Odszedł od nas dr inż. Stefan Władysław Jóżkiewicz

W dniu 18 grudnia 2021, przeżywszy 93 lata, odszedł od nas na „drugi brzeg” aktywista Stowarzyszenia Wychowanków AGH, wieloletni członek Głównej Komisji Rewizyjnej oraz sekretarz  Sekcji Wydawniczej Stowarzyszenia  dr inż. Stefan Władysław Jóżkiewicz.

Wspaniały dydaktyk i wychowawca młodzieży na Wydziale Górniczym. W latach 1979-1993 był pierwszym kierownikiem nowo powstałego Zakładu Mechaniki Gruntów w Instytucie Geomechaniki Górniczej Wydziału Górniczego, a w latach 1981-1985 wicedyrektorem tego Instytutu. Był także: wiceprezesem  Koła  Zakładowego SITG  w AGH oraz  wiceprezesem Rady Zakładowej ZNP AGH.

Oprócz dydaktyki i zajmowanych  stanowisk zasłynął także z pracy na rzecz Studenckiego Ruchu Naukowego współzakładając i opiekując się kołem Naukowym „Górotwór”. Przez dziesiątki lat pracował  w zespole Prof. Zbigniewa Strzeleckiego, który zajmował się ratowaniem infrastruktury podziemnej zagrożonych  polskich miast. Szczególnie udzielał się w pracach na rzecz  Jarosławia, Kłodzka, Sandomierza, Bystrzycy Kłodzkiej. Zajmował się także zabezpieczeniem krakowskiego Kopca Piłsudskiego, zagrożonego osuwiskami.

Uzyskał wiele odznaczeń, w tym wiele wyróżnień regionalnych jak: Odznaka Ministra Kultury i Sztuki, Złote Odznaki: „Zasłużony dla woj. katowickiego”, „Zasłużony dla woj. przemyskiego”, „Zasłużony dla woj. krakowskiego”, „Zasłużony dla woj. tarnobrzeskiego”, Medal za Zasługi dla Miasta Kłodzka, Złota Odznaka ZNP, Złota Odznaka „Zasłużony Działacz SITG”, Honorowa Złota Odznaka „Za Zasługi dla Miasta Jarosławia”

W dniu 28 grudnia 2021 spoczął na krakowskim Cmentarzu na Białym Prądniku.

Niech odpoczywa w Pokoju!

Zarząd Stowarzyszenia Wychowanków AGH