Prof. Bolesław Krupiński – twórca polskiej szkoły projektowania kopalń – 50. rocznica śmierci – Pamiętamy

Prof. Bolesław Krupiński – jeden z pierwszych dziesięciu absolwentów nowo- powstałej w Krakowie Akademii Górniczej i jeden z pierwszych Honorowych Członków Stowarzyszenia Wychowanków AGH zmarł 50 lat temu.  W Akademii Górniczo-Hutniczej zostawił po sobie wiele spektakularnych sukcesów, a jako twórca polskiej szkoły projektowania kopalń oraz twórca i wieloletni prezydent organizacji o nazwie „Światowe Kongresy Górnicze” zasłynął w świecie jako wielki wizjoner górnictwa i budowniczy wielkiego zbliżenia ludzi górniczego stanu, bez względu na miejsce ich pochodzenia. W roku 1958 zorganizował w Warszawie pierwszy Światowy Kongres Górniczy, który był również pierwszym krokiem w przełamaniu „żelaznej kurtyny” pomiędzy Wschodem i Zachodem. Do tej pory na świecie odbyło się 25 Światowych Kongresów Górniczych,  w których uczestniczyły setki tysięcy górniczych specjalistów z całego świata. Zgodnie z zasadami przyjętymi przez prof. Krupińskiego i powstały Międzynarodowy Komitet Organizacyjny (International Organising Committee – IOC)  Kongresów, jego prezydentem jest zawsze Polak. Obecnie  od roku 2016 funkcję tę sprawuje prof. Marek Cała z AGH.

Można z dużą dozą pewności stwierdzić, że dzisiejsza kuriozalna sytuacja Polski w zakresie zaopatrzenia kraju w węgiel jest następstwem ignorowania i wręcz zwalczania idei propagowanych przez prof. Krupińskiego. On to właśnie – podobnie jak Stanisław Staszic (1755-1826)- siłę gospodarczą Polski widział głównie w zagospodarowaniu własnych surowców mówiąc między innymi: „Taki kraj jak Polska musi dorobić się dwu rzeczy, żeby wreszcie stanąć na nogach – mieć realny bilans pokrycia potrzeb paliwowo-energetycznych i uporządkowane rolnictwo”. (źródło: R. Jarocki).
Wszystkie jego dalsze działania edukacyjne prowadzone w Akademii Górniczo-Hutniczej były nadzwyczaj efektywną formą realizacji tych poglądów.

Profesor Krupiński związał się z ludem śląskim od młodych lat i jemu też poświęcał swoje siły i uczucia. Poznał bowiem ludzi ofiarnych, o gorącym patriotyzmie, bez reszty oddanych Ojczyźnie. Z nimi brał udział w powstaniach śląskich, a po uspokojeniu sytuacji politycznej do nich powrócił w pracy zawodowej i społecznej.

Po drugiej wojnie światowej konieczną była nie tylko odbudowa przemysłu wydobywczego zdemolowanego przez okupanta, ale jego rozwój i rozbudowa – adekwatna do potrzeb i na skalę niespotykaną w świecie. I tak krok po kroku profesor Krupiński rozpoczął to dzieło od stworzenia silnej jednostki edukacji akademickiej inżynierów górniczych. Prof. A. Lisowski (GIG) w tym kontekście mówił o nim:

(….)  „Był tym, który rozwijając pojęcie górnictwa jako narodowego przemysłu Polski tworzył tym sposobem wielką siłę przyciągającą młodzież do najżywotniejszych zagadnień kraju. „Wżeniając” ją w górnictwo włączał równocześnie w szeroki nurt budowy coraz to lepszych warunków społeczno-gospodarczych całego kraju”.

W edukacji akademickiej w AGH prof. Krupiński postawił głównie na dwie specjalności: „Projektowanie i budowa kopalń” (BZG) oraz „Ekonomika górnictwa” (Ekonomika), które ulokował w „swojej” Katedrze pracującej na Wydziale Górniczym AGH od roku 1922. W każdym roku akademickim na Wydziale Górniczym po czwartym semestrze następował rozdział studentów na osiem specjalności. Przy naborze na sekcje BZG i Ekonomika profesor postawił „zaporowe” warunki:

  • maksimum 30 studentów na specjalności,
  • najlepsze „lokaty” na liście rankingowej całego roku uzyskane podczas pierwszych (bardzo trudnych) lat studiowania.

Studia magisterskie  jednolite trwały 10 semestrów, ale w roku  1959 wprowadzono dodatkowy semestr i studia rozpoczynały się od semestralnej praktyki zawodowej w górnictwie. W ten sposób studia te były jedyne – oprócz studiów medycznych – trwające oficjalnie dłużej niż 5 lat.  Celem tych praktyk  było zapoznanie kandydatów z rzeczywistym charakterem pracy w górnictwie. Praktyki te sprawdziły się bardzo dobrze i dalsze studia były o wiele łatwiejsze. Podobnie w kolejnych latach zajęcia praktyczne w polskich kopalniach i praktyki zagraniczne organizowane z kłopotami charakterystycznymi do rygorów politycznych, były doskonałą formą podnoszenia poziomu wykształcenia. Na barki absolwentów tych specjalności zrzucano ciężar zagospodarowania nowych złóż i budowy kilkunastu nowych kopalń „od trawnika” – do „pierwszego wózka węgla”. Zadanie to udało się zrealizować z dużym powodzeniem. Nic więc dziwnego, że bardzo szybko obydwie sekcje w przemyśle i na uczelni nazywano „sekcjami dyrektorskimi”. Pośród polskich firm – na światowym rynku „brylował” bytomski PBSz (Przedsiębiorstwo Budowy Szybów). Była to jedna z najlepszych firm w dziedzinie budowy nowych szybów z powierzchni, realizująca projekty polskie ale także wiele kontraktów zagranicznych, które były wspaniałym magnesem dla nowych adeptów budownictwa podziemnego. Pozyskanie stypendium fundowanego z PBSz było marzeniem wielu najlepszych studentów tych specjalności.

Profesor Krupiński dbał o swoich studentów od początku edukacji do jej zakończenia. W organizowanych ćwiczeniach terenowych do przodujących polskich zakładów górniczych – zapraszał również studentów do Warszawy, gdzie obowiązkowo winni zakosztować szeroko rozumianej kultury czyli zwiedzić ciekawe obiekty, być w muzeum, czy wyjść do teatru.

Profesor mimo pracy w najwyższych władzach branży górniczej Polski (był między innymi Przewodniczącym Państwowej Rady Górnictwa) uczestniczył czynnie w życiu swojej uczelni. Mocno popierał kultywowanie tradycji górniczych uczestnicząc w uroczystych Barbórkach.

Barbórka w AGH w roku 1966 z udziałem prof. B. Krupińskiego (trzeci od lewej). (fot. Archiwum B. Barchańskiego)

O Jego stosunku do studentów świadczy choćby taki telegram, który w roku 1966  wysłał z Warszawy do uczestników balu absolwenta „Rocznika 13”.  Na Wydziale Górniczym od roku 1954/55 rozpoczęto kształcenie na specjalności projektowanie i budowa kopalń i kolejnym rocznikom rozpoczynającym te studia nadawano kolejne liczby porządkowe.

Telegram do uczestników balu absolwenta „Rocznika 13” (ze zbiorów prof. B. Barchańskiego)

Profesor Bolesław Krupiński był człowiekiem bardzo oddanym sprawie górnictwa. Szczególną jego troską była poprawa bezpieczeństwa pracujących pod ziemią. Z jego inicjatywy w zakładach Rybnickiego Gwarectwa Węglowego zorganizowano specjalne komisje bezpieczeństwa, których zadaniem była ścisła analiza wszystkich nieszczęśliwych wypadków i próba opracowania metod zapobiegania tymże. Będąc we władzach górniczych osobiście uczestniczył w akcjach ratunkowych po wypadkach w kopalniach.

Zasługi profesora Krupińskiego dla AGH docenił Senat Uczelni nadając Mu w roku 1968 r. najwyższą godność akademicką, tytuł doktora honoris causa. W ten sposób zostały uhonorowane wszystkie Jego zasługi w zakresie  rozwoju nauk górniczych, w zakresie  działalności wychowawczej wśród młodej kadry górniczej, zasługi dla rozwoju Akademii Górniczo-Hutniczej. Wydarzenie to profesor Krupiński przeżywał z ogromną radością, bo miał świadomość, że to co robi w uczelni jest pierwszym krokiem do sukcesów gospodarczych polskiego górnictwa i całej gospodarki narodowej. A przemysł ten wtedy dźwigał na swych barkach cały ciężar rozwoju gospodarczego. Wtedy nikt nie mówił, że „węgla nie trzeba bo mamy prąd w gniazdku”.

Okres 1950 – 1972 (do śmierci profesora) On sam nazywał „Złotym wiekiem  górnictwa” ale potwierdził to też prof. Kiejstut Żemaitis – ówczesny Rektor AGH, a profesora Krupińskiego zaliczył do najwybitniejszych jego przedstawicieli.

Na cześć profesora Bolesława Krupińskiego jego imieniem nazwano jedną z kopalń węgla Kamiennego w miejscowości Suszec koło Żor zbudowaną w latach 1975-1983. W roku 2012 na terenie kopalni otwarto Izbę Pamięci profesora. Po niefortunnej decyzji o likwidacji kopalni w roku 2020 izbę pamięci profesora przeniesiono do Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, który powstał również z inicjatywy profesora Krupińskiego w 1945 roku pod nazwą: Instytut Naukowo-Badawczy Przemysłu Węglowego. W roku 2021 odbyło się ponowne uroczyste otwarcie Izby Pamięci profesora w GIG.

Otwarcie Izby pamięci prof. Krupińskiego w GIG (fot. https://gig.eu/pl/newsy/izba-pamieci-profesora-boleslawa-krupinskiego)

W dniu 24 września 2022 roku w AGH odbyła się uroczystość 100–lecia Katedry Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle (pierwotna nazwa z roku 1922 to Katedra Organizacji Przedsiębiorstw Przemysłowych i Prawa Górniczego). W czasach profesora Krupińskiego katedra ta pod Jego kierownictwem nosiła nazwę: Katedra Ekonomiki i Organizacji Górnictwa. W trakcie uroczystości przywołano wielokrotnie postać prof. Krupińskiego jako wielkiego inicjatora i kontynuatora idei nowoczesnego szkolenia kadr dla rozwoju i zarządzania polskim górnictwem.

W roku 2022 Stowarzyszenie Wychowanków AGH uczciło 50. rocznicę śmierci profesora Bolesława Krupińskiego poprzez złożenie kwiatów na jego grobie w Warszawie.  W delegacji uczestniczył jeden z pierwszych wychowanków profesora Krupińskiego i późniejszych jego współpracowników Prof. Bronisław Barchański i wychowanek młodszego pokolenia  mgr inż. Janusz Szulik.

Kwiaty na grobie profesora Krupińskiego złożone w dniu 28 września 2022 r. z memento:
W 50 rocznicę śmierci – Pamiętamy – Stowarzyszenie Wychowanków AGH” (fot. B. Barchański)

W dniu 25 października  w Katedrze Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle odbyło się seminarium naukowe na którym prof. Bronisław Barchański przybliżył zebranym – już w większości przedstawicielom tylko  młodego pokolenia  – sylwetkę profesora Krupińskiego i jego dokonania na rzecz akademickiej  edukacji górniczej. Przypomnienie idei prof. Krupińskiego ma duże znaczenie obecnie, kiedy kraj boryka się z niedoborem surowców energetycznych, funkcjonujące jeszcze zakłady górnicze odczuwają brak dobrze wykształconej kadry inżynierskiej, a w tym samym czasie 103 letnia AGH powoli rezygnuje z kształcenia inżynierów górników.

Po seminarium Kierownik  Katedry dr hab. inż. Dariusz Fuksa prof. AGH w towarzystwie byłego prorektora AGH prof. Bronisława Barchańskiego, obecnego prezesa Stowarzyszenia Wychowanków AGH prof. Piotra Czai i wychowanka prof. Krupińskiego dr. hab. inż. Tadeusza Pindóra oraz innych pracowników Katedry złożyli pod tablicą pamiątkową w łączniku A0-A1 wiązankę kwiatów przypominającą 50. rocznicę Jego śmierci  w dn. 24 10.1972 r.

Seminarium poświecone osobie prof. B. Krupińskiego w dn. 25.10.2022 r. (fot. P. Czaja).
Kwiaty pod tablicą pamiątkową prof. B. Krupińskiego w łączniku pawilonów  A0-A-1. (fot. A. Wiktor-Sułkowska)

Zakończenie

W wywiadzie jaki przeprowadził redaktor R. Jarocki krótko przed śmiercią Prof. B. Krupińskiego możemy znaleźć „resume” Jego życia: 

„Gdybym robił bilans życia? No cóż, mnie się wydaje, że moim chlebodawcom ze mną zawsze powodziło się dobrze. Mnie różnie. Raz gorzej, raz lepiej, raz szczęśliwiej, raz tragiczniej. No, ale w sumie bilans nazwałbym dodatnim, ponieważ prawdopodobnie są ślady mojej działalności w górnictwie, w polityce górniczej, w nauce górniczej i środowisku” 

Pięćdziesiąt lat po śmierci profesora możemy śmiało stwierdzić, że był wielkim wizjonerem i człowiekiem czynu. W ekstremalnie trudnych powojennych czasach potrafił „krok po kroku” przyczyniać się do odbudowy i rozwoju naszego zniszczonego wojną kraju. Jako pierwszy w roku 1958 przełamał Światowymi Kongresami Górniczymi „chłód żelaznej kurtyny” i zbliżył górników całego świata do jednej wspaniałej  idei: „w bezpieczny i efektywny sposób dostarczyć ludzkości surowców mineralnych niezbędnych do rozwoju i podniesienia jej poziomu życia”. I to się stało i to się nadal dzieje, ale wielu obecnie rządzących tym światem tego niestety nie wie, że:

WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ OD GÓRNICTWA.

My ‑ Panie  profesorze – Twoi wychowankowie – pamiętamy!

Odpoczywaj w Pokoju

Relację przygotował

Prof. Piotr Czaja

Prezes Stowarzyszenia Wychowanków  AGH

W relacji wykorzystano materiały opracowane przez prof. Bronisława Barchańskiego i Annę Wiktor-Sułkowską.