Pandemia nieco zwolniła więc przerwane dramatycznie w roku 2020 wszystkie spotkania i kontakty towarzyskie powoli wracają do normalności.
Członkowie Koła SW AGH „Gornicy-73” wrócili do starej tradycji, aby z początkiem kolejnego roku akademickiego również w gronie Wychowanków zainaugurować ten 103 rok akademicki otwierany pod Wawelem w AGH. Spotkanie odbyło się w dniach 6-7 października 2021 roku w obiekcie o nazwie Skalny Dwór w Woli Kalinowskiej koło Ojcowa. Wszyscy, którzy mogli stawili się karnie ze swoimi współmałżonkami i dzielnie celebrowali od lat realizowany scenariusz.
Były serdeczne powitania. To przecież 48 rok od zakończenia studiów w roku 1973. Na dniach wielki Jubileusz 50- lecie uzyskania dyplomu AGH, ale do niego jeszcze trochę poczekajmy przygotowując się solennie – bo okazja jest zacna.
W spotkaniu uczestniczyło łącznie 58 osób. To trochę mniej niż normalnie i mniej niż się na początku zapisało. Wiek 70+ niestety płata różne figle i jak nie sami bohaterowie zaniemogli, to ktoś z bliskich, albo meldował wykupione wczasy, albo inne ważne powody.
Spotkanie rozpoczęto wspomnieniem rocznikowych przyjaciół, którzy zmarli w ostatnich dwóch latach. Ich pamięć – oraz pamięć po Wydziale Górniczym – jak podpowiedziano z Sali – uczczono chwilą ciszy.
Po wspólnym powitalnym obiedzie odbyło się krótkie formalne zebranie Koła Stowarzyszenia Wychowanków AGH „Górbicy-73”, na którym omówiono:
- Ogólny stan Stowarzyszenia Wychowanków AGH,
- Stan przygotowań do IX Krajowego Zjazdu Delegatów SW AGH.
- Program działania SW AGH na najbliższy okres.
- Podjęto decyzję o gromadzeniu środków na symboliczny nagrobek zmarłego Kolegi Krzysztofa S. nie posiadającego żadnej rodziny. Na ten cel przeznaczono datki uczestników wpłacane przy okazji nabywania książki „Czytelnio Polska cześć Ci cześć” autorstwa M. Bernackiej i P. Czai.
W gronie uczestników spotkania powitano osoby, które do tej pory nie brały udziału w żadnych rocznikowych zgromadzeniach.
W wieczornej części spotkania biesiadowano jak zwykle przy wspaniałej muzyce i dowcipie kapeli ZPiT „Krakus” prowadzonej przez pana Jacka Szopę. Już po kilku odśpiewanych utworach na parkiecie pojawiły się pierwsze pary seniorów, których szybko przybywało. Tańce i śpiewy trwały do późnych godzin nocnych, natomiast koleżeńskie rozmowy i dyskusje zakończono niedługo przed świtem.
Przy pożegnalnym śniadaniu swoją współautorską książkę pt. „Tajemnicze podziemia” zaoferował zgromadzonym Kolega Antoni Tajduś.
Zanim oficjalnie rozwiązano posiedzenie, ustalono że kolejne spotkanie odbędzie się za rok w podobnym czasie – albo pod koniec września lub na początku października 2022.
W drugiej turystycznej części spotkania – znaczna część uczestników skorzystała ze zorganizowanej przez Wielkiego Kanclerza Koronnego – kol. Antoniego Bochenka wycieczki turystyczno-krajoznawczej po ciekawych zakątkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej w tym okolic Ojcowa i Pieskowej Skały.
Najwytrwalsi pozostali w Krakowie do piątku, aby odwiedzić na krakowskim Cmentarzu Rakowickim groby swoich profesorów i pochowanych tam koleżanek i Kolegów jak: Małgosia Martinek-Wysieńska, Kaziu Kiełpiński, czy zmarły ostatnio Krzysiu Sędzimir.
Zatem do zobaczenia: z delegatami Koła – na Zjeździe SW AGH w grudniu, a z pozostałymi za rok. Chyba, że po drodze trafi się jakaś „Barbórka” lub inne ważne wydarzenie – bo tych SW AGH przygotowuje zawsze kilka w roku. Oby naszych planów nie pokrzyżowała jakaś epidemia lub pandemia – jak to było ostatnio.
Wszystkiego dobrego koleżanki i Koledzy!
Organizatorzy spotkania: Antoni Bochenek i Piotr Czaja