Spotkanie opłatkowo-noworoczne i koncert

16 stycznia 2017 roku odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowo-noworoczne organizowane przez Stowarzyszenie Wychowanków AGH. Licznie przybyli goście wysłuchali wystąpienia Rektora AGH prof. Tadeusza Słomki na temat stanu uczelni. Akademia Górniczo-Hutnicza jest jedną z najlepszych uczelni w kraju, dowodem na to jest fakt, iż w 2016 roku  nasi naukowcy  otrzymali łącznie 134 patenty i prawa ochronne, co dało AGH drugie miejsce w kraju wśród wszystkich szkół wyższych. Różnorodność uzyskiwanych patentów pokazuje, że jest uczelnią wszechstronną. Tego samego dnia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego podczas Koncertu Noworocznego, który został zorganizowany przez Fundację dla AGH oraz Stowarzyszenie Wychowanków AGH, wręczono wyróżnienia dla absolwentów naszej uczelni oraz nagrodę dla najlepszego koła naukowego.

Tytuł Absolwent AGH 2016 otrzymał dr inż. Krzysztof Pawiński, absolwent Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii (WGiG). Pamiątkową statuetkę wręczył laureatowi Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.

Dr inż. Krzysztof Pawiński ukończył AGH w roku akademickim 1988/89. Obecnie jest prezesem Grupy Kapitałowej Maspex w Wadowicach, europejskiego lidera na rynku producentów nektarów, napoi, soków i przetworów owocowo-warzywnych, jak również przetworów zbożowych. W 2011 r. został nagrodzony tytułem „Przedsiębiorcy Roku” i reprezentował Polskę na międzynarodowym finale konkursu Ernst & Young World Entrepreneur of the Year w Monte Carlo. Do ważnych obszarów działalności dr. Pawińskiego należy współpraca z AGH – jest członkiem Rady Społecznej AGH oraz członkiem Rady Konsultacyjnej na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH. W roku 2016 utworzył na WGiG  fundusz stypendialny im. prof. Jana Pawińskiego (swojego stryja – pracującego niegdyś na Wydziale Górniczym), z którego najlepsi doktoranci ze studium doktoranckiego otrzymywać będą stypendia.

Podczas uroczystości uhonorowano również młodsze pokolenie – nagrody Absolwent AGH 2016 w kategorii Junior otrzymali Grzegorz Mięsowicz oraz Michał Łabęcki z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Wyróżnienia odebrali z rąk przewodniczącego Stowarzyszenia Wychowanków AGH prof. Piotra Czai oraz Prezesa Zarządu Fundacji dla AGH dr. inż. Jerzego Kickiego.

Grzegorz Mięsowicz i Michał Łabędzki są twórcami RopeRidera, mobilnego robota do inspekcji linii wysokiego napięcia. Projekt był wielokrotnie nagradzany, zdobywając m.in. złoty medal na międzynarodowych targach innowacji Brussels Innova 2016, złoty medal na Międzynarodowych Targach Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG 2016, czy specjalne wyróżnienie w konkursie „Młody Wynalazca 2016”. Ponadto RopeRider zwyciężył w konkursie KOKOS w kategorii hit komercyjny. Skonstruowany przez studentów AGH robot samodzielnie porusza się po przewodach i dokładnie je bada w poszukiwaniu uszkodzeń. Pozwala to znacznie obniżyć koszty przy jednoczesnym skróceniu czasu inspekcji i ograniczeniu trudności oraz niebezpieczeństwa, na jakie narażeni są ludzie przy wykonywaniu tego typu prac. Badania prowadzone w ramach projektu obejmowały optymalizację jego konstrukcji, opracowanie modeli ruchu oraz ich analizę, dostosowanie robota do różnych zadań inspekcyjnych i niektórych prac konserwacyjnych, a także budowę i testowanie wizyjnych systemów inspekcyjnych dla linii wysokiego napięcia.

Tradycyjnie podczas gali wyróżniono najlepsze koła naukowe. Studenci otrzymali statuetki oraz nagrodę finansową w ramach grantu, a gratulacje odebrali od Prorektor ds. Studenckich AGH prof. Anny Siwik.

I miejsce – Studenckie Koło Naukowe Fizyków „Bozon” – 7 tys. zł

II miejsce – Studenckie Koło Naukowe „Zarządzanie” – 5 tys. zł

III miejsce – Studenckie Koło Naukowe „Eko-Energia” – 3 tys. zł

Zwycięskie KN Bozon, którego aktywność pod kątem różnego rodzaju pokazów popularnonaukowych jest imponująca, otrzymało również voucher o wartości 1500 zł na szkolenia Autodesk od Firmy CadCOnsult.

Ponadto dyplomy Absens Carens Biegu AGH 2015 i 2016 odebrali: dr hab. Kajetan d’Obyrn dla Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska (najliczniej reprezentowany wydział w IV Biegu AGH w 2015 r.) oraz Dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej prof. Ryszard Sroka (najliczniej reprezentowany wydział w V Biegu AGH w 2016 r.).

Punktem kulminacyjnym wieczoru był wspaniały koncert w wykonaniu Krakowskiej Młodej Orkiestry Kameralnej pod batutą Joanny Natalii Ślusarczyk oraz Orkiestry Reprezentacyjnej AGH pod batutą dr. Karola Pyki.

fot. Zbigniew Sulima