Wybory władz w SW AGH

18 listopada 2016 roku 136 delegatów na VIII Krajowym Zjeździe Wyborczym wybierało Przewodniczącego Stowarzyszenia Wychowanków Akademii Górniczo-Hutniczej, Członków Zarządu Głównego SW AGH oraz Głównej Komisji Rewizyjnej. Nowym Prezesem SW AGH został prof. dr hab. inż. Piotr Czaja.

Zjazd wyborczy rozpoczął się o godz. 11.00, a otworzył go dotychczasowy Przewodniczący  Stowarzyszenia   prof. Stanisław Mitkowski. Na początku został przyjęty porządek i regulamin obrad, a także wybrano Przewodniczącego Zjazdu oraz Komsję Mandatową.

Na wniosek Kapituły nadano godność Członka Honorowego Stowarzyszenia Bogusławowi Roskoszowi, Bronisławowi Środkowi oraz Arqile Tecie. Kilkunastu innym osobom wręczono Honorowe Odznaki Stowarzyszenia.

Wykład seminaryjny wygłosiła Prorektor ds. Studenckich prof. Anna Siwik, która mówiła o historii i organizacji powstawania Akademii Górniczej.

Ustępujący zarząd Stowarzyszenia, po przedstawieniu i dyskusji nad sprawozdaniami z działalności SW AGH w kadencji 2012-2016, uzyskał absolutorium.

Prof. dr hab. inż. Piotr Czaja jest absolwentem Wydziału Górniczego AGH w 1973 roku, specjalności „Projektowanie i Budowa Kopań”. Od roku 1982 – doktor nauk technicznych,  od 2002 doktor habilitowany, w roku 2012 otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.

Jest specjalistą z zakresu budownictwa podziemnego i geomechaniki. Obecnie specjalizuje się w inżynierii materiałów budownictwa ogólnego i budownictwa podziemnego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa górniczego. Posiada szeroką wiedzę z zakresu górnictwa ogólnego podziemnego i odkrywkowego, mechanizacji górnictwa oraz zagadnień edukacji górniczej.

Jest autorem 178 prac opublikowanych w różnych czasopismach krajowych i zagranicznych oraz materiałach konferencyjnych i kongresowych. Wśród publikacji są cztery książki gdzie jest autorem rozdziałów i trzy monografie. Ponad to jest autorem lub współautorem ponad 161 prac badawczych, projektów i opinii, z których 68, to projekty techniczno-technologiczne zrealizowane w praktyce. Ma na swym koncie 6 udzielonych patentów i 11 zgłoszeń patentowych. W roku 2008 prowadził przygotowania sekcji „New Technologies in Mining” 21 Światowego Kongresu Górniczego w Krakowie, redagując 1 tom wydawnictw kongresowych, oraz prowadząc obrady tej sekcji. Odbył wiele staży i praktyk zagranicznych w Europie, Azji i Ameryce.

W czasie pracy w AGH w roku 1984 był współzałożycielem i kierownikiem  Międzywydziałowego Studium Kształcenia Kadr Górniczych dla Potrzeb Handlu Zagranicznego, później Prodziekanem ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH. W latach 2008-2016 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH, jest Członkiem Senatu AGH. Wypromował dziesiątki magistrów i inżynierów oraz dwóch doktorów, opiniował kilka prac doktorskie i habilitacji w dyscyplinie górnictwo i geologia inżynierska oraz  postępowanie o tytuł naukowy profesora.

Prof.  Piotr Czaja jest członkiem z wyboru  Komitetu Górnictwa PAN, Komitetu Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN, oraz członkiem: światowej organizacji: Society of Mining Professor’s, Rady Naukowej czasopisma Acta Montanistica  Slovaca. Rady Naukowo-Programowej  miesięcznika „Przegląd Górniczy” Rady Naukowo-Programowej  miesięcznika „Wiadomości Górnicze”,  rady naukowej miesięcznika Journal of Anhui University of Science and Technology – Natural Science  w Chinach, członkiem Rady Programowej kwartalnika naukowego Archives of Mining Science (Archiwum Górnictwa). Jest także członkiem International Organizing Committee (IOC) Światowych Kongresów Górniczych oraz przewodniczącym Stowarzyszenia Polski Komitet Światowego Kongresu Górniczego.