14 stycznia 2015 roku w sali wystawowej Biblioteki Głównej AGH uroczyście otwarto wystawę „Święty Jan Paweł II w pamięci krakowskich kolekcjonerów”. Była to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Wychowanków Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica, Małopolskiego Okręgu Polskiego Związku Filatelistów i Biblioteki Głównej AGH. Filateliści zrzeszeni w Polskim Związku Filatelistów, a szczególnie krakowscy kolekcjonerzy, stali się „strażnikami pamięci” o św. Janie Pawle II. Cykl wystaw organizowanych przez nich, a poświęconych Papieżowi, rozpoczął się od pokazu w 1981 roku, na którym zgromadzono znaczki wydane przez poczty różnych krajów świata o tematyce „papieskiej”. Pierwszą monotematyczną wystawę filatelistyczną poświeconą papieżowi Janowi Pawłowi II zorganizowano w 1997 roku dla uczczenia 19. rocznicy Jego pontyfikatu. Od tego czasu prawie rokrocznie Małopolski Okręg PZF organizował wystawy filatelistyczne upamiętniające kolejne, ważne rocznice związane z pontyfikatem Ojca Świętego Jana Pawła II.
W całej historii filatelistyki nikomu nie poświęcono tylu znaczków, co Janowi Pawłowi II. Znaczki poświęcone Papieżowi emitowane są w ponad 150 krajach. Od stycznia 1979 roku do kwietnia 2005 roku wyemitowano ponad 2 tysiące znaczków, bloków i arkusików w ponad 460 seriach. Śmierć Papieża udokumentowało ponad 140 serii wyemitowanych przez kilkadziesiąt państw. Poczta Polska wyemitowała ponad 50 znaczków wydanych w 35 seriach, to nie tylko historia pontyfikatu papieża z Polski, ale również kilkadziesiąt lat historii naszego kraju. W kwietniu 2014 roku ukazała się ostatnia z okazji kanonizacji.
Kolekcjonerzy i filateliści, zrzeszeni w Małopolskim Okręgu PZF, mają różne doświadczenia związane z papieskimi rocznicami i ich obchodami. Mają również osobiste przeżycia, wiążące się z osobą Papieża i posiadają różnorodny materiał kolekcjonerski ilustrujący te przeżycia, dysponują papieskimi zbiorami nagradzanymi na wystawach o wysokich rangach, przechowują rzeczy związane z Ojcem Świętym o wyjątkowym wręcz symbolicznym znaczeniu dla nich samych.
Na prezentowanej wystawie dominują znaczki i karty pocztowe. Są także medale, monety, książki i fotografie. Znajdują się, nagradzane na wielu wystawach filatelistycznych, zbiory znaków pocztowych, w tym znaczków pocztowych i całostek. Wśród nich zbiory: Jana Malika, Stanisława Mitkowskiego, Stanisława Malika, Leonarda Liszki. Autorzy czterotomowego wydawnictwa „Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata”, Władysław Andreasik i Marek Plewako wystawiają zarówno książki jak również kartki okolicznościowe zawierające reklamę poszczególnych tomów oraz wybrane, rzadko pokazywane na wystawach, nietypowe, oryginalne walory, reprodukowane na kartach wydawnictwa. W pokazie uczestniczą ze swoimi zbiorami młodzi stażem kolekcjonerzy: Maciej Rudy i Marcin Jackowski. Maciej Rudy prezentuje zbiór kopert pierwszego dnia obiegu wydanych z okazji kanonizacji Jana Pawła II przez poczty różnych krajów, walory z nietypowych pielgrzymek oraz medale i pamiątki osobiste. Marcin Jackowski pokazuje owoce swojej pracy projektanta kartek okolicznościowych, datowników i stempli dodatkowych stosowanych i wykorzystywanych również przez Pocztę Polską, z różnych okazji (pokazów filatelistycznych, spotkań, jubileuszowych obchodów itp.) zarówno w Małopolsce jak i innych regionach Polski.