgodnie z programem, miała miejsce część merytoryczna. Złożyły się na nią trzy interesujące wystąpienia. Prof. PŁ Jacek Kucharski, Dziekan Wydziału EEIiA przedstawił prezentację pt. „Nowe technologie w walce z ubóstwem”. Bardzo merytoryczne, może i kontrowersyjne w pewnych stwierdzeniach, było wystąpienie Janusza Steinhoffa, wiceprezesa Rady Ministrów 2000-2001 i Ministra Gospodarki w latach 1997-2001. Jego tematem był „Zrównoważony rozwój – technika wsparciem w walce z ubóstwem”. Na początku swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na trzy wyzwania, którymi – jego zdaniem – są zbyt niskie inwestycje, demografia i starzenie się społeczeństwa. Podkreślił, że – mimo iż wywodzi się z tego środowiska – uważa, że „musimy godnie pożegnać górnictwo”. Stwierdził, że jest ono ekonomicznie nieuzasadnione, na poparcie czego przywołał kilka faktów, danych. Zakończył tę część prof. Jerzy Barglik, prezes Akademii Inżynierskiej w Polsce prezentacją pt. „Ochrona tytułu zawodowego inżyniera”. Przedstawił stanowisko i ostatnie działania Akademii w tej sprawie, apel o zachowanie odpowiednich standardów i jakości kształcenia inżynierów. Akademia protestuje przeciw upowszechnianiu w wielu podmiotach nadających ten tytuł wirtualizacji zajęć laboratoryjnych. Uznaje, że prawo do nadawania tytułu zawodowego inżyniera powinny posiadać tylko te uczelnie, które dysponują odpowiednim dla prowadzonych kierunków studiów zapleczem laboratoryjnym.
I wreszcie przyszedł czas na uhonorowanie laureatów 31. edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera Przeglądu Technicznego”. Dyplomy i statuetki laureatom wręczali: prof. Marek Gzik, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes FSNTNOT; prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej oraz Jolanta Czudak-Tomaka, redaktor naczelna 159-letniego „Przeglądu Technicznego”. Wyróżniono w tym roku 26 osób, przyznając tytuły Inżyniera Roku Jubileuszowego FSNT-NOT, Diamentowego Inżyniera, Złotych, Srebrnych i Wyróżnionych Inżynierów w różnych kategoriach, Młodych Inżynierów, a także Honorowych Złotych Inżynierów. Inżynierem Roku Jubileuszowego FSNT-NOT został prof. Tadeusz Pałko z Politechniki Warszawskiej, specjalista z dziedziny inżynierii biomedycznej. Tytułem Diamentowy Inżynier 2024 wyróżniono prof. Krzysztofa Zarembę, rektora Politechniki Warszawskiej, specjalizującego się w elektronice jądrowej i inżynierii biomedycznej. Zabierając w imieniu Laureatów głos na zakończenie Gali, JM Rektor podzielił się z zebranymi bardzo interesującą refleksją. Stwierdził, że inżynier to „stan ducha i umysłu”, cechujący się ciekawością świata i potrzebą tworzenia. Od X edycji plebiscytu przyznawany jest zaszczytny tytuł Honorowego Złotego Inżyniera – absolwentom uczelni technicznych, którzy sukces odnieśli w zupełnie innych dziedzinach, a także osobom mającym nietechniczne wykształcenie, które wniosły wkład w rozwój nowoczesnych technologii lub przyczyniły się do ich upowszechnienia. W tym roku przyznano trzy takie tytuły, a wśród nagrodzonych znalazła się Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi od 2010 r, samorządowiec, polityczka, m.in. posłanka na Sejm VI kadencji. Miłym momentem było wyróżnienie Ewy Mańkiewicz-Cudny Medalem SEP im. prof. Adolfa Hoffmana. Końcowym akcentem Gali było pamiątkowe wspólne zdjęcie Laureatów oraz osób wręczających wyróżnienia.
Mnie wiele satysfakcji przyniosły wyróżnienia tytułem ZŁOTY INŻYNIER 2024 dwojga bliskich mi osób: dr Barbary Juszczyk, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach, prezes SITMN w kategorii INNOWACYJNOŚĆ (fot. z lewej) i prof. Rafała Dańko, prorektora AGH ds. studenckich, prezesa STOP w kategorii NAUKA (fot. z prawej).


[Autor zdjęć: Marcin Szmidt]
Niezwykle miłe było też wyróżnienie tytułem Młodego Inżyniera doktorantki Szkoły Doktorskiej AGH Marii Sajdak z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, wioślarki (wicemistrzyni Europy 2016, mistrzyni świata i Europy 2018, mistrzyni świata 2017 i 2019, srebrnej medalistki Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020). W imieniu nieobecnej z jakże szczególnego powodu macierzyństwa Laureatki, nagrodę odebrał Rektor AGH prof. Jerzy Lis.

Na tym zakończyła się transmisja online tegorocznych obchodów Światowego Dnia Inżyniera. Ja, niestety, z powodu ograniczeń zdrowotnych uczestniczyłem w tym Wydarzeniu właśnie online. Raz jeszcze pragnę złożyć serdeczne gratulacje Organizatorom!
Według programu, w dalszej części zainteresowani wysłuchali koncertu przebojów filmowych na cztery smyczki Opera String Quartet. Na strudzonych wielogodzinną uroczystością uczestników czekał też poczęstunek.
Wacław MUZYKIEWICZ em. profesor AGH dr hab. inż.
Wiceprezes Stowarzyszenia Wychowanków AGH
Przewodniczący IX Zjazdu Krajowego SW AGH
Honorowy Wiceprezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych
Złoty Inżynier 2021 w kategorii Nauka
Delegat SITMN do Rady Krajowej FSNT-NOT