I drugi piękny jubileusz naszego zacnego jubilata
Po sobotniej uroczystości w Katowicach w dniu 10 marca w siedzibie Stowarzyszenia Wychowanków AGH gościliśmy drugiego Jubilata Kazimierza Kromina, który większość studiów odbył jeszcze w Akademii Górniczej.
Świętujący 95. urodziny Jubilat – Kazimierz Kromin – należy do najaktywniejszych członków Stowarzyszenia Wychowanków AGH. Jego krótka wizyta w stowarzyszeniu, wraz z przyjaciółmi, została wykorzystana na urządzenie krótkiej uroczystości urodzinowej. Śpiewanie słynnej pieśni biesiadnej 100 lat już nie pasowało, gdyż oznaczałoby to wyznaczanie jeszcze tylko pięciu lat życia Jubilatowi, a On jest we wspaniałej formie i doskonałej kondycji fizycznej.
Zacnemu Jubilatowi życzymy dalszych wspaniałych lat, pogody ducha i samych radosnych dni.
Kazimierz Kromin, urodzony 7 marca 1925 roku w Augustowie. Studiował w AGH w pierwszym powojennym roczniku w latach 1945–1951 na Wydziale Elektromechanicznym i uzyskał w 1951 roku tytuł inżyniera elektromechanika hutniczego oraz stopień magistra nauk technicznych. Specjalizował się w zakresie elektrotechniki.
Po ukończonych studiach pracował kolejno:
- 1951–1955 Biuro Projektowania Urządzeń Hutniczych BIPROHUT w Gliwicach – kierownik zespołu projektowego,
- 1955–1975 Huta im. Lenina główny technolog ds. elektrycznych walcowni,
- 1975–1982 – Elektromontaż nr 2 w Krakowie – główny technolog ds. produkcji urządzeń,
- 1983–1986 Ośrodek Rzeczoznawstwa SEP w Krakowie – referent,
- 1989–1995 Zespół Szkół Budowlanych nr 2 w Nowej Hucie – nauczyciel z zakresu urządzeń elektrycznych.
Brał bezpośredni udział w budowie i uruchomieniu wielu obiektów hutniczych na terenie Górnego i Dolnego Śląska oraz Huty im. Lenina w Krakowie. Jest autorem ponad 50 artykułów w czasopismach technicznych, z zakresu napędów elektrycznych.
Posiada liczne odznaczenia państwowe jak: Brązowy, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi oraz i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Członek Stowarzyszenia Wychowanków AGH od 1977 roku, założyciel i rzecznik koła SW AGH przy „Elektromontaż nr 2” w Krakowie Nowej Hucie od 1979 roku. Funkcję rzecznika pełnił wzorowo przez blisko 40 lat. Pomimo upadłości zakładu kolega Kazimierz Kromin kierował kołem, organizując coroczne, noworoczne spotkania towarzyskie przy kawie, herbacie i pączkach.
W kronice historii kół SW AGH czytamy:
„Koło Elektromontaż nr 2 działa przez prawie 40 lat, pod opieką jednego rzecznika kolegi K. Kromina. Prowadzone jest wzorowo i odpowiedzialnie przez cały okres. Koło współpracuje z kołem SEP NOT w Nowej Hucie. Na zebraniu walnym w 1984 roku zdecydowano o utrzymaniu jednoosobowego kierownictwa koła.
Co pół roku są organizowane spotkania integracyjno-towarzyskie członków, utrzymywana współpraca z Elektro-Projektem w Krakowie oraz z władzami SW AGH i wydziałem na AGH. W 2015 roku obchodzono 90-lecie urodzin rzecznika kolegi K. Kromina.
K. Kromin otrzymał w 2012 roku godność Członka Honorowego SW AGH nadaną przez Zjazd Krajowy, a wcześniej, w 1985 roku otrzymał odznakę honorową SW AGH „Zasłużony dla SW AGH”.
Kazimierz Kromin był bardzo aktywnym działaczem Stowarzyszenia Elektryków Polskich oddziału w Nowej Hucie. W SEP był współzałożycielem Koła Seniorów przy Oddziale Nowohuckim, które działało wspaniale przez wiele lat, służąc wszystkim, którzy zakończyli czynną działalność zawodową. Zawiązane przyjaźnie tak w SEP jak również SW AGH sprawiają, że wszyscy czują się jednak związani ze sobą więzami towarzyskimi lub sentymentem do byłych kolegów swej branży. Większość członków takich organizacji odczuwa potrzebę kontynuowania swych zainteresowań w gronie koleżeńskim”.
Kazimierz Kromin od 1955 roku jest mieszkańcem Nowej Huty. Stąd jego pasja i wiedza dotycząca tego miasta, które budowano na jego oczach. Na jubileuszu 50-lecia SEP oddziału w Nowej Hucie zaprezentował bardzo szczegółowy referat o architekturze i urbanistyce tej krakowskiej dzielnicy. Liczne inne swe prace i odczyty poświęcał wybranym zabytkom architektury polskiej i malarstwa, ilustrując je starannie dobranymi przeźroczami.
Piotr Czaja
Przewodniczący Stowarzyszenia Wychowanków