Konsul Generalny Węgier dr Tibor Gerencsér w Stowarzyszeniu Wychowanków AGH

W dniu 21 października złożył w AGH wizytę  Konsul Generalny Węgier w Krakowie  dr Tibor Gerencsér z małżonką. Podstawowym powodem wizyty była wystawa obrazów i grafik prof. Zbigniewa Lesia prezentowana w Klubie Profesora od 30 września 2022 r. Znakomitych gości podejmowali: prof. Piotr Czaja – prezes Stowarzyszenia Wychowanków AGH oraz wiceprezes SW AGH prof. Wacław Muzykiewicz.

Dr Dr Tibor Gerencsér (fot. https://krakko.mfa.gov.hu/pol/page/konsul-generalny)

Dr Tibor Gerencsér ukończył Uniwersytet Loránda Eötvösa w Budapeszcie oraz Uniwersytet Warszawski. W latach 2018 – 2020 był dyrektorem Fundacji im. Wacława Felczaka w Budapeszcie. W tym czasie Fundacja z sukcesem promowała Polskę na Węgrzech – m.in. przyznała stypendia, wydała kilkadziesiąt książek, zrealizowała liczne wydarzenia kulturalne i naukowe oraz wysłała blisko 3000 młodych węgierskich uczniów do Polski. Wcześniej w 2015 r. uczestniczył w międzynarodowym programie parlamentarnym w Kancelarii Sejmu w Warszawie. W latach  2012 do 2013 r. był wykładowcą na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie. Jako historyk i absolwent polonistyki oraz znawca stosunków polsko-węgierskich  zajmuje się także historią dyplomacji, jest współautorem tomu poświęconego historii Ambasady Węgier w Warszawie pt. „Flaga węgierska nad Wisłą”.

Pan Konsul Dr Tibor Gerencsér jest znajomym państwa Magdaleny i zmarłego Zbigniewa Lesiów. Jako jeden z pierwszych potwierdził swoją obecność na wernisażu wystawy dzieł profesora Zbigniewa Lesia zatytułowaną: „Piękno Rozszerzonego Pola Percepcyjnego – Synteza Świata Mikro i Makro”.

Ostatecznie obowiązki Konsula nie pozwoliły na wizytę w AGH w dniu 30 września, ale udało się tę wizytę odbyć w dniu 21 października.

Przyjacielska rozmowa z znamienitymi gośćmi w Klubie Profesora (fot. A. Zając)

Przy herbatce pani Magdalena Leś zapoznała Pana konsula bliżej z twórczością jej zmarłego męża prof. Zbigniewa. Pan Konsul studiował polonistykę więc posługuje się  piękną polszczyzną, co znacząco ułatwiło konwersację. W trakcie dyskusji pojawił się także problem języka węgierskiego, ale ku zadowoleniu małżonki pana konsula z ust prezesa SW AGH padło stwierdzenie, że wbrew powszechnej opinii język węgierski wcale nie jest trudniejszy od innych, a na pewno jest znacznie łatwiejszy od języka polskiego. Powszechna niechęć do niego wynika z faktu,  że jest znacząco inny od wszystkich języków słowiańskich i europejskich. Piszący tę relację będąc w latach 1984-1986 jako opiekun na trzech praktykach studenckich na Węgrzech posiadł podstawy tego języka w stopniu pozwalającym na proste porozumienie się. Panu Konsulowi bardzo się to spodobało.

W sprawie twórczości prof. Lesia było wiele pytań, a potem oglądanie obrazów i grafik oraz próba własnej interpretacji ich bardzo bogatej i złożonej treści. Tu jednak pani Magdalena Leś – małżonka sprostała wszystkim pytaniom, zaznaczając jednak, że „Zbigniew widział to znacznie szerzej i głąbiej”

Pan Konsul wpatrzony w grafikę „REACHING THE HEAVEN” (fot. P. Czaja)
Zadumanie przed  kolażami wykonanymi z okazji 25-lecia kanonizacji św. Jadwigi Królowej (fot. P. Czaja)

Na zakończenie wizyty pan Konsul dokonał wpisu do kroniki wystawy. Oto jego treść:

Przed pożegnaniem (fot. P. Czaja)

W tym miejscu bardzo dziękujemy Panu Konsulowi i jego uroczej  małżonce za przemiłą wizytę. Gospodarze spotkania wręczyli jako upominek statuetkę św. Barbary z AGH oraz album  „Sto lat AGH w fotografii”  z nadzieją, że będą miłym wspomnieniem tej sympatycznej wizyty.

Państwu Gerencsér serdecznie dziękujemy za miłą wizytę i życzymy wszystkiego najlepszego, co po węgiersku należy napisać:

nagyon szépen köszönjük

minden jót kívánunk

prof. Piotr Czaja
Prezes SW AGH