Pierwsze posiedzenie zarządu głównego po wyborach

W dniu 16 grudnia 2021 r o godzinie 13.00  odbyło się pierwsze po wyborach zebranie Zarządu Głównego SW AGH, któremu przewodniczył wybrany na kolejną kadencję Prezes Stowarzyszenia Prof. Piotr Czaja. Zebranie Zarządu odbyło się w sekretariacie Stowarzyszenia.

Program zebrania obejmował:

1. Powitanie

2. Podsumowanie IX Krajowego Zjazdu SW AGH
3. Ukonstytuowanie się Zarządu

• wybór  dwóch wiceprezesów SW
  • wybór sekretarza SW
  • wybór skarbnika SW

4. Podział kompetencji poszczególnych członków Zarządu

5. Dyskusja dotycząca treści uchwały zjazdowej, najważniejsze zadania Stowarzyszenia na kadencję 2021-2025.

6. Program najbliższych działań

• posiedzenie Komisji Rewizyjnej (w celu ukonstytuowania się)
  • ustalenie wstępnego składu Rady Stowarzyszenia
  • pierwsze posiedzenie Rady Stowarzyszenia,
  • spotkanie świąteczne i koncert noworoczny.

7. Wolne wnioski

8. Zakończenie zebrania

Ad 1/POWITANIE Prezes SW AGH powitał nowo wybrany Zarząd w składzie 10 osób z czego obecnych na zebraniu było 8 członków, a 2 przedstawiło usprawiedliwienia ze swojej nieobecności. Przewodniczący, Prezes Stowarzyszenia Prof. Czaja przedstawił porządek spotkania, który zebrani zaakceptowali jednomyślnie.

Ad 2/ PODSUMOWANIE IX KRAJOWEGO ZJAZDU SW AGH

W IX Krajowym  Zjeździe SW AGH, który się odbył dnia  6 grudnia 2021 r. w Krakowie w auli naszej uczelni w pawilonie A-0 uczestniczyło 69 delegatów i 9 gości. Zjazd z uwagi na pandemię odbył się z opóźnieniem w terminie po 1 roku i 1 miesiącu, w mniej licznym gronie, bez zazwyczaj uczestniczących gości zagranicznych. Na Zjeździe przeprowadzono wybory Prezesa, 10 członków Zarządu Stowarzyszenia oraz Głównej Komisji Rewizyjnej.

Ad 3/ UKONSTYTUOWANIE SIĘ ZARZĄDU

Spośród 10 członków Zarządu zaproponowano kandydatury  do poszczególnych zadań zgodnie ze Statutem.  Po głosowaniu jawnym, jednomyślnie zatwierdzono następujące osoby do pełnienia odpowiednich funkcji:

-wiceprezes: prof. Wacław Muzykiewicz

-wiceprezes: dr Jerzy Kicki

-sekretarz: dr Bogusława Rajpolt

-skarbnik: dr Maria Czerwińska

Ad 4/ PODZIAŁ KOMPETENCJI POSZCZEGÓLNYCH CZŁONKÓW ZARZĄDU

Prezes Prof. Piotr Czaja przedstawił zadania jakie stoją przed wybranymi osobami, które będą pracować w mniej licznym składzie jak w ubiegłych latach.

Ad 5/ DYSKUSJA DOTYCZĄCA TREŚCI UCHWAŁY ZJAZDOWEJ,  NAJWAŻNIEJSZE ZADANIA STOWARZYSZENIA NA KADENCJE 2021-2025

Przedstawiono najważniejsze zadania jakie stoją przed Stowarzyszeniem w latach 2021-2025

– Zwrócono szczególną uwagę na zachęcanie młodych absolwentów naszej Uczelni do członkostwa i aktywnej działalności w Stowarzyszeniu.

– Nasi absolwenci także pracują i osiągają sukcesy w swoich zawodach nie tylko w kraju, ale także poza naszymi granicami w świecie m. in. w takich krajach jak Kanada, Ameryka,  Australia, Niemcy, Anglia, Wietnam. Dążeniem naszej organizacji jest pozyskanie właśnie takich absolwentów do Stowarzyszenia, którzy tam realizowali się w swoich zawodach, wykorzystując zdobyte umiejętności na studiach naszej Uczelni.

– Planujemy organizację II Światowego Zjazdu Wychowanków AGH, który można połączyć z np. 80-leciem SW AGH. Dotychczas I Zjazd odbył się w 2019 roku, równocześnie z uroczystościami 100-lecia naszej Uczelni. Łączność elektroniczna z naszymi absolwentami z kraju i zagranicy  pozwoliłaby na poznanie ich osiągnięć i sukcesów zawodowych. Należy tą bazę danych sukcesywnie rozszerzać.

– Planujemy nawiązanie kontaktów z innymi szkołami wyższymi i zorganizowanie Pierwszego Kongresu Stowarzyszenia Absolwentów Wyższych Uczelni. Przyjacielskie kontakty były już podejmowane np. ze Stowarzyszeniem Absolwentów UJ, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej.

– W celu nawiązywania kontaktów z naszymi absolwentami proponuje się kolejny ważny event, wręczania tzw. Srebrnych Dyplomów po 25 latach od ukończenia studiów.

-Przyszły rok 2022 jest poświęcony uroczystościom  związanym  z 50-leciem  śmierci Prof. Walerego Goetla. Nasze Stowarzyszenie będzie brało aktywny udział w uroczystościach związanych z tą rocznicą. Przewidujemy zorganizowanie Koncertu jak też  imprezy turystycznej w rejonie Tatr pt.  „Szlakami Prof. Walerego Goetla”, udział w wystawie dotyczącej Ochrony Przyrody itp.

– Interesującym kierunkiem działalności Stowarzyszenia jest organizacja tzw. Forum Firm Rodzinnych,  gdzie można poznać całe „klany” rodzinne związane nie tylko z naszą uczelnią, ale z tymi samymi zawodami.

– Planowany na 10 stycznia 2022 roku tradycyjny Koncert Noworoczny i spotkanie Noworoczno- Opłatkowe , ze względu na restrykcje związane z pandemią zostało odwołane.

Ad 6/ PROGRAM NAJBLIŻSZYCH DZIAŁAŃ

-przewodniczący Komisji Rewizyjnej dr Krzysztof Broda przedstawił skład Komisji Rewizyjnej po ukonstytuowaniu się:

1. Krzysztof Broda – Przewodniczący
  2. Alfred Buchelt – zastępca Przewodniczącego
  3. Janina Dziędziel-Gostek – Sekretarz
  4. Andrzej Kacperski – Członek
  5. Jerzy Wróbel – Członek

–  Zarząd zaproponuje Przewodniczącemu Rady skład Rady Stowarzyszenia, w który  powinni wejść wszyscy Honorowi Członkowie SW AGH, Rektorzy, którzy pełnili swoje funkcje w poprzednich latach, profesorowie: Ryszard Tadeusiewicz, Antoni Tajduś, Tadeusz Słomka oraz Rzecznicy najaktywniej działających Kół.

– Pierwsze posiedzenie Rady Stowarzyszenia przewiduje się na styczeń przyszłego roku.

– Na zakończenie zebrania Prezes złożył wszystkim życzenia świąteczno-noworoczne.

Opracowała:

Sekretarz SW AGH dr inż. Bogusława Rajpolt