Doroczne spotkanie rzeczników Kół SW AGH

Na świąteczno-noworoczne spotkanie SW AGH przybywają przedstawiciele licznych kół stowarzyszenia z całego kraju. Moment ten jest doskonałą okazją do podsumowania roku minionego, co z reguły dzieje się podczas spotkania rzeczników kół. W bieżącym roku – już 2019 – spotkanie i podsumowanie odbyło się bezpośrednio po uroczystym spotkaniu świąteczno-noworocznym. Wzięli w nim udział przedstawiciele kół z całego kraju. Byli rzecznicy z Regionu Miedziowego (Lubin), przyjechali ze wschodu z Zagłębia Węglowego Bogdanka (Lublin). Zjawił się niezawodnie Śląsk – delegacja JSW, PGG, a także Koło Trybunalskie, Koło w Tarnowie, Koło Metalowców ze Stalowej Woli czy koło z Ostrowca Świętokrzyskiego.

W trakcie spotkanie prof. Piotr Czaja – Przewodniczący SW, zaprezentował najważniejsze działania które miały miejsce w 2018 roku, w tym szczególnie:

1. Spotkanie świąteczno-noworoczne i Koncert Noworoczny w teatrze im. J. Słowackiego – 2018.
  2. Wdrożenie programu komputerowego do obsługi członków stowarzyszenia.
  3. Złote Indeksy 2018 – (łącznie przygotowano i uroczyście wręczono w AGH 414 indeksów).
  4. Złote Indeksy w Hanoi wręczone z okazji 100-lecia AGH i 100-lecia niepodległości Polski (łącznie przygotowano i uroczyście wręczono w Hanoi 46 indeksów oraz 8 indeksów w Ho Chi Minh City).
  5. XI Wakacyjna Wyprawa SW 2018 – Portugalia Hiszpania.
  6. Współorganizacja licznych spotkań rocznikowych wychowanków:
  • 60-lecia ukończenia studiów rocznika 1953–1958 z Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego,
  • spotkanie absolwentów Wydziału Górniczego – rocznika 1968 po 50 latach ukończenia studiów,
  • spotkanie absolwentów Wydziału Górniczego rocznika 1971,
  • spotkanie z okazji 30-lecia koła w Ostrowcu Świętokrzyskim,
  • spotkanie z okazji 20-Lecie koła Trybunalskiego,
  • spotkanie z okazji 15-lecia Koła Grodzkiego „Czeczott”,
  • spotkanie Koła Wychowanków w Hanoi (Wietnam).
  1. Utworzono lub przygotowano reaktywacje nowych kół SW AGH:
  • reaktywowano koło SW AGH przy Exalo Drilling S.A.,
  • utworzono nowe Koło Rocznikowe „Górnicy-73”,
  • przygotowano reaktywację Koła SW w Grupie Kęty,
  • reaktywowano Koło SW AGH w Lubelskim Węglu Bogdana S.A.,
  • przygotowano reaktywacje koła SW w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.
  1. Odbyło się doroczne XXIII spotkanie Wychowanków AGH z władzami uczelni w restauracji „Anna Maria” w Katowicach.
  2. SW AGH zaprezentowało swoją działalność na wykładzie Uniwersytetu Otwartego AGH.
  3. Działalność Wydawnicza okolicznościowa:
  • wydawnictwa Jubileuszowe stowarzyszenia i uczelni w tym 2 kolejne numery Vivat Akademia nr 18 i nr 19,
  • publikacje Członków Stowarzyszenia (Andrzej Kapłanek),
  • wydawnictwa jubileuszowe kół terenowych i roczników (Koło SW w Ostrowcu Świętokrzyskim,
  • książka prof. A. Tety – Albania),
  • wydanie pierwszego zeszytu „Non Omnis Moriar” dokumentującego pośmiertne sylwetki profesorów AGH i miejsca ich wiecznego spoczynku,
  • Bieżąca redakcja strony Internetowej SW AGH.
  1. Omówiono w skrócie Akcję Zapomóg w SW w 2018 roku ze szczególnym uwzględnieniem nowej formy pomagania osobom szczególnie poszkodowanym. Nowa akcja polega na zakładaniu w SW AGH – jako „organizacji pożytku publicznego” specjalnych subkont, na których osoby bliskie gromadzą finansowe wsparcie na leczenie i rehabilitację poszkodowanych. W 2018 roku założono 2 konta na których zgromadzono ponad 45 tys. zł.
  2. Podjęto współprace z Radą Uczelniana Związek Nauczycielstwa Polskiego AGH w sprawie korzystania członków SW z oferty turystyczno-wypoczynkowej organizowanej całorocznie przez ZNP.
  3. Opracowano projekt porozumienia pomiędzy Stowarzyszeniem Wychowanków AGH, a władzami uczelni regulujący zasady ich wzajemnego współdziałania.

Na zakończenie spotkania odbyła się krótka dyskusja na temat planów SW na nadchodzący rok oraz przygotowań do Jubileuszu 100-Lecia AGH i 75-Lecia Stowarzyszenia Wychowanków.

Zdjęcia: Zbigniew Sulima