Oni – Kubańczycy ‑ też studiowali w AGH

Od 22 stycznia do 17 lutego 2020 roku przebywa w Europie jeden z absolwentów Wydziału Metalurgicznego AGH z 1967 roku pan inż. Roberto Figueroa Silva z małżonką Cecylią. Podróż do Europy składa się z wizyty w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, pobytu na Górnym Śląsku i wizyty w Klagenfurcie w Austrii, gdzie mieszka jeden z kubańskich kolegów z czasu studiów w Krakowie.

Pan Roberto – bo tak go wszyscy nazywają – jest bardzo aktywnym członkiem Stowarzyszenia Wychowanków AGH – przedstawicielem grupy Kubańczyków wykształconych w AGH w latach sześćdziesiątych XX wieku. Przez wiele ostatnich lat bardzo intensywnie współpracuje z Polską Ambasadą w Hawanie. Na jego prośbę z okazji tej wizyty, władze AGH zaprosiły do Krakowa, pana Jorge Marti Martinez – Jego Ekscelencję Ambasadora Kuby w Warszawie, który złożył wizytę w uczelni w dniach 23 i 24 stycznia 2020 roku wraz z Radcą Ambasady panią Mirtą Alicją Karchik.

Pierwszy dzień wizyty 23 stycznia 2020 roku

W rektoracie, odbyło się spotkanie powitalne z JE Ambasadorem Kuby panem Jorge Marti Martinezem, radcą ambasady panią Mirtą Alicią Karchik oraz Roberto Figueroa z małżonką. Gospodarzem spotkania był prof. Mirosław Karbowniczek – Prorektor ds. Ogólnych. W spotkaniu uczestniczył także prof. Tadeusz Słomka – Rektor AGH. Wieczorem wszyscy kubańscy goście uczestniczyli w noworocznym koncercie kolędowym w Klubie Studio gdzie wystąpiły dwa znakomite zespoły artystyczne AGH – chór i orkiestra smyczkowa Con Fuoco oraz Orkiestra Reprezentacyjna AGH.

Polskie kolędy śpiewane przy akompaniamencie naszej wspaniałej orkiestry dętej miedzy innymi przez naszych rektorów wyzwoliły u naszych gości – zwłaszcza pani Cecyli Figueroa ‑ łzy wzruszenia.

Tak śpiewa kolędy kadra kierownicza AGH
wraz z solistkami Orkiestry Reprezentacyjnej AGH (fot. P. Czaja)

W wieczornej kolacji wydanej przez prof. M. Karbowniczka poruszono wiele spraw dotyczących możliwej współpracy pomiędzy AGH i Kubą. Przygotowano zagadnienia do dyskusji na oficjalne spotkanie z ambasadorem Kuby.

Delegacja kubańska z J.M. Martinezem i prof. M. Karbowniczkiem (fot. P. Czaja)

Drugi dzień wizyty 24 stycznia 2020 roku

W oficjalnym spotkaniu ambasadora Kuby z przedstawicielami AGH uczestniczyli:

  • Mirosław Karbowniczek – Prorektor ds. Ogólnych,
  • Janusz Szpytko – kierownik Katedry UNESCO AGH,
  • Andrzej Łęcki – były prorektor AGH,
  • Piotr Czaja ‑ Przewodniczący Stowarzyszenia Wychowanków AGH,

Koledzy ze studiów pana Roberto Figueroa.

Ze strony kubańskiej obecni byli:

  • Jorge Marti Martinez – JE Ambasador Kuby,
  • Mirta Alicia Karchik – radca ambasady,
  • Roberto Figueroa z małżonką Cecylią,
  • Salgado D. Yorlandys – Student AGH Centrum UNESCO.

Zdjęcie  delegacja na schodach w A-0

W czasie spotkania głos zabrali:

  • Profesor M. Karbowniczek – powitanie i scharakteryzowanie niektórych elementów byłej i obecnej współpracy z Kubą.
  • JE Ambasador Kuby w Warszawie, który podziękował władzom AGH zarówno za kształcenie inżynierów z Kuby oraz przedstawił bieżące potrzeby współpracy charakteryzując ogólnie zakresy i potrzeby odradzającej się gospodarki Kuby,
  • Profesor Janusz Szpytko – przedstawił szczegółowe sprawozdanie z bieżącej działalności Centrum AGH UNESCO, w zakresie pomocy młodzieży z krajów rozwijających się.

(fot. Z. Sulima)

Celem Centrum AGH UNESCO jest promowanie i inspirowanie oraz koordynowanie zintegrowanego systemu badań, szkoleń i kształcenia na poziomie uniwersyteckim oraz informacji i dokumentacji w obszarach nauki, techniki i edukacji technicznej. Działania Centrum AGH UNESCO wpisują się w priorytety UNESCO oraz AGH i są adresowane do partnerów na całym świecie. W latach 2012–2018 w realizacji prestiżowego projektu stypendialnego w obszarze nauk technicznych i inżynieryjnych, UNESCO/ Poland Co-Sponsored Fellowships Programme in Engineering, skierowanego do młodych naukowców z krajów rozwijających się i współsponsorowanego przez rząd RP oraz UNESCO, w AGH przebywało 25 stypendystów z Kuby. Celem projektu jest umożliwienie naukowcom z krajów rozwijających się prowadzenie projektów badawczych na kilkunastu wydziałach AGH. Program przyczynia się do rozwoju współpracy międzynarodowej, wymiany wiedzy i doświadczeń między placówkami badawczymi krajów rozwijających się, a polską uczelnią.

(fot. Z. Sulima)

Z inicjatywy Centrum AGH UNESCO, władze AGH (1919) i Technological University of Havana José Antonio Echeverría (1964) podpisały porozumienie o współpracy (2018). W kontynuacji porozumienia jest realizowany jeden doktorat na AGH.

(fot. Z. Sulima)

  • Przedstawiciel studentów kubańskich przebywających na stypendium Centrum AGH UNESCO mgr inż. Salgado D. Yorlandys, który na prośbę ambasadora sprecyzował między innymi warunki finansowe pobytu w Polsce uczestników procesu edukacyjnego odbywanego w AGH.
  • Głos zabrał także inż. Roberto Figueroa, który szczegółowo omówił losy absolwentów AGH po skończonej edukacji w latach sześćdziesiątych XX wieku. W Jego wystąpieniu wielokrotnie pojawiało się wielkie wzruszenie. Mówiąc o samym okresie studiów podkreślał wielką mądrość i kompleksowość naszych programów kształcenia. Choć wtedy wydawało się, że wiele rzeczy jest zbędnych jak na przykład proces wytopu surówki w wielkich piecach wraz z procesem koksownictwa. Mówił: „Na Kubie przecież nie ma ani jednego wielkiego pieca i nie produkuje się ani kilograma koksu – po co się tego uczyć?”. A życie pokazało prawdziwe oblicze i przydatność tych wiadomości. On sam, będąc w kierownictwie największych kubańskich przedsiębiorstw metalurgicznych – jako ceniony na Kubie metalurg, zajmujący się procesem produkcji Niklu został oddelegowany do współpracy z Japonią. Przebywając służbowo w Japonii – tam właśnie okazało się, że jego wiedza o koksownictwie i o procesie wielkopiecowym wzbudzała podziw i uznanie u japońskich specjalistów. W hucie w Hieroshimie funkcjonował wtedy największy wielki piec na świecie.

Wszyscy kubańscy absolwenci AGH odegrali w rozwoju przemysłu tego raju nietuzinkową rolę. Doszli do najwyższych stanowisk kierowniczych w przemyśle. Niektórzy otrzymali także propozycje pracy w instytucjach rządowych, a także w dyplomacji. W większości przypadków pozostawali jednak w swoim zawodzie – jako cenieni fachowcy.

W wypowiedzi Roberto wielokrotnie padały słowa „Polska – nasza druga ojczyzna” czy „nasza ukochana AGH”.

(fot. Z. Sulima)

Najsmutniejsze jest to, że większość absolwentów z tamtych lat niestety już nie żyje. Tydzień przed przyjazdem Roberto do Polski, zmarł jeden z pierwszych inżynierów górniczych wykształconych w latach siedemdziesiątych XX wieku w Instytucie Projektowania i Budowy Kopalń pod okiem prof. Romana Bromowicza, mgr inż. Juan Maden Acosta. Będąc dobrym i kompetentnym inżynierem górniczym i projektantem kopalń – zdolny czarnoskóry specjalista po epizodzie pracy w Europie został zwerbowany do pracy w Angoli, gdzie spędził większość zawodowego życia. Tam też nabył się nieuleczalnej choroby i w ciężkim stanie powrócił na Kubę. Według relacji Roberto – przekazano mu przed śmiercią pozdrowienia z AGH – miedzy innymi od prof. Piotra Czai – przewodniczącego SW AGH, który spotkał się z nim w czasie jego studiów w AGH. Wzruszający jest fakt, że Juan Maden Acosta pracując w latach osiemdziesiątych XX wieku w Czechosłowacji, w czasie stanu wojennego w Polsce przesyłał do swoich przyjaciół ze studiów paczki z żywnością.

(fot. Z. Sulima)

  • Na zakończenie spotkania głos zabrał prof. P. Czaja, który między innymi – patriotyczną i sentymentalną wypowiedź inżyniera Figueroa ‑ zrównał z wypowiedziami innych absolwentów obcokrajowców studiujących w AGH. Myślą oni wszyscy podobnie i są tak samo bezgranicznie wdzięczni za piękne lata spędzone w Krakowie i wykształcenie zdobyte w AGH.

(fot. Z. Sulima)

Każdorazowy powrót do Krakowa to wielkie przeżycie emocjonalne. Roberto Figueroa i jego żona Cecylia właśnie w Krakowie postanowili świętować swoją 50 rocznicę ślubu, która przypadła dokładnie w dniu 24 stycznia 2020 roku. Z tej okazji na zakończenie oficjalnej wizyty w AGH JE Ambasadora Kuby, Przewodniczący SW AGH wraz z obecnymi na spotkaniu, złożyli Jubilatom okolicznościowe życzenia, odśpiewując tradycyjne polskie „sto lat” i wznosząc toast lampką szampana. Na policzkach gości pojawiły się łzy wzruszenia. Co działo się w sercu Roberto – pewno to samo co ściskało nasze serca jeszcze przed transformacją gospodarczą kiedy gościliśmy u naszych przyjaciół w krajach zachodnich gdzie królowała demokracja i rozkwit gospodarczy.

(fot. Z. Sulima)

Wieczorem 24 stycznia Roberto wraz z małżonką uczestniczył – ponownie w klubie Studio – w pierwszym dniu wielkiego Festiwalu Piwa, na którym rektor AGH uroczyście dokonał otwarcia Browaru Górniczo-Hutniczego. Wielki tłum uczestników miał okazję skosztować najnowszego krakowskiego piwa produkowanego w mini browarze AGH.

(fot. Z. Sulima)

Wieczorem 24 stycznia Roberto poinformował o skróceniu swojego pobytu w Krakowie – jako, że jego polscy przyjaciele zabierają go na Śląsk skąd uda się autobusem do Klagenfurtu w Austrii, gdzie oczekuje go Jego kubański przyjaciel z czasu studiów, który w całości sfinansował jego przylot do Europy. Przy bardzo niskich emeryturach na Kubie zakup biletu lotniczego do Europy jest prawie nieosiągalny.

Roberto Figueroa powrócił do Krakwa przed wylotem na Kubę w połowie lutego 2020 roku.

Piotr Czaja