W przeddzień Święta Niepodległości Polski w dn. 10 listopada, w słynnej już i kultowej restauracji „Anna Maria” w Katowicach odbyło się spotkanie Wychowanków AGH z byłymi swoimi wykładowcami i przedstawicielami władz uczelni oraz Stowarzyszenia Wychowanków AGH. Jak zwykle dopisali znamienici goście w osobach Wiceprezydenta miasta Katowice, przedstawicieli zarządów spółek węglowych PGG i JSW oraz Tauronu i wielu innych. Uczelnie reprezentowali dziekani: Prof. Marek Cała (WILiGZ) i prof. Marek Dudek (WZ) oraz prezes Stowarzyszenia Wychowanków AGH prof. Piotr Czaja wraz z członkami Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
Słowa powitania i podziękowania do zebranych skierował prezes Stowarzyszenia Wychowanków prof. Piotr Czaja
Na scenie królowali niepodzielnie: prowadzący te spotkania od wielu już lat pan Mirosław Kańtor oraz główny organizator – Rzecznik Koła SW im. Bogusława Roskosza kol. Piotr Ubowski.
Już po krótkim czasie okazało się, że będzie to spotkanie wyjątkowe z co najmniej trzech powodów:
- po pierwsze, że powróciło do zwyczajowego barbórkowego terminu ,
- po drugie, że poświęcone było rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i rozpoczęło się jak nigdy wcześniej od gromkiego odśpiewania Hymnu Narodowego „Jeszcze Polska”,
- i po trzecie, że wieczór poświęcony był też pamięci zmarłego w tym roku – wielkiego Ślązaka, aktora Franciszka Pieczki.
Po wystąpieniach oficjalnych między innymi: Wiceprezydenta Miasta Katowice pana Waldemara Bojaruna, Dziekana prof. Marka Cały i prezesa SW AGH Prof. Piotra Czai rozpoczęła się tradycyjna gwarecka zabawa okraszona pięknym śpiewem, dowcipami oraz licznymi konkursami.
Ponieważ ostatnie spotkanie poświęcone było „Górniczej solidarności z Ukrainą” również aukcja z tego spotkania została przeznaczona na pomoc ogarniętej wojną Ukrainie. Kol. Piotr Ubowski, złożył zebranym szczegółowe sprawozdanie rozliczając się co do złotówki ze zgromadzonych środków. Znacząca część zebranej kwoty została przekazana Fundacji dla AGH, która w imieniu Rektora AGH koordynowała w uczelni akcje pomocy Ukrainie. W imieniu fundacji zebranym podziękował prof. Tomasz Lipecki – wiceprezes Fundacji. Działając w klimacie dobroczynności kol. Piotr Ubowski wraz z Prezesem SW AGH prof. Piotrem Czają podziękowali kol. Wojciechowi Dygdale za jego wyjątkowy wkład i wysiłek w pomoc ukraińskim uchodźcom.
I w tym spotkaniu w Annie Mari odbyła się licytacja różnych dzieł sztuki podarowanych przez miejscowych artystów, z których dochód zasila corocznie fundusz „Akcji Zapomóg” SW AGH. W trakcie tegorocznej licytacji uzyskano kwotę 5600 zł, które przeznaczone będą w całości na fundusz Akcji Zapomóg. Liderem Licytacji okazał się Prof. Marek Cała – Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH.
Po wyjątkowo smacznej golonce i świetnym piwku zabawa rozkręcił się na dobre, a jej duchem był bardzo dobry zespół muzyczny. Pojawił się też nowy spontaniczny element spotkania: koncert harmonijkarzy. Trzech kolegów grających na tych instrumentach wspaniale wpisało się w nastrój utworu Country „Whisky moja żono”, dając popis muzyczny najwyższej klasy.
W licznych konkursach z pięknymi nagrodami sprawdzano wiedzę ich uczestników na temat życia i twórczości Franciszka Pieczki. Ta barwna postać zapisała się trwale w pamięci uczestników spotkania, tak tych starszych jak również tych młodszych, bo wszyscy bez względu na wiek pamiętają jego wspaniałą kreację w filmie „Czterej pancerni i pies” czy najnowszej produkcji telewizyjnej „Ranczo”.
Po części biesiadnej, młodzież również ta z większym stażem życiowym ruszyła na parkiet, z którego ponoć (piszący te słowa w tej części już nie uczestniczył) trudno ich było zgonić przed nastaniem dnia święta narodowego „11 Listopada”.
Wszystkim ludziom „górniczego stanu” w przeddzień święta „Barbórki” życzymy wspaniałych spotkań i powrotu do tych czasów, kiedy to święto dawało wiele radości i nadziei.
Niech tak nadal będzie.
Pozdrawiam wszystkich „Szczęść Boże”!
Piotr Czaja
Prezes SW AGH