Koło Czeczott w „Ziemowicie” – XIV spotkanie

XIV Barbórkowo –Świąteczno- Noworoczne Spotkanie Koła Czeczott Stowarzyszenia Wychowanków AGH

Już czternasty raz w dniach 5-6 stycznia 2018 roku Wychowankowie AGH zgrupowani w Kole „Czeczot” spotkali się na dorocznym świętowaniu Barbórki

, ale obchodzonej w cudownym klimacie Świąteczno-Noworocznym. Jak zwykle główny organizator Henryk Konieczko przygotował wspaniały weekendowy pobyt w hotelu „Ziemowit” w Ustroniu.

Kulminacyjnym elementem spotkania była wieczorna biesiada wzorowana na klasycznej karczmie piwnej, której gorącym zwolennikiem i wspaniałym wieloletnim prezesem jest założyciel koła dyrektor Jerzy Strzempek. W tym roku nasz drogi Jurek nie mógł uczestniczyć osobiści ze względu na stan zdrowia, ale jak co roku sercem był ze swoim kołem i jak zawsze twierdzi ze swoją AGH – bo trzeba wiedzieć, że głównym motywem spotkania jest nasza uczelnia.

W uroczystości wzięło udział 51 osób, w większości emerytowanych dyrektorów kopalń i różnych instytucji współdziałających z górnictwem. Jak co roku w spotkaniu wziął udział Franciszek Wszołek były wiceminister Górnictwa i Energetyki, który w bieżącym roku świętował będzie swoje 95 urodziny. Mimo wspaniałego wieku minister Franciszek z wielką swadą wspominał złote czasy polskiego górnictwa węglowego. Jedynym sposobem na przerwanie Mu kwiecistych wywodów było chóralne odśpiewania Mu „sto Lat” choć tak naprawdę śpiewano „Sto Lat Plus VAT niech żyje, żyje nam ”. Przy obecnym Vacie to by było 123 lata, ale nigdy nic nie wiadomo, czy VAT nie ulegnie podwyższeniu – jak tak dalej pójdzie.

Piękny śpiew, dowcipy, konkursy i wspaniały humor zebranych to coroczna atmosfera. Od paru lat atmosferę świątecznego klimatu oddaje wspólne kolędowanie. W przeddzień święta Trzech Króli musiało zabrzmieć między innymi wspaniałe „Mędrcy świata Monarchowie”. Kolędowanie zakończyła królowa kolęd „Bóg się rodzi i monumentalne „Podnieś Rękę Boże Dziecię – błogosław ojczyźnie miłej ”.

Piękny akompaniament kolegi Jerzego Piłatyka oraz wspaniałe prowadzenie tablic przez kontrapunktów kol. Antoniego Tyca i Henryka Przewoźnika sprawiły że wieczór minął bardzo szybko i jak się okazało, że wielu punktów programu zapisanych w scenariuszu trzeba było pominąć.

Uroczystość zakończyła się niedługo przed północą odśpiewaniem pieśni pożegnalnej „Czas do domu czas” i „Do spotkania w przyszłym roku – gdy nadejdzie czas”. Wszyscy umówiliśmy się na śniadanie w dniu następnym i pożegnalny obiad, na którym podjęto decyzję o szczególnie uroczystym świętowaniu jubileuszowego XV spotkania koła w 2019 roku – w roku jubileuszu 100-lecia AGH.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Wychowanków AGH reprezentowali: przewodniczący Piotr Czaja, Sekretarz Czesława Ropa, zastępca Skarbnika Renata Wacławik-Wróbel, Szefowa sekretariatu SW Teresa Nosal.

Zatem: do Jubileuszowego spotkania w roku 2019 – GDY NADEJDZIE CZAS !!!