Historia Kół SW AGH do 2019 roku

Wstęp
Publikacja poświęcona jest bezinteresownej, społecznej pracy Wychowanków Akademii Górniczo-Hutniczej, w tym głównie rzeczników Kół Stowarzyszenia Wychowanków AGH, dbając o ich rozwój i kontakty z uczelnią i Zarządem Głównym Stowarzyszenia Wychowanków w Krakowie.
Naszej Alma Mater zawdzięczamy wiele w życiu zawodowym, chcemy ją wspierać w jej działalności i rozwoju. Najprostszą formą tej pomocy jest przynależność do Stowarzyszenia Wychowanków AGH oraz członkostwo w kołach terenowych, jak również aktywny udział w szerzeniu ich idei. Wiele kół może być przykładem dobrze zorganizowanej i przemyślanej pracy. Inne wymagają wzorców i wsparcia.
Materiał zawarty w naszym tomie przedstawia różne możliwości organizowania pracy i wspierania uczelni, a także utrzymywania dobrych kontaktów między wychowankami i absolwentami AGH. Duża liczba kół SW AGH rozsianych w całej Polsce jest ilustracją ogromu pracy społecznej Koleżanek i Kolegów, naszych członków. Budzi to znaczne zainteresowanie w całej Polsce wśród uczelni akademickich i innych stowarzyszeń absolwentów wyższych uczelni.
Oddana do rąk Szanownych Koleżanek i Kolegów publikacja poświęcona jest kołom stowarzyszenia, których istnienie i rozwój wymaga od koleżanek i kolegów – rzeczników – dużego poświęcenia własnego czasu i własnych talentów organizacyjnych na rzecz Stowarzyszenia Wychowanków AGH. Jest także formą podziękowania dla uczelni, która kształtowała wiedzę i umiejętności zawodowe młodzieży studenckiej dla ich własnego rozwoju i wykorzystywania w przyszłości w pracy zawodowej i społecznej. Naszej uczelni zawdzięczamy wiele w naszym życiu i dlatego z ogromną wdzięcznością chcemy wspierać Ją w jej rozwoju i potrzebach.
Naszą wdzięczność możemy wyrazić między innymi poprzez członkostwo w stowarzyszeniu i przynależność do kół rozmieszczonych w całym kraju i poza jego granicami. Stajemy się w ten sposób ambasadorami Akademii Górniczo-Hutniczej w przemyśle i w regionach gospodarczych, jak pięknie określił to prof. Ryszard Tadeusiewicz, były Rektor AGH.
Do tej pory w strukturach SW AGH zanotowano ponad 200 kół terenowych zakładanych w przeciągu blisko siedemdziesięciopięcioletniej jego działalności. Liczby są płynne, bo część kół ulega stopniowo zmianom, przekształceniom, a nawet likwidacji w ślad za zmianami gospodarczymi i reorganizacją przemysłu w kraju, co prowadzi do rozproszenia grup absolwenckich i bazy członkowskiej zarazem.
Zamiarem autora tego tomu jest także utrwalenie wkładu pracy wielu koleżanek i kolegów zaangażowanych w działalność społeczną w kołach i SW AGH. W tym celu każdemu kołu poświęcono oddzielną kartę obejmującą pokrótce informacje o aktywności i dorobku koła w ciągu całej jego historii, od momentu założenia. Karta taka zawiera między innymi imienny skład władz na szczeblu rzecznika, jego zastępców, sekretarzy, skarbników i członków zarządu. Liczebność koła zależała w dużej mierze od jego wielkości i składu członkowskiego. Małe koła miały odpowiednio mniejszą liczbę członków, a nad najmniejszymi opiekę organizacyjną sprawuje przeważnie wyłącznie rzecznik.
Praca została oparta o opinię rzeczników oraz dokumentację znajdującą się w dyspozycji Zarządu Głównego SW AGH co pozwoliło na konfrontację danych i przedstawienia w miarę rzetelnych danych. Materiał jest dość obszerny ponieważ zawiera opisy działalności ponad 200 Kół członkowskich (rys. 22, K. Matl, 2015).
Dokumentacja funkcjonowania kół w Zarządzie Głównym jest prowadzona obecnie wyjątkowo starannie przez Panią Teresę Nosal. Od dziesięciu lat obejmuje ona całość aspektów merytorycznych i formalnych związanych z bazą finansową, organizacyjną i personalną naszych kół. Zawdzięczamy Jej pełną przejrzystość informacji we wszelkich rejestrach. Większa część tekstu, zwłaszcza w części tabelarycznej oparta jest o wspomniany wyżej materiał dokumentacyjny.
Praca jest podziękowaniem dla wielu Koleżanek i Kolegów zaangażowanych w to ogromne dzieło społeczne.
Kazimierz Matl

Po kliknięciu na obraz okładki, przejdą Panstwo do publikacji