Montaż tablicy pamiątkowej prof. Samujłły

3 października 2019 roku w Hotelu „Stragona” w Strzegomiu odbyło się spotkanie absolwentów krakowskiego Technikum Górnictwa Odkrywkowego, którego założycielem był prof. Julian Sulima Samujłło. Jego wychowankowie –z lat sześćdziesiątych XX wieku – w większości kamieniarze z krwi i kości – bardzo intensywnie podjęli prace nad wykonaniem tablicy pamiątkowej dla profesora. Na spotkaniu tym byli obecni (zebrani na spotkanie zostali uwiecznieni na fotografii):

1. Inżynier Antoni Larczyński – emerytowany dyrektor firmy „Kwarc”,
  2. Bogusław Skolak,
  3. Antoni Litewka,
  4. Jerzy Hałas,
  5. Magister inżynier Stanisław Sitarz,
  6. Marek Socha,
  7. Bogdan Pietrzyk,
  8. Zdzisław Marchewka,
  9. Profesor Piotr Czaja z małżonką.

Już druga wizyta Przewodniczącego Stowarzyszenia Wychowanków AGH w Strzegomiu finalizowała prace nad tablicą pamiątkową dla prof. Juliana-Sulimy-Samujłło.

Wychowankowie profesora jeszcze z czasów TGO bardzo życzliwie podeszli do inicjatywy prof. Piotr Czai. Wszyscy bardzo chętnie udostępnili swoje potencjały wytwórcze w przemyśle kamieniarskim skutkiem czego tablica powstała w bardzo przyjaznych warunkach finansowych. Dzieła dopełnił artysta kamieniarz Zbigniew Zych, który między innymi wykonał w kamieniu bardzo wierną podobiznę profesora. Nie możemy jej jeszcze ujawniać – bo ma być niespodzianką w czasie ceremonii osłonięcia tablicy.

Tablicę przetransportowano do Krakowa 11 października, a specjalista od montażu Kamieniarskiego pan Marcin Stopyra pokierował pracami montażowymi, w których uczestniczyli:

dr inż. Anna Sołtys,
dr inż. Jan Winzer,
dr inż. Józef Pyra,
inż. Marek Kulik,
prof. Piotr Czaja.

Do montażu tablicy wykorzystano między innymi laserową technikę poziomowania obiektów oraz najnowszy sprzęt używany przez dzisiejszych fachowców.

Tablica została precyzyjnie zamontowana,, zapakowana i opatrzona zaproszeniem na jej uroczyste odsłonięcie.

Zatem zapraszamy na jej uroczyste odsłonięcie do pawilonu A-4 na holl II piętra w dniu 18 października w okolicach godziny 14:30.

Dokładna godzina odsłonięcie może ulec lekkim zmianom, ze względu na liczne uroczystości jakie odbywać się będą w tym dniu na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii.

prof. Piotr Czaja – Przewodniczący SW AGH