Absolwenci Wydziału Górniczego z 1971 roku spotkali się w Krakowie
29 września 2018 roku spotkali się w Krakowie w sali recepcyjnej Hotelu Polonez
– dawny „Socjalny” przy Reymonta, na – jak się okazuje – kolejnym swoim dorocznym spotkaniu, absolwenci Wydziału Górniczego studiujący w latach 1965–1971. Inicjatorem spotkania był Lucjan Głąb, który je organizuje od wielu lat. W spotkaniu uczestniczył prof. Piotr Czaja – przewodniczący Stowarzyszenia Wychowanków tylko nieco młodszy kolega z wydziału.
Na spotkanie przybyła niewielka grupa absolwentów. Niektórzy z nich dłuższy czas nie widzieli swoich kompanów zatem konieczne było ich precyzyjne przedstawienie. Wśród zebranych był między innymi prof. dr hab. inż. Włodzimierz Roszczynialski – wieloletni nauczyciel akademicki Wydziału Górniczego – potem Rektor Niepublicznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie.
Po wspólnym posiłku rozpoczęły się – jak zwykle – bardzo sympatyczne wspomnienia. Niektórzy wracali do wspomnieniami do akademika na Reymonta 17. Inni relacjonowali przebieg egzaminów. Wśród wspominanych profesorów nie zabrało – w pierwszej kolejności – prof. Alfreda Trzaski, który swą profesorską stanowczością i wysokim poziomem wymagań akademickich, wyrył się na trwałe w pamięci wszystkich studiujących w tamtych czasach. Było też o wojsku, o poligonie i miejscu świętowania sukcesów studenckich pod tajemniczą „szóstką” (restauracja na Sławkowskiej).
Profesor Piotr Czaja przedstawił – na życzenie zebranych – obecny kształt uczelni i niektóre ważniejsze wydarzenia z życia 100-letniej Jubilatki. Omówione też zostały – w skrócie – przygotowania do obchodów Jubileuszu 100-lecia AGH. Piotr Czaja zaprezentował też dzisiejszy obraz Stowarzyszenia Wychowanków, zapraszając oczywiście, tych którzy do SW nie należą aby wstąpili do tej szlachetnej organizacji absolwenckiej.
Chyba najsympatyczniejszym elementem spotkania było sprawdzenie listy obecności, którą ze spisu absolwentów Wydziału Górniczego odczytał Lucjan Głąb. Każdą nieobecną na spotkaniu osobę wspominano, opisywano sylwetkę – jak wyglądała lub jak wyglądał. Niestety wiele razy po przeczytanym nazwisku padał krótki komentarz – „nie żyje”.
Widać było wyraźnie, że wszyscy z akademickiej ławy zapadli sobie w pamięci i mimo upływu 47 lat od rozstania się po studiach ciągle o sobie pamiętają. To jest właśnie siła, która łączy absolwentów AGH, która wyróżnia Ich od innych, gdzie nie funkcjonuje wszechobecne w AGH hasło: Wiedza Pasja – Więź.
Zatem liczymy na kolejne spotkanie w roku Jubileuszowym AGH. Zaproszenie do udziału w Rajdzie 100-Lecia wzbudziło duże zainteresowanie. Z wieloma uczestnikami tego spotkania pewno się zobaczymy na Rajdzie – 25-26 maja 2019 w Wiśle. Tak obiecali – więc sadzę, że się zgłoszą i dołącza do grupy tych którzy w AGH świętowali już jej 50-lecie i tych którzy byli na Rajdzie 50-lecia w Zakopanem.
Zapraszamy na Jubileusz 100-lecia.
Piotr Czaja