Stowarzyszenie Wychowanków AGH – znowu razem przy świątecznym stole

W dniu 9 stycznia 2023 roku w auli AGH – po dwuletniej pandemicznej przerwie – spotkali się  Wychowankowie AGH by w atmosferze świąt Bożego Narodzenia uroczyście powitać Nowy Rok 2023. W spotkaniu uczestniczył JM Rektor AGH prof. Jerzy Lis (przewodniczący Rady SW), prorektor AGH prof. Rafał  Wiśniowski, były rektor AGH prof. Ryszard Tadeusiewicz, a były rektor prof. Tadeusz Słomka – zmożony infekcją grypową –  swoje życzenia przekazał zgromadzonym telefonicznie.  Spotkanie zaszczycili także byli prorektorzy AGH, Prof. Bronisław Barchański, Prof. Mirosław Karbowniczek (sekretarz Rady SW), prof. Stanisław Mitkowski (Honorowy Przewodniczący Stowarzyszenia) oraz prof. Tomasz Szmuc. Zaszczycili nas także ks. Leszek Garstka – proboszcz parafii św. Szczepana  oraz delegacje bratnich uczelni w tym delegacja Stowarzyszenia Absolwentów UJ pod kierownictwem prof. Piotra Leidlera – ponownie wybranego na kolejną kadencję – oraz delegacja Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej pod kierownictwem  dr. Lecha Dobrowolskiego. Wśród uczestników uroczystości pojawiło się wielu wspaniałych seniorów w tym zbliżający się wiekiem „do setki” Pan Kazimierz Kromin.

Uroczystość rozpoczęła nastrojowa muzyka i przywołana wigilijna poezja Cypriana Kamila Norwida i zmarłego w roku 2022 Janusza Bajorskiego członka Koła Rocznikowego „Górnicy ‘73”.

Po wprowadzeniu do uroczystości prezes Stowarzyszenia Wychowanków prof. Piotr Czaja powitał zebranych i złożył im noworoczne życzenia. Życzenia złożyli także JM Rektor AGH prof. Jerzy Lis,

prezes Stowarzyszenia Absolwentów UJ prof. Piotr Leidler, oraz dr Lech Dobrowolski prezes Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej.

Spotkaniu towarzyszyła polska tradycyjna kolęda „Gdy się Chrystus rodzi” odśpiewana przez zebranych przy akompaniamencie Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”.

Była też pastorałka „Jezu, gdzie dziś się rodzisz” dr. hab. inż. Stanisława Tokarskiego wykonana „na żywo” przez autora.

„Jezu, gdzie dziś się rodzisz” pastorałka dr. hab. inż. Stanisława Tokarskiego (fot. Z. Sulima

Po oficjalnych wystąpieniach i krótkiej modlitwie zebrani składali sobie tradycyjne życzenia i długo prowadzili przyjacielskie rozmowy.

W trakcie tej części spotkania aulę wypełniła dyskretna muzyka zaczerpnięta z płyty „Mojej kochanej AGH wesoło nowina”, i przepiękne pastorałki autorstwa Wiesława Nowaka – absolwenta Wydziału Metalurgii (1972) prezesa  firmy „Novmar” z muzyką Andrzeja Zaryckiego w wykonaniu muzyków krakowskiej Filharmonii z udziałem Marii Nowak, Anny Seman, Haliny Jawor i Jana Karpiela-Bułecki.

Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie polskich kolęd, które jak zwykle rozbrzmiewały w auli długo i bardzo radośnie.

Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za przybycie. Dziękujemy zwłaszcza tym, którzy pokonali olbrzymie odległości jak kol. Tadeusz Wątroba, który przybył do Polski na święta z Australii. Składamy też wszystkim najlepsze życzenia aby ten rozpoczęty rok 2023 przyniósł Wam wiele radości, a szczęśliwy los pozwolił spełnić Wasze najskrytsze marzenia. Wszystkiego dobrego!

Prof. Piotr Czaja

Prezes Stowarzyszenia Wychowanków AGH