V Jubileuszowy koncert noworoczny

W tym roku odbył się już po raz piąty – jubileuszowy – Koncert Noworoczny Fundacji dla AGH, Stowarzyszenia Wychowanków AGH oraz Fundacji Studentów i Absolwentów AGH „Academica”. Wydarzenie to stanowi już swego rodzaju tradycję dla społeczności naszej Alma Mater. W tym roku spotkaliśmy się w industrialnych wnętrzach Klubu Studio, by podsumować działania podejmowane w ostatnim roku przez organizatorów, wręczyć nagrody w konkursach i plebiscytach dla „najlepszych” oraz zasłuchać się w dźwiękach, które poprowadzą nas przez kolejny rok.

Uroczystość otworzył dr inż. Jerzy Kicki – prezes Fundacji dla AGH, który podsumował ostatni rok działalności fundacji, opowiadając o najważniejszych zrealizowanych projektach, by następnie przybliżyć plany działalności na 2020 rok. Profesor Piotr Czaja – przewodniczący Stowarzyszenia Wychowanków AGH wskazał zebranym – 400 osobowej widowni – działania podejmowane przez SW AGH w ostatnim roku. Podkreślił jednocześnie dający się zaobserwować rozwój jednostki oraz zaprosił wszystkich do uczestniczenia w obchodach 75-lecia organizacji, które odbędą się we wrześniu 2020 roku.

Kolejnym punktem programu uroczystości było wręczenie wyróżnienia Absolwent AGH. W imieniu Kapituły Konkursowej wyróżnienia wręczyli: prof. Tadeusz Słomka – rektor AGH, prof. Piotr Czaja – przewodniczący SW AGH oraz dr inż. Jerzy Kicki – prezes Fundacji dla AGH.

Tytuł „Absolwenta AGH” 2019 roku – roku Jubileuszu 100-Lecia AGH otrzymał pan Longin Bokwa

między innymi za wybudowanie i uruchomienie w 2019 roku super nowoczesnej kopalni otworowej siarki rodzimej na złożu Basznia II, należącej do Grupy PBI.

Statuetka dla „Absolwenta Juniora AGH” 2019 roku powędrowała do Mateusza Pawłowskiego

za założenie i prężne działanie w Fundacji Projekt Przyszłość, której celem jest rozwój młodych ludzi w zakresie umiejętności miękkich oraz za podejmowane działania prospołeczne i edukacyjne.

Po przemówieniach laureatów i wspólnym, pamiątkowym zdjęciu nadszedł czas na odczytanie kolejnego werdyktu. W tym roku po raz kolejny wręczone zostało wyróżnienie dla wydziału AGH najliczniej reprezentowanego przez studentów w ostatniej edycji Biegu AGH. Statuetkę w tej kategorii, na ręce pana dr inż. Szczepana Moskwy – prodziekana ds. studenckich i ogólnych, Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej złożyli dr hab. inż. Tomasz Lipeck – Wiceprezes Fundacji dla AGH oraz współorganizator biegu pan Maciej Woźniak.

Kolejny konkurs jest pomysłem Zarządu Fundacji dla AGH, a jego celem docenienie pracy i działalności kół. W tym roku po raz czwarty nagrodziliśmy studentów w kategorii „Najlepsze Koło Naukowe AGH”. Jego nadrzędnym celem jest docenienie ogromnego wysiłku i niebagatelnej pracy, jaką wykonują studenci działający w Kołach Naukowych. Wyniki tegorocznej edycji wskazują, że konkurs zmobilizował studentów do bardziej intensywnych i kreatywnych działań. Do plebiscytu zgłosiło się 13 kół naukowych, które osiągnęły fantastyczne wyniki w każdej z czterech sfer działalności: naukowej, dydaktycznej, reprezentacyjnej i organizacyjnej. Ze względu na niewielkie różnice punktowe komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu dodatkowego wyróżnienia dla zdobywcy 4. miejsca. Pani prof. dr hab. Anna Siwik – prorektor ds. studenckich wskazała na ważność działań studenckich jako jeden z najważniejszych elementów w wizerunku ogólnego Akademii Górniczo-Hutniczej, następnie kilka słów o samym przebiegu konkursu przekazał pan prof. dr hab. inż. Paweł Bogacz – wiceprezes Fundacji dla AGH i juror konkursu.

Wyniki przedstawiały się następująco:

II miejsce – Studenckie Koła Naukowe Zarządzanie – firma Maspex przekazała nagrodę o wartości 5000 zł na ręce pana Jakuba Liszcza przez Michała Barcika, przedstawiciela firmy,

III miejsce – Koło Naukowe Eko-Energia – na ręce Kyrylo Rudykha trafiła nagroda o wartości 3000 zł sfinansowana przez firmę SAG Katowice, którą osobiście reprezentował  i wręczył prezes zarządu pan Jerzy GAS,

IV miejsce – Koło Naukowe Geoodetów Daltha – nagrodę o wartości 2000 zł ufundowaną przez firmę CAD Consult odebrała z rąk Andrzeja Kusia – Prezesa Zarządu Anna Lisowska.

Liczymy, że studenci działający w kołach naukowych będą nadal prężnie rozwijali swoje zainteresowania. Być może to właśnie z ich grona w kolejnych latach wyłonimy absolwentów roku!

Po części oficjalnej nadszedł czas na ucztę dla ducha, czyli koncert w wykonaniu stypendystów Fundacji Pro Musica Bona oraz Orkiestry Reprezentacyjnej AGH pod batutą Karola Pyki. Artystom przyświecał jeden cel – napełnienie zebranych pozytywną energią, która będzie towarzyszyła wszelkim działaniom przez cały 2020 rok. Jako pierwsza na scenie pojawiła się niezwykła młoda pianistka – Maria Moliszewska – która wykonała dwa Walce Fryderyka Chopina: Es-dur op. 18 i As-dur op. 34. Następnie przyszedł czas na męski duet smyczkowy, czyli Jakuba Staszela (skrzypce) i Michała Balasa (wiolonczela), który zachwycił Tangiem Astora Piazzolli oraz Passacaghlią Johana Halvorsena. Po tym występie scenę przejęła Orkiestra Reprezentacyjna AGH pod batutą dr. Karola Pyki, która zafundowała zebranym ponad godzinną dawkę energetycznej muzyki podążającej przez kolejne dekady ostatniego półwiecza.

Na zakończenie, po gromkich brawach i bisach, Katarzyna Styk (opiekun SKN Zarządzanie) prowadząca całą uroczystość, ponownie zaprosiła na scenę dr. inż. J. Kickiego oraz prof. P. Czaję, którzy raz jeszcze złożyli wszystkim zebranym najserdeczniejsze życzenia noworoczne – wszelkiej pomyślności, spełnienia najważniejszych marzeń oraz zdrowia i radości.

opracowała: mgr inż. Katarzyna Styk