Koncert Noworoczny – 2018/2019

14 stycznia 2019 roku już po raz czarty odbył się Koncert Noworoczny organizowany pod honorowym patronatem prof. Tadeusza Słomki – Rektora AGH przez Fundację dla AGH przy współpracy Stowarzyszenia Wychowanków.

Jak co roku koncert odbył się w najpiękniejszej widowni Krakowa – w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Gości, którzy wypełnili teatr niemal do ostatniego miejsca przywitali: dr Jerzy Kicki – Prezes Fundacji dla AGH i prof. Piotr Czaja – Przewodniczący Stowarzyszenia Wychowanków AGH.

Niestety uroczystość rozpoczęła się bardzo smutno – bo od minuty ciszy w hołdzie i pamięci tragicznie zmarłego przed 3 godzinami Pawła Adamowicza – Prezydenta Gdańska.

Za portalem Fundacji dla AGH przekazujemy poniżej relacje z tej uroczystości:

Spotkanie poprowadziła Katarzyna Styk, doktorantka na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii.
W pierwszej części spotkania wręczone zostały następujące nagrody i wyróżnienia:

Konkurs na najlepsze Koło Naukowe AGH

Jednym z podstawowych zadań Fundacji dla AGH jest aktywowanie, prowokowanie i motywowanie do działania studentów AGH. Dlatego decyzją zarządu fundacji w tym roku – po raz czwarty – przyznane zostały nagrody dla najaktywniejszych studenckich kół naukowych i z racji na niewielkie różnice punktowe zostało przyznane również wyróżnienie dla Koła naukowego Metaloznawców.

I miejsce – SKNF BOZON,
II miejsce – SKN Zarządzanie
III miejsce – SKN Akustyki Architektonicznej
IV miejsce SKN Metaloznawców.

Absolwent AGH 2018 roku

Ogłosiliśmy również wyniki konkursu „Absolwent Roku 2018”. Zgodnie z werdyktem kapituły za rok 2018 statuetki otrzymali:

Absolwent AGH 2018 – prof. Janusz Filipiak – Prezes firmy Comarch,

Grzegorz Łyko

Absolwent Junior AGH 2018 –Jarosław Królewski – Prezes firmy Synerise.

Grzegorz Łyko

Następnie po wręczeniu nagród rozpoczęła się część artystyczna.

Pierwszy zaprezentował się zespół Buskers Band, jest to zespół założony 2 lata temu przez sześciu studentów krakowskich uczelni, których łączy wspólna pasja do muzyki rockowej. Panowie zaczynali od występów na krakowskim rynku, a teraz występują na terenie całej Polski.

Grzegorz Łyko

Następnie na scenie pojawiły się 3 duety: Jakub Staszel (skrzypce) i Michał Balas (wiolonczela); Mateusz Obszański (gitara), Daniel Domarecki (gitara) oraz Paweł Dyyak (marimba) i Jakub Kołodziejczyk (marimba), podopieczni Fundacji Pro Musica Bona, wspierającej młodych uzdolnionych muzyków.

Grzegorz Łyko

Kolejnym zespołem, który porwał całą publiczność był Jazz Band Ball Orchestra zasłużony dla europejskiego jazzu, zawiązany w 1962 roku zespół od początku swojego istnienia był ważnym elementem rodzącej się polskiej sceny jazzowej, wielokrotnie zostając laureatem nagród dla najlepszego w Polsce zespołu jazzu tradycyjnego. Popularność formacji szybko jednak przekroczyła granice kraju – koncerty w Austrii, Czechosłowacji, Danii, Francji, Stanach Zjednoczonych Niemczech czy na Wyspach Kanaryjskich, udział w zagranicznych festiwalach, między innymi North See Jazz Festivalu w Hadze ugruntowały pozycję JBBO jako jednej z ważniejszych europejskich formacji tradycyjnego jazzu.

Grzegorz Łyko

Na scenie oczywiście nie mogło zabraknąć Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej, którą prowadzi niezastąpiony Karol Pyka. Mimo zmieniającego się składu grają od 17 lat. Jej głównym celem jest popularyzowanie idei muzyki – rozbudzanie zainteresowań muzycznych, twórczych oraz artystycznych w środowisku studenckim, a także uświetnianie uroczystości odbywających się na terenie uczelni, reprezentowanie i kultywowanie tradycji Akademii Górniczo-Hutniczej.

Grzegorz Łyko

Tradycją tych artystycznych spotkań jest wspólne koncertowanie Orkiestry Reprezentacyjnej AGH i zaproszonego zespołu – w tym wypadku grupy jazzowej „Jazz Band Ball”. W występie finałowym obydwa zespoły grając piękny standard jazzowy zeszli ze sceny i wędrując po rozgrzanej do czerwoności widowni, odebrali długą „owacje na stojąco”.

Grzegorz Łyko

Z wyrazami podziękowań na scenie pojawił się prof. Tadeusz Słomka – Rektor AGH, który zapraszając do licznego uczestnictwa w imprezach jubileuszu 100-lecia AGH wzniósł swój „markowy” okrzyk: „Tak się bawi!, Tak się bawi!” – z gromką odpowiedzią sali „AGH!”

Po koncercie życzenia noworoczne składano sobie w przepięknych kuluarach teatru przy symbolicznej lampce wina, co też już stało się miła tradycją tych spotkań.