Pierwsze Posiedzenie Rady Stowarzyszenia Wychowanków AGH 21.04.2022 r.

W dniu 21 kwietnia 2022 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Stowarzyszenia Wychowanków AGH powołanej przez IX Krajowy Zjazd Delegatów  SW.

W  posiedzeniu uczestniczyli między innymi:

• Przewodniczący Rady – prof. Jerzy Lis – rektor AGH
  • Sekretarz Rady prof. Mirosław Karbowniczek
  • Były rektora AGH prof. Tadeusz Słomka
  • Prezes SW AGH prof. Piotr Czaja
Fot. Z. Sulima

W obradach uczestniczyły łącznie  32 osoby. Byli wśród nich Członkowie Honorowi SW AGH, przedstawiciele Związków Zawodowych uczelni oraz liczni przedstawiciele kół terenowych.

Program posiedzenia obejmował

1. Powitanie przybyłych .
  2. Zatwierdzenie porządku obrad Rady
  3. Krótka informacja o  wprowadzonych zmianach w Stowarzyszeniu i koncepcji funkcjonowania Rady Stowarzyszenia.
  4. Prezentacja projektu regulaminu Rady SW AGH.
  5. Dyskusja oraz uchwalenie „Regulaminu funkcjonowania Rady Stowarzyszenia Wychowanków AGH
  6. Ustalenia dotyczące  Wice przewodniczących Rady.
  7. Informacja  o  pracy w  Zespołach  Problemowych (komisjach)  działających  przy Zarządzie SW.
  8. Ustalenie spraw technicznych funkcjonowania  Rady:
    • częstość i  terminy spotkań,
    • sprawy komunikacji.
  9. Wolne wnioski i wypowiedzi.
  10. Zamknięcie posiedzenia Rady.

Przebieg posiedzenia

Wprowadzenia dokonał Prezes Stowarzyszenia prof. Piotr Czaja informując o powstaniu tego gremium oraz o powierzeniu jego przewodnictwa urzędującemu Rektorowi AGH prof. Jerzemu lisowi, którego powitał i przekazał prowadzenia.

Prof. J. Lis powitał uczestników spotkania wymieniając z nazwiska prof. T Słomkę (byłego rektora)  oraz pozostałych uczestników informując jednocześnie o strukturze personalnej Rady.

W skład Rady wchodzą:

• Wszyscy Honorowi członkowie Stowarzyszenia (26 osób),
  • Rzecznicy wyróżniających się aktywnością Kół terenowych,
  • Wychowankowie – przedsiębiorcy – aktywni we współpracy z uczelnią,
  • Przedstawiciele  związków zawodowych w AGH i osoby zajmujące się sprawami pracowniczymi i emerytami.

Informacja o wprowadzonych zmianach w Stowarzyszeniu i koncepcji funkcjonowania Rady Stowarzyszenia.
Prezes SW prof. Piotr Czaja przedstawił:

• Informacje o historycznej i obecnej strukturze Stowarzyszenia po przyjęciu nowego statutu w roku 2020.
  • Struktura Rady i najważniejsze jej funkcje.
  • Najważniejsze plany  SW AGH na najbliższe lata.
  • Oczekiwania Zarządu SW względem Rady.

Prezentacja projektu regulaminu Rady SW AGH

a)    Sekretarz Rady prof. M. Karbowniczek przedstawił projekt regulaminu funkcjonowania Rady zaproponowany przez Zarząd SW dokonując na bieżąco korekty i zmian w jego tekście na podstawie prowadzonej dyskusji.

b)    Ostatecznie uzgodnioną z zebranymi  treść regulaminu poddano pod głosowanie, w wyniku którego został on przyjęty jednomyślnie. Tekst regulaminu znajduje się na stronie internetowej Stowarzyszenia w zakładce dotyczącej Rady.

Ustalenia dotyczące  Wiceprzewodniczących Rady

Po krótkiej dyskusji, w której udział wzięli między innymi, przewodniczący Rady prof. Jerzy Lis, oraz kilku członków rady przyjęto zapis w regulaminie, że wiceprzewodniczących zarówno liczbę jak też konkretne osoby zaproponuje i uzgodni z Radą jej przewodniczący.

Pierwszym uzgodnionym wiceprzewodniczącym został obecny na obradach były Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.

Informacja  o  pracy w  zespołach  problemowych (komisjach)  działających  przy Zarządzie SW.

a)    Prezes SW AGH prof. Piotr Czaja zaprezentował 9 powołanych przez Zarząd zespołów problemowych (Komisji).

b)    Prezes zasugerował, aby chętni członkowie Rady dobrowolnie zgłosili akces do współpracy z poszczególnymi komisjami. Chętni do wsól pracy zostali poproszeni o  wypełnieni  załączonej w materiałach deklaracji.

c)    Zebrani wyrazili aprobatę dla takiego rozwiązania. Deklaracje wypełniło 19 członków rady wskazując wolę pracy we wszystkich komisjach.

Komisja problemowaLiczba osób wyrażających wolę współpracy
 1. Komisja Strategii i Rozwoju  SW6
2. Komisja Organizacyjna3
3.  Zespół  redakcyjny „VIVAT AKADEMIA”2
4. Komisja  Sportu Turystyki i Rekreacji4
5. Komisja  Socjalna „Akcja Zapomóg SW”6
 6. Komisja  ds. kontaktu z Kołami Terenowymi1
6. Komisja organizacji  wydarzeń okolicznościowych3
7.  Komisja  Wydawnicza1
8. Komisja  odznaczeń i wyróżnień w SW AGH4
9. Forum Firm rodzinnych rodem z AGH1

Ustalenie spraw technicznych funkcjonowania  Rady.

a)    Częstość i  terminy spotkań Rady: Prezes SW AGH zasugerował, aby spotkania Rady odbywały się dwa razy w roku przy okazji innych wydarzeń jak spotkanie świąteczne, koncert noworoczny, czy inne uroczystości.

• Przyjęto zasadę, że spotkanie wiosenne odbywać się będzie zawsze w pierwszy czwartek wypadający w kwietniu po świętach Wielkanocnych o godz. 10.00.
  • Spotkanie jesienne lub zimowe odbywać się będzie w terminie wybranym przez Przewodniczącego Rady.

b)   Sprawy komunikacji:
Przyjęto zasadę, że wszystkie informacje i materiały będą dostarczane do członków Rady w formie elektronicznej. Dodatkowe informacje mogą być przesyłane w postaci SMS-ów lub w rozmowach telefonicznych.

Wolne wnioski i wypowiedzi

a)   W ramach wolnych wniosków wystąpiła delegacja koła Trybunalskiego (mgr Antoni Michalak i mgr Bolesław Herudziński), która podziękowała za zaproszenie do pracy w Radzie oraz przekazała pamiątkowe dyplomy.

b)   Prof. Piotr Czaja podziękował wszystkim zebranym, a szczególnie JM rektorowi prof. Jerzemu Lisowi za prowadzenie posiedzenia oraz sekretarzowi prof. Mirosławowi Karbowniczkowi.

Zamknięcie posiedzenia Rady

Dziękując zebranym za podjęcie pracy w Radzie i udział w pierwszym jej posiedzeniu przewodniczący zamkną posiedzenie.

Informację przygotowali:

Sekretarz Rady:           prof. Mirosław Karbowniczek