Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci mgr inż. Bogusława Roskosza.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 19 marca 2021 roku o godz. 10.30 na Cmentarzu Komunalnym w Katowicach.
Mowa pożegnalna w imieniu społeczności AGH, w szczególności SW AGH:
„Szanowna rodzino, Drodzy zebrani. Spotkaliśmy się dzisiaj, aby towarzyszyć w ostatniej drodze zmarłemu Bogusławowi Roskoszowi.
Budowniczy i pierwszy dyrektor Kopalni Staszic w Katowicach. Honorowy członek Stowarzyszenia Wychowanków AGH.
Jego odejście to kolejna, wielka wyrwa w rodzinie Stowarzyszenia Wychowanków AGH. Jeden z ostatnich absolwentów jeszcze Akademii Górniczej, bowiem studiował w latach 1945-1950 na Wydziale Elektromechanicznym, który ukończył w roku 1950.
Wspaniały inżynier górniczy, budowniczy wielu kopalń węgla kamiennego (Staszic i Śląsk, miał także zasadniczy współudział w budowie kopalni Kościuszko-Nowa), dyrektor i członek licznych organizacji górniczych. Człowiek legenda.
Członkiem Stowarzyszenia Wychowanków Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie był już od 1951 roku.
Był bardzo ofiarnym i pogodnym Seniorem. Corocznie ze swojej emerytury przekazywał bezinteresownie określone środki na fundusz Akcji Zapomóg Stowarzyszenia. W tym miejscu chciałem przypomnieć mało znany, ale jakże chwalebny fakt z życia Dyrektora i fakt niezmiernie ważny dla naszego Stowarzyszenia.
Początki pomocy Kolegi Roskosza dla Akcji Zapomóg dla Wdów i Sierot po Wychowankach AGH sięga lat 50-tych XX wieku. Został wówczas Dyrektorem Kopalni „Staszic”. Skutkowało to przeprowadzką i zamieszkaniem w Katowicach Giszowcu. Tam poznał swojego sąsiada pana Emila Zająca, legendarnego kierownika Akcji Zapomóg dla Wdów i Sierot po zmarłych kolegach, absolwentach AGH. Ta znajomość, która z czasem przekształciła się w przyjaźń, pozwoliła na realizację społecznikowskich pasji kolegi Bogusława Roskosza.
W tamtych, jakże trudnych latach, pełnił funkcje, które pozwalały na łatwiejsze zarządzanie środkami finansowymi dzięki czemu mógł, oczywiście jako kopalnia, nieść pomoc dla Akcji Zapomóg, ale także finansować opracowania naukowe i ekspertyzy, które Bogusław Roskosz zlecał swoim byłym nauczycielom akademickim.
Wrażliwość wyniesiona z domu, gdzie rodzice byli nauczycielami – szanowanymi profesorami lwowskich gimnazjów – nie mogła pozostawić Kolegi Roskosza obojętnym, widząc jak jego profesorowie, z których wiedzy i doświadczenia korzystał podczas studiów, żyją w nienajlepszych warunkach bytowych. Stąd wzięły się liczne zlecenia na określone badania naukowe i ekspertyzy z szeroko pojętego zakresu górnictwa, które były kierowane do macierzystej uczelni. Współpracował m.in. z profesorami: Knothe, Szklarskim, Ludgerem, Krupińskim, Tokarskim, Roszkowskim, Litwiniszynem, Szawłowskim. Ponadto, zawsze w miarę możliwości, podczas licznych delegacji zagranicznych zarówno do krajów bloku wschodniego jak i do Europy Zachodniej Kolega Roskosz starał się, aby towarzyszyły mu osoby ze świata nauki, w tym z AGH.
Kolega Bogusław Roskosz, jako osoba niezwykle skromna nie afiszował się z tą pomocą.
Prosty rachunek pokazuje, że Bogusław Roskosz czynnie angażował się w życie SW AGH równe 70 lat!
W 2006 roku został Odznaczony Honorową Odznaką „Zasłużony dla Stowarzyszenia Wychowanków AGH”.
od 2015 roku jest Patronem Koła Zakładowego „Staszic” przy KWK „ Staszic-Wujek”, które nosi Jego imię.
W roku 2016 otrzymał zaszczytny tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia Wychowanków Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wchodząc tym samym do bardzo elitarnej grupy, wybitnych absolwentów AGH, dla których zarezerwowane jest miejsce na specjalnej tablicy pamiątkowej znajdującej się w hallu głównym budynku A-O w AGH przy ul. Reymonta 30.
Drogi Dyrektorze , Twoja Krakowska Alma Mater i jej Społeczność oddaje Ci hołd – spoczywaj w pokoju!”
Piotr Ubowski