Lotna premia Koła Trybunalskiego 2018

Zakręceni aktywiści Koła Trybunalskiego SW AGH w bogatą historię regionu Piotrkowskiego postanowili wbudować letnie spotkanie nad zalewem Sulejowskim w ośrodku wypoczynkowym ANPOL koło Sulejowa w sobotę dnia 8 września 2018 roku. Zarząd koła zaprosił wszystkich swoich członków wraz z osobami towarzyszącymi na biesiadę z okazji 20-lecia koła.

Dla chętnych posmakowania wędrówki kajakami korytem rzeki Pilicy i po Jeziorze Sulejowskim, utworzonym z woli człowieka w drugiej połowie XX wieku, spotkanie rozpoczęło się już o godzinie 11:00. Po krótkiej odprawie organizacyjnej poświęconej przypomnieniu obowiązkowych zasad bezpieczeństwa w korzystaniu ze sprzętu wodnego nastąpiło jego pobranie i odpływ z pobliskiej plaży. Piękna pogoda pozwoliła na swobodne podziwianie wspaniałości otaczającej natury i powrót w to samo miejsce zgodnie z planem na godzinę 15:00. Do dyspozycji były kajaki i rowery wodne. Dla uczestników nie biorących udziału w wyprawie wodnej zaproponowano przybycie do ANPOLU przed godziną 16-tą.

Zgodnie z takim złożeniem nestorzy naszego koła Antoni Michalak i Bernard Telążka wraz z Bolesławem Herudzińskim postanowili dojechać przed godziną 15-tą by zaczekać na rozdrożach uzdrowiskowej dzielnicy Sulejowa na delegację Zarządu Głównego SW AGH z Krakowa. Po dotarciu po zawiłych drożynkach leśnych do punktu zbornego okazało się, że drodzy nam goście są już zakwaterowani. Po radosnym powitaniu postanowiono wykorzystać wolny czas na zwiedzenie wspaniałego zabytku klasztoru opactwa Cystersów z historią sięgającą początków państwowości Polski.

To właśnie w tym klasztorze znaleziono pierwszą pisemną wzmiankę o Piotrkowie, która pochodzi z 1217 roku. Zawiera to dokument Leszka Białego dla opactwa cystersów w Sulejowie. Tę datę uznaje się za początek historii miasta Piotrkowa leżącego nad rzeką Strawą w dorzeczu Pilicy, a to oznacza, że gród trybunalski w 2017 roku obchodził osiemsetne urodziny. Fakty potwierdzające istnienie Piotrkowa i przynależność do ziem książąt krakowskich znajdują się w opisach historycznych, jaką zgromadzili liczni badacze początków państwa polskiego w pierwszych wiekach chrystianizacji rzymskiej. Godzi się podkreślić, iż współcześnie jedynie Koło Trybunalskie w ścisłej współpracy z Zarządem Głównym SW AGH jest instytucjonalnym kontynuatorem więzi kulturowych na drogach łączności międzypokoleniowych społeczności Krakowa i regionu piotrkowskiego.

Podczas obiadu rozpoczynającego oficjalne obchody 20-lecia Koła Trybunalskiego Rzecznik Andrzej Kacperski dokonał uroczystego otwarcia powitaniem wszystkich uczestników biesiady. Szczególnie uroczyście, bo z gromkimi brawami witano delegację krakowską której przewodniczył prof. Piotr Czaja – Przewodniczący ZG SW AGH. W skład delegacji krakowskiej weszli: małżonka przewodniczącego dr inż. Maria Szymańska-Czaja, doc. dr inż. Kazimierz Matl – Honorowy Przewodniczący SW AGH stały opiekun i bywalec w naszym regionie oraz mgr inż. Alfred Buchelt – Sekretarz Głównej Komisji Rewizyjnej. W odpowiedzi na tak spontaniczną radość przyjęcia, głos prof. Piotra Czai zabrzmiał równie wdzięcznie niosąc głębokie treści najbliższych zadań stojących przed naszym stowarzyszeniem. Jak wszyscy wiemy w przyszłym roku nasza Alma Mater wchodzi w jubileusz 100-lecia działalności. My jako najstarsza formacja wraz ze swoim bogatym dorobkiem w kontaktach nie tylko ze swoimi członkami, także włączamy się w cykl wydarzeń wpisanych w program obchodu tego jubileuszu. Jednym z ważniejszych zamierzeń jubileuszowych będzie Światowy Zjazd Absolwentów AGH w dniach 18-19 października 2019 roku. Przewodniczący zaapelował, aby już od dzisiaj przekazywać informację o tym przedsięwzięciu koleżankom i kolegom, których drogi życiowe i zawodowe rozprowadziły po różnych krajach świata, aby nawiązywali z nami kontakty i zgłaszali swój akces do udziału w tym historycznym zlocie.

Na zakończenie swojego wystąpienia przekazał dla członków koła na ręce przewodniczącego Andrzeja Kacperskiego trzy egzemplarze Historii AGH opracowanej przez prof. Annę Siwik – Prorektor ds. Studenckich AGH.

Podczas obiadu wznoszono liczne toasty łącznie z odśpiewaniem na cześć drogich gości „Prulimos annos” i tradycyjne „sto lat” za powodzenia w propagowaniu działalności naszego stowarzyszenia.

Po obiedzie w tak zwanej części degustacyjno ogniskowej historię koła w wersji wykładowej z najważniejszymi faktami i wydarzeniami zaprezentował Bolesław Herudziński. W przygotowywaniu materiałów na dwudziestolecie korzystał ze współpracy Antoniego Michalaka, Bernarda Telążki i Grzegorza Smużnego. Podczas obiadu jak i w trakcie referowania prezentowane były materiały planszowe ze zdjęciami obrazującymi ważniejsze wydarzenia zrealizowane przez Koło Trybunalskie. W wielu egzemplarzach periodyku Vivat Akademia i informatorach SW AGH, były publikowane artykuły opisujące działalność koła i wydawnictwa te były udostępnione podczas spotkania. Wśród materiałów były również egzemplarze kronik trzech kół naszego stowarzyszenia na podstawie których zastanawiano się nad formą w jakiej ma być stworzona kronika 20-lecia Koła Trybunalskiego.

Koło SW AGH Piotrkowsko-Bełchatowskie po podsumowaniu swojego pierwszego dziesięciolecia wspaniałym koncertem dla mieszkańców Piotrkowa w Oratorium Klasztoru oo. Bernardynów z udziałem wybitnych artystów wraz z Wiesławem Ochmanem, honorowym członkiem koła, doznało efektu synergii w działalności stowarzyszeniowej. Nabrało rozmachu i przyczyniło się do znacznego rozgłosu działalności stowarzyszenia w regionie byłego województwa piotrkowskiego. Przejęto członków koła ze zdziesiątkowanej restrukturyzacją Fabryki Maszyn Górniczych Pioma i innych miejscowości. Wydano kronikę X-lecia opracowaną własnymi siłami pod redakcją Antoniego Michalaka i Antoniego Reka z wykorzystaniem zdjęć Ewy Cłapy, Stanisława Nowaka, Antoniego Reka, Henryka Rorata, Grzegorza Smużnego.

Wykorzystując ruch więzi towarzyskich koło postanowiło rozwinąć swoją działalność na całym kulturowo-historycznie ukształtowanym regionie piotrkowskim przyjmując nazwę „Trybunalskie”. Koncepcja ta została wypracowana w Krakowie 20 stycznia 2010 roku zaraz po noworocznym spotkaniu opłatkowym organizowanym corocznie w auli przez ZG SW AGH. Delegacja Koła Piotrkowsko-Bełchatowskiego podbudowana patriotyzmem uczelnianym i dumą z AGH postanowiła zatrzymać się na „posiłek dla ciała” w restauracji Hong Long prowadzonej przez absolwenta AGH syna naszego kolegi Włodzimierza Rózgi. To podczas obiadu z wnioskiem nazwy Trybunalskie Koło SW AGH, wystąpił Bolesław Herudziński. Delegacja wsparta głosami doc. Kazimierza Matla i Andrzeja Migi – ówczesnego Sekretarza ZG SW AGH, wniosek przyjęła przez aklamację.

Aby powiązać aktualne potrzeby utrzymywania kontaktów absolwentów z władzami uczelni i Zarządem Głównym SW AGH wprowadzono rozszerzoną strukturę zarządu koła wynikającą ze zmiany nazwy koła i nowych form spotkań. Pracami Koła Trybunalskiego kieruje zarząd koła wraz z czterema rzecznikami regionalnymi: Grzegorzem Smużnym – rzecznikiem regionu centralno-północnego, Stanisławem Nowakiem – rzecznikiem regionu południowego, Andrzejem Kacperskim – rzecznikiem regionu wschodniego, Bolesławem Herudzińskim – rzecznikiem regionu zachodniego. Zarządowi przewodniczył, do czasu pojawienia się choroby wyniszczającej organizm, nestor ruchu stowarzyszeniowego w regionie piotrkowsko-bełchatowskim rzecznik koordynator Stanisław Dyguda. Kilkanaście miesięcy później zaskoczyła nas nagle śmierć Stanisława Nowaka. Był pomysłodawcą, realizatorem i gospodarzem spotkań nad Pilicą. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego zarządu naszego koła i członka ZG SW AGH. Jego wspaniałe serce do działalności społecznej zatrzymało się nad ranem nocy sylwestrowej 1 stycznia 2013 roku.

Corocznie zarząd koła wzorując się na ZG SW AGH organizuje dwa zebrania około świąteczne to jest: Bożego Narodzenia z opłatkiem, Wielkanoc ze święconym jajkiem. W spotkaniach gromadzi się od 20 do 40 członków i sympatyków Koła Trybunalskiego. Delegacje naszego koła biorą także udział w spotkaniach organizowanych przez władze stowarzyszenia. Wyjazdowe spotkania turystyczno-kajakowe do Krzętowa i Rudki weszły już prawie na stałe do programu działalności koła. Wśród uczestników tych wypraw, czas przebywania w bystrym nurcie Rzeki Pilicy w bezpośrednim otoczeniu przyrody, pokazało piękno naszych okolic. Koło Trybunalskie urzeczone Rzeką Pilicą kilkakrotnie zorganizowało spływy kajakowe po meandrach jej koryta. Najgroźniejszy spływ odbyto w dniach 21-22 sierpnia 2010 roku na wypełnionej po same brzegi korycie rzeki Pilicy na odcinku Krzętów-Chałupy koło Przedborza. Po spływie w ośrodku agroturystycznym w Krzętowie i w dworku szlacheckim w Rudce Anny i Stanisława Nowaków, mieliśmy zaszczyt gościć delegację ZG SW AGH z doc. Kazimierzem Matlem – Honorowym Przewodniczącym Stowarzyszenia, prof. Arturem Bębnem – wiceprzewodniczącym, Henrykiem Konieczko – wiceprzewodniczącym, Renatą Wacławik-Wróbel – Zastępcą Skarbnika, Andrzejem Migą – Sekretarzem Generalnym. Na kolejnym spływie wyłowiono pierścień z tabliczką na której widniał napis:

„Zaślubiny z Pilicą Koło Trybunalskie SW AGH Krzętów 20.08.2011 rok.

Przy wspólnym głębokim pokłonie z nurtu Pilicy wyłoniła się skrzynka szampana. Mistrzowie ceremonii podjęli ten dar i częstowali wszystkich.

Podczas spotkanie grał zespół muzyczny piotrkowskich cyganów. Rozpalono ognisko i zaczęto degustację przekąsek, napojów łącznie z rozweselającymi. Poza toastami i chóralnymi śpiewami tworzyły się kilkuosobowe grupy dyskusyjne dzieląc się ciekawymi wspomnieniami i anegdotami.

W jednej z przerw w koncertowaniu zespołu, główni organizatorzy Andrzej Kacperski, Zofia Łopacińska i Andrzej Rorat rozdali upominki w postaci kubków z nowym logo Stowarzyszeni dla wszystkich uczestników. Kubki zostały zaprojektowane i wykonane w pracowniach Spółki Karibia w Woli Krzysztoporskiej i ufundowane przez Barbarę i Andrzeja Janowiczów, a dla członków delegacji ZG SW AGH wręczono wazę ceramiczną wykonaną przez studentów UTW w pracowni Ceramiki Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie ufundowaną przez dyrektorkę Dorotę Pędziwiatr oraz nowy album o Bełchatowie, Bełchatów na karcie pocztowej, ufundowane przez Mariolę Czechowską – Prezydenta Bełchatowa.

Działalność Koła Trybunalskiego uzyskuje corocznie wysoką ocenę przez Zarząd Główny stowarzyszenia. Najlepszym potwierdzeniem tego uznania są przyjazdy przedstawicieli Stowarzyszenia na zebrania Koła i artykuły opisujące dotychczasową działalność.

W Periodyku dla absolwentów AGH Vivat Akademia znalazły się artykuły:

  • czerwiec 2010 rok nr 4 – „Wpisany w sztafetę pokoleń”,
  • październik 2010 rok nr 5 – „Koło Trybunalskie na kajakach”,
  • kwiecień 2011 rok nr 6 – „Wydobyte z pamięci – 35 lat Koła SW AGH w KWB »Bełchatów«”,
  • maj 2012 rok nr 8 – „Stanisław Dyguda – wspomnienie”,
  • listopad 2012 rok nr 9 – „Koło Trybunalskie SW AGH urzeczone Pilicą”,
  • grudzień 2015 nr 14 – „Trybunalscy na szlachetnie kamiennym jubileuszu SW AGH”,
  • grudzień 2017 rok nr 17 – „Trybunalscy w peletonie 800-lecia Piotrkowa”.

Również trzy artykuły ujmujące działalności kół SW AGH w rejonie Bełchatowskiego Okręgu Przemysłowego zamieszczone są w Informatorze SW AGH wydanych:

  • 2009 rok nr 20,
  • 2011 rok, nr 21A
  • 2012 rok, 21B
  • 2013 rok.

Z powyższych artykułów wynika, iż działalność programowa i organizacyjna cieszy się uznaniem zarówno członków Koła Trybunalskiego jak i poszczególnych delegacji Zarządu Głównego uczestniczących w naszych zebraniach. Godzi się przekazać wielkie podziękowanie za udział i umiejętne wspieranie naszych inicjatyw dla byłych i obecnych członków Prezydium ZG: prof. Piotra Czai, prof. Artura Bębna, prof. Władysława Longi, doc. Kazimierza Matla, prof. Stanisława Mitkowskiego, prof. Józefa Dańko, prof. Antoniego Tajdusia, Henryka Konieczko, Henryka Kopcia, Stanisława Laska, Józefa Grabowskiego, Andrzeja Miga, Alfreda Buchelta, Czesławy Ropy, Ryszarda Klempki, Renaty Wacławik-Wróbel. Równie wielkie podziękowanie za umiejętnie stwarzanie atmosfery współpracy i koleżeństwa dla Teresy Nosal – Kierowniczki Biura Zarządu i jej współpracownicy Ewy Cichy oraz redaktora prowadzącego Vivat Akademię Zbigniewa Sulimy.

Bolesław Herudziński