Koło Stowarzyszenia Wychowanków przy EXALO DRILLING SA

23 maja 2018 roku w uroczym parku w Bóbrce koło Krosna, na terenie jedynego w Europie i chyba jednego z nielicznych na świecie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego odbyło się

zebranie inaugurujące działalność nowego koła Stowarzyszenia Wychowanków. Do naszej wielkiej rodziny dołączyli formalnie koledzy zajmujący się wierceniami w przemyśle naftowym i nie tylko, pracujący obecnie w znanej w całej Europie i w świecie firmie Exalo Drilling SA.

EXALO Drilling SA powstało w lutym 2013 roku z połączenia pięciu działających dotąd odrębnie spółek wiertniczo-serwisowych z Grupy PGNiG: PN „Diament” Sp. z o.o., PNiG JASŁO S.A., PNiG Kraków S.A., PNiG NAFTA S.A. oraz ZRG Krosno Sp. z o.o.

Ignacy Łukasiewicz(1822–1882) – pamiątkowy pomnik odkrywcy

EXALO korzysta z doświadczeń każdej z dotychczas niezależnie funkcjonujących spółek. Do znaczących osiągnięć spółek, które stworzyły EXALO należą między innymi wykonanie przez PNiG JASŁO S.A. dwóch najgłębszych w Polsce otworów badawczych Kuźmina-1 o głębokości 7541 m oraz Paszowa-1 o głębokości 7210 m, odkrycie przez PNiG NAFTA S.A., największych w Europie złóż miedzi (Lubińskie Zagłębie Miedziowe 1957-1959), największego w Polsce złoża węgla brunatnego (Bełchatów 1961) oraz wykonanie pierwszych w Polsce wierceń kierunkowych (1973) wykonanego przez PN „Diament” sp. z o.o. Podstawową misją firmy są kompleksowe rozwiązania serwisowe w otworach wiertniczych, począwszy od ich projektu technicznego przez wykonanie otworu, aż po wywoływanie, opróbowanie i likwidację odwiertów oraz rekultywację terenu.

Dzięki połączeniu, EXALO stało się wiodącą firmą wiertniczo-serwisową na rynku wierceń lądowych w Europie. Jedną z zasadniczych przewag konkurencyjnych EXALO są ludzie. Międzynarodowe doświadczenie, bogata wiedza oraz wysoki poziom wykształcenia i kompetencji pracowników, są gwarancją sukcesu dla realizowanych projektów.

Pierwsza maszyna parowa na wiertni

EXALO Drilling SA posiada doświadczenie zbudowane w ponad 20 krajach Europy, Azji i Afryki. Tradycja EXALO Dzięki przeprowadzonej konsolidacji, EXALO w jeszcze lepszy sposób może spełniać oczekiwania klientów i elastycznie dostosowywać swoje usługi dla danego projektu oraz skutecznie reagować na dynamiczne okoliczności podczas wykonywania odwiertów. EXALO Drilling SA to globalna marka posiadająca swoje oddziały w Pakistanie, Kazachstanie, Egipcie czy na Ukrainie. Przekłada się to na bardzo duży obszar działalności operacyjnej. Jednym z istotnych wartości firmy EXALO jest innowacyjność oferowanych rozwiązań. Innowacyjność usług EXALO wynika z własnego zaplecza badawczo-rozwojowego oraz nowoczesnego laboratorium. Rezultatem tak silnej bazy naukowej jest dostarczenie klientom usług o najwyższym poziomie.

Kluczowy personel inżynieryjno-techniczny i zarządzający w EXALO stanowią absolwenci Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu, a wcześniej Wydziału Wiertniczo-Naftowego Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Tradycja zrzeszania się absolwentów AGH pracujących w dotychczas działających spółkach istniała przed ich połączeniem. Koła Stowarzyszenia Wychowanków AGH istniały między innymi w PN „Diament” sp. z o.o. oraz w ZRG Krosno sp. z o.o.

Wieża wiertnicza popularnie zwana „Kanadyjka”

W spotkaniu rozpoczynającym działalność reaktywowanego koła uczestniczyli członkowie – jego założyciele, a także jego sympatycy oraz przedstawiciele Zarządu Głównego SW: prof. Piotr Czaja – Przewodniczący Zarządu Głównego oraz Henryk Kopeć – Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego. Do reaktywacji koła SW AGH działającego niegdyś w tej branży przyczynili się wydatnie: prezes zarządu firmy Exalo Drilling pan Stanisław Niedbalec oraz inicjatorzy reaktywacji działalności Stowarzyszenia Wychowanków AGH przy Exalo: Janusz Pudło – Dyrektor Dywizji Serwisów oraz Grzegorz Bazan – Zastępca Dyrektora Dywizji Serwisów. Niezwykle ciekawą sprawą jest to, że ani pan prezes S. Niedbalec, ani żaden z członków obecnego zarządu spółki nie są absolwentami AGH, a mimo to stworzyli bardzo dobry klimat i przyzwolenie do działania takiej organizacji. Nietuzinkową rolę odegrał też wiceprzewodniczący ZG SW H. Kopeć między innymi odpowiedzialny w stowarzyszeniu za kontakt z kołami terenowymi.

Grupa założycielska koła Stowarzyszenia Wychowanków spotkała się po raz pierwszy 4 stycznia 2018 roku w Krośnie. Na zebraniu wyborczym, podczas którego postanowiono o powołaniu koła Stowarzyszenia Wychowanków przy EXALO, a w wyniku głosowania obowiązki rzecznika koła przejął dr inż. Kazimierz Macnar. 5 stycznia 2018 roku rzecznik koła wystąpił z formalnym wnioskiem do Zarządu Głównego Stowarzyszenia Wychowanków o powołanie koła działającego przy EXALO DRILLING SA, który został przyjęty przez Prezydium Zarządu Głównego SW AGH 20 lutego 2018 roku. Koło zostało wykazane na stronie internetowej Stowarzyszenia Wychowanków pod pozycją 59 wykazu kół.

Program spotkania obejmował powitanie zebranych przez rzecznika, dr. inż. Kazimierza Macnara, wystąpienie prof. P. Czai – Przewodniczącego SW, na temat działalności stowarzyszenia, wręczenie legitymacji członkowskich stowarzyszenia oraz zwiedzanie wybranych obiektów muzeum.

Spacer po muzeum, zwiedzenie domu Łukasiewicza

Żyjący tylko 60 lat magister – jak go tu wszyscy nazywali – Ignacy Łukasiewicz (1822–1882) swoimi odkryciami zrewolucjonizował systemy oświetlenia destylując ropę naftową, tak aby uzyskać lekką frakcje nafty dającej w lampie również jego pomysłu – wielokrotnie więcej światła niż stosowane powszechnie świece woskowe.

W domu Ignacego Łukasiewicza, gdzie w tamtych czasach miał swoje biuro i skąd zarządzał swoimi kopalniami ropy, zwiedzający dzisiaj oglądają piękną prezentację multimedialną, którą można zatytułować „w aptece Łukasiewicza” oraz holograficzną prezentacją jego osoby rozprawiającej o tajnikach destylacji ropy.

Uczestnicząc nawet w tak krótkim programie jesteśmy wszyscy pod wielkim wrażeniem i w tym miejscu gospodarzom – w tym Prezesowi Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce panu Ryszardowi Rabskiemu, który osobiście towarzyszył nam w części zwiedzania, a także wspaniałemu przewodnikowi – wyrażamy wielką wdzięczność i uznanie.

Wędrując po pięknym parku – muzeum w subtelnych oparach majowego deszczu i rozbujanej wiosennej zieleni – zapachniało ropą. Stanęliśmy na zrębie najstarszego szybu naftowego w Bóbrce „Franek” wykopanego ręcznie na głębokość 60 m. Szyby naftowe w tamtym czasie głębione ręcznie i nazywano je kopankami. Najgłębszy z nich osiągnęła poziom 150 m. Na dnie kołyszące się lustro ciemnego oleistego płynu z bulgocącym gazem, to najprawdziwsza ropa naftowa, a ten gaz to metan. Dlatego nie wolno tu używać otwartego ognia o czym informuje tablica ostrzegawcza na ogrodzeniu szybu. Można powiedzieć – cud natury. Arabowie wiercą za ropą otwory kilometrowej głębokości, a tu kilkadziesiąt metrów poniżej terenu ze skał samoczynnie wypływa czarne energetyczne złoto zwane przez Łukasiewicza „olejem skalnym”.

Najstarszy szyb naftowy „Franek” (około 1860 roku)

Wspaniałe zwiedzanie muzeum zakończyło spotkanie towarzyskie, gdzie jak zwykle absolwenci zrzeszeni w tym nowym kole przy grillu i górniczym trunku – złocistym piwku – wspominali swoje studia opowiadając mniej lub bardziej znane anegdoty o profesorach. Tego wieczoru najczęściej cytowanymi byli prof. Jan Cząstka z Wiertniczego i prof. Stanisław Korman z Górniczego. Wszystko zgodnie z duchem Stowarzyszenia Wychowanków i maksymą rektora Słomki: „Tak się bawi, tak się bawi – AGH!”

Bardzo dziękujemy Zarządowi Exalo Drilling SA oraz panu dr. Kazimierzowi Macnarowi za przygotowanie spotkania i wszystkim jego uczestnikom. Życzymy, wielu pięknych spotkań pod szyldem Stowarzyszenia Wychowanków oraz wspaniałych wspomnień z czasów spędzonych kiedyś pod Wawelem w Krakowie i potem na swoich stanowiskach pracy w Polsce i na świecie.

Wszystkiego dobrego „Szczęść Boże”
Piotr Czaja – Przewodniczący SW AGH