Wizyta delegacji SW AGH w Grupie Kęty SA

Grupa Kęty SA to ewidentny lider na rynku polskim oraz liczący się w skali Europy dostawca wysokiej jakości zaawansowanych produktów na bazie aluminium oraz opakowań giętkich.

Przedsiębiorstwo to od swojego powstania w 1950 roku jako Zakłady Metali Lekkich w Budowie z siedzibą w Walcowni Metali „Dziedzice” w Czechowicach, a od 1952 roku z siedzibą w Kętach zajmuje się przetwórstwem stopów metali lekkich na bazie aluminium. Są to głównie profile aluminiowe, elewacje budynków oraz okna i drzwi jak również opakowania aluminiowe.

Profil produkcyjny jest bardzo ściśle związany z funkcjonującym w AGH wydziałem Metali Nieżelaznych. Stąd też większość kadry zarządzającej i prowadzącej produkcję w tych zakładach to absolwenci AGH.

W przeszłości w zakładach tych działało bardzo silne koło terenowe Stowarzyszenia Wychowanków. W czasach najnowszych, kiedy cała gospodarka polska przechodziła wielką ewolucję gospodarczą, koło to zmniejszyło swoja aktywność. Pozostało jednak w tym terenie wielu pasjonatów AGH jak na przykład mgr inż. Jan Toczek obecnie członek Prezydium SW AGH.

Za jego namową oraz przy aktywnym wsparciu prof. Józefa Zasadzińskiego (kiedyś pracownika tych zakładów) oraz prof. Wacława Muzykiewicza 28 maja 2018 roku do Grupy Kęty udała się delegacja SW AGH z przewodniczącym Piotrem Czają na czele. W skład delegacji weszli także: prof. Józef Zasadziński, prof. Wacław Muzykiewicz, doc. Kazimierz Matl i inż. Jan Toczek.

Delegację SW przyjął mgr inż. Rafał Hubicki – Dyrektor Segmentu Wyrobów Wyciskanych – absolwent Wydziału Metali Nieżelaznych.

Spotkanie, upłynęło w bardzo dobrej atmosferze. Przewodniczący SW AGH w skrótowej formie przedstawił główne cele stowarzyszenia wskazując niektóre przykłady dobrej pracy kół terenowych. Delegacja wręczyła dyrektorowi kilka egzemplarzy najnowszej Kroniki Stowarzyszenia oraz najnowszego numeru pisma Vivat Akademia. Dyrektora obdarowano również medalem 70-lecia stowarzyszenia, a także okolicznościowym medalionem wykonanym w pracowni pana Jana Toczka. Podobne medaliony otrzymali też pozostali członkowie delegacji.

Głównym celem wizyty było rozpoczęcie działań zmierzających do przywrócenia w Kętach pracy koła Stowarzyszenia Wychowanków z siedzibą i centrum działania w Grupie Kapitałowej Kęty.

Po dyskusji dyr. Rafał Hubicki stwierdził, że idea „wnosi pewną wartość dodaną do misji i strategii grupy. Jest bowiem zgodna z coraz mocniej rozwijaną w przemyśle ideą „odpowiedzialnego biznesu” wyrażaną w tak zwanym Corporate Social Responsibility” (CSR).

Ustalono, że dyrektor ze swej strony:

  1. Przekaże wyniki spotkania Dariuszowi Mańko – Prezesowi Zarządu Grupy licząc na Jego zgodę i poparcie dalszych działań.
  2. Dokona identyfikacji pracowników będących absolwentami AGH (wszystkich wydziałów).
  3. Doprowadzi do kolejnego spotkania (we wrześniu lub w październiku) Zarządu SW AGH z absolwentami zainteresowanymi przynależnością do Stowarzyszenia Wychowanków oraz aktywnym działaniem w grupie Kęty, a później może w całym mieście, zawdzięczającym swoją pozycję właśnie temu przedsiębiorstwu.

Ze względu na przedłużające się rozmowy i ograniczenia czasowe przybyłych delegacja nie skorzystała z sympatycznego zaproszenia pana dyrektora do zwiedzenia wybranych fragmentów zakładów produkcyjnych Grupy Kęty.

Spotkanie i dyskusję zakończono w trakcie poczęstunku zakończonego pyszną kawą ze wspaniałym lodowym deserem.

Panu dyrektorowi R. Hubickiemu i całej delegacji

SERDECZNIE DZIĘKUJĘ

prof. Piotr Czaja – Przewodniczący SW AGH