Wyjazdowe posiedzenie Rady Stowarzyszenia Wychowanków AGH 13.04.2023. Wadowice

I. Program

Część I – przejazd i informacje robocze

9.00                 Wyjazd z parkingu głównego AGH pod Biblioteką

9.00-10.15       W trakcie przejazdu – bieżące informacje o działalności SW w roku 2022 oraz koncepcja najbliższych działań. Problem gromadzenia środków na rozbudowę tablicy w A-0 „Honorowi Członkowie Stowarzyszenia Wychowanków AGH”.

Opuszczenie Autokaru na ul. Lwowskiej i przejście do Auli Muzeum

Część II – Spotkania w Muzeum św. JP II ( godz. 10.45 – 12.45)

  1. Wprowadzenie –  prezes SW AGH  prof. Piotr Czaja
  2. Powitanie Dyrekcji  Muzeum. Wystąpienie ks. Dyrektora Łukasza  Piórkowskiego  oraz dyrektor ds. organizacyjnych pani Katarzyny Coufał- Lenczowskiej.
  3. Prezentacja  o Muzeum w wykonaniu pani Anny Czajkowskiej- Salapat
  4. Wystąpienie byłego  Rektora  AGH prof. Ryszarda Tadeusiewicza „Jak doszło do nadania Doktoratu Honoris Causa  papieżowi Janowi Pawłowi II”
  5. Wręczenie upominku dla Muzeum.
  6. Zwiedzanie Muzeum
    Około  godz. 12.45 – zakończenie wizyty.

12.45 Przejazd autokarem do Firmy Maspex

Część III – Wizyta z Grupie Maspex  13.00- do ok. 15.30

1.      Spotkanie z Prezesem dr Krzysztofem Pawińskim,

2.      Wystąpienie Pana Janusza Magiery (Dyrektora Działu Technicznego) oraz Pana Rafała Gruszeczki (CFO) (obaj panowie są absolwentami AGH)

3.      Poczęstunek  w trakcie prezentacji

4. Zwiedzanie zakładu wydziału produkcji draży czekoladowych.

Powrót do Krakowa (przyjazd ok. godz. 17.00)

II. Przebieg posiedzenia Rady

W Posiedzeniu wyjazdowym uczestniczyło 28 osób (lista obecnych w załączeniu)

1. W trakcie przejazdu autokarem na trasie Kraków –Wadowice prezes SW prof. Piotr Czaja przedstawił najważniejsze zadania zrealizowane przez Stowarzyszenie w roku 2022 oraz zapoznał Członków Rady ze szczegółowym  sprawozdaniem  finansowym.  Pytań do przedstawionego materiału nie zgłoszono.

2. Spotkanie w Muzeum „Dom Rodzinny św. Jana Pawła II”

2.1. Część oficjalna

a)  Po uzgodnieniu z Dyrekcją Muzeum spotkanie rozpoczął prof. Piotr Czaja recytacją fragmentu ostatniego poematu Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II „Tryptyk Rzymski”

 „Co mi mówisz górski strumieniu?

w którym miejscu ze mną się spotykasz?
ze mną, który także przemijam —

podobnie jak ty…
Czy podobnie jak ty?

(Pozwól mi się tutaj zatrzymać —
pozwól mi się zatrzymać na progu,
oto jedno z tych najprostszych zdumień.)


Zdumiewając się, wciąż się wyłaniał
z tej fali, która go unosiła,
jakby mówiąc wszystkiemu wokoło:
«zatrzymaj się!   — masz we mnie przystań»

«we mnie jest miejsce spotkania
z Przedwiecznym Słowem» —
«zatrzymaj się,  to przemijanie ma sens»
«ma sens… ma sens… ma sens!»

po której przedstawił przybyłych w tym:

  •  byłego rektora AGH  Prof. Ryszarda Tadeusiewicza
  • byłych prorektorów AGH prof. Bronisława Barchańskiego, prof. Mirosława Karbowniczka – sekretarza  Rady oraz prof. Stanisława Mitkowskiego byłego prezesa SW AGH.
  • Seniorów – członków Rady prof. Józefa Dańko, dyrektorów  dr Kazimierza Trzaskę i Henryka Konieczko, najstarszego członka Rady  inż. Bronisława Środka oraz Andrzeja Migę.

b) Prof. Piotr Czaja przedstawił w skrócie związki św. Jana Pawła II z AGH w tym.

  • rolę inżynierów górników Henryka Kułakowskiego i Pawła Wałacha w ocalenie Karola Wojtyły w roku 1940 przez zatrudnienie go w fabryce Sody „Solvay” i uchronienie przed wywózka do Niemiec.
  • spotkania Arcybiskupa Karola Wojtyły ze studentami AGH oraz udziału władz AGH w uroczystościach podczas pielgrzymek papieskich do Polski,
  • poświęcenia przez Papieża  figury św. Barbary umieszczonej ponownie na budynku pawilonu A-0 w roku 1999. (Komitetem organizacyjnym tego wydarzenia kierował prof. Kazimierz Czopek – aktywny działacz Stowarzyszenia Wychowanków AGH),
  • przyjęcie przez Papieża Jana Pawła II godności  Doktora Honoris Causa AGH w roku 2000 i jego uroczyste wręczenie w Watykanie.
  • Regularne pielgrzymki co 5 lat członków senatu AGH do grobu św. Jana Pawła II po jego śmierci w 2005 roku.
Wprowadzenie do spotkania – przedstawienie przybyłych (fot. Z. Sulima)

c) Witając przybyłych Dyrektor Muzeum ks. Łukasz Piórkowski  przybliżył zebranym istotę i filozofię funkcjonowania Muzeum, zwracając uwagę na jego misję w ukazywaniu kolejnym pokoleniom osoby Jana Pawła II jako wzór człowieka  szlachetnego, mądrego, otwartego na innych ludzi oraz  propagowaniu wielkiego przesłania jakie swoim życiem i działalnością przekazał ludzkości św. Jan Paweł II. Ks. dyrektor uznał wizytę Rady Stowarzyszenia wychowanków za wielki zaszczyt dla Muzeum czym sprawił nam zaszczyt równie wielki.

Powitanie Rady przez ks. Dyrektora Łukasza Piórkowskiego (fot. Z. Sulima)

d) Pani Anna Czajkowska Salapat zaprezentowała bogato ilustrowaną ideę powstania muzeum oraz historię jego rozwoju.

Prelekcja pani Anny Czajkowskiej Salapaty. Historia Muzeum. (fot. Z. Sulima)

e) Delegacja Rady Stowarzyszenia w składzie: Prof. Ryszard Tadeusiewicz, prof. Bronisław Barchański, prof. Mirosław Karbowniczek, prof. Stanisław Mitkowski oraz prezes prof. Piotr Czaja przekazali Muzeum pamiątkę  swej wizyty, którą były dwa obrazy przedstawiające:

  • kopię dyplomu doktora Honoris Causa AGH dla  papieża Jana Pawła II,
  • Fotografię Senatu  AGH wraz z Ojcem św. Janem  Pawłem  II  w  Sali Konsystorskiej wykonaną podczas uroczystości wręczenia doktoratu Honoris Causa.

f)   Prof. Ryszard Tadeusiewicz w piękny  i przejmujący sposób przedstawił najważniejsze wątki procesu nadania godności Doktoratu Honoris Causa Papieżowi Polakowi – czwartego w świecie. (Jan Paweł II nie przyjmował tego typu godności i wyróżnień. Wyjątkiem były cztery uczelnie w tym AGH). Były Rektor prof. Ryszard Tadeusiewicz zaprezentował wiele faktów dokumentujących współpracę Papieża JP II z władzami AGH.

g) W swoim krótkim wystąpieniu pani Dyrektor ds. Organizacyjnych  Katarzyna Coufał- Lenczowska zwróciła uwagę na jej bliskie związki z AGH i jej działalność kulturalną, zwłaszcza organizację z prezesem Wiesławem Nowakiem  charytatywnych Koncertów Noworocznych, z których dochód przeznaczano na pomoc dzieciom z Domu  Dziecka w Żmiącej k/Limanowej i Domu Dziecka na ul. Rajskiej w Krakowie. Podczas spotkania po ostatnim takim koncercie w krakowskiej filharmonii powstała idea wizyty Rady Stowarzyszenia w Muzeum w Wadowicach. W tym miejscu dziękujemy pani Dyrektor za tę propozycję, zaproszenie nas i niezwykle ciepłe przyjęcie.

h) Po części oficjalnej – w czasie przerwy kawowej – Członkowie Rady SW AGH –  mieli możliwość rozmów indywidualnych z uroczymi gospodarzami  Muzeum.

Uczestnicy Spotkania  Rady SW AGH z dyrekcja Muzeum (fot. Z. Sulima)

2.2. Zwiedzanie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II

Naszą grupę po Muzeum poprowadził jeden z najlepszych przewodników pan Artur Oboza.

Ekspozycja zajmująca około 1200 m2 i podzielona na 4 podstawowe okresy życia Karola Wojtyły to jest:

  • okres dzieciństwa i młodości spędzony w Wadowicach (mieszkanie Wojtyłów),
  • okres studiów i kapłaństwa w Krakowie,
  • okres pracy jako biskupa – Metropolity Krakowskiego ‑  oraz kardynała w Krakowie,
  • okres pełnienia posługi na stolicy Piotrowej w Rzymie jako Papież Jan Paweł II.

Ekspozycja dotycząca papieskiego okresu zawiera między innymi pamiątki z jego pielgrzymek do Ojczyzny i 104 innych podróży papieskich do wszystkich zakątków Ziemi oraz paniątek z Jego Nauczania w tym wszystkich 9 papieskich encyklik. W ostatniej strefie muzeum znajduje się ekspozycja „ To przemijanie ma sens”  związana z odchodzeniem Papieża JP II i testament Jego życia.

W trakcie zwiedzania Muzeum „Dom Rodzinny Jana Pawła  II” (fot. Z. Sulima)
Przed repliką Świętych Drzwi – otwieranych przez Papieży tylko z okazji Roku Świętego (przełom wieków XX i XXI) fot. Z. Sulima)

Cała ekspozycja wykorzystuje efekty najnowszej techniki multimedialnej, w tym hologramy 3D, projekcje i podświetlenia oraz tablety, i całe ściany wizyjne.

Ekspozycja robi ogromne wrażenie i bardzo dobrze się stało, że członkowie Rady Stowarzyszenia Wychowanków AGH mieli okazję ją zwiedzić.

3. Wizyta z grupie Maspex

a) Wprowadzenie

Założona przez absolwenta Wydziału Górniczego AGH dr Krzysztofa Pawińskiego firma Maspex jest największą prywatną firmą w branży spożywczej w Polsce oraz jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Firma jest:

  • Zdecydowanym liderem na rynku soków, nektarów i napojów w Polsce, Czechach, na Słowacji, w Rumunii oraz ich czołowym producentem na Węgrzech, w Bułgarii, na Litwie oraz Łotwie,
  • Czołowym graczem na rynku wody w Rumunii,
  • Liderem na rynku makaronów, dżemów, i sosów oraz wiodącym producentem w segmencie keczupów, dań gotowych i przetworów warzywnych w Polsce,
  • Wiodącym producentem produktów instant w Europie Środkowo-Wschodniej,
  • Liderem na rynku wódki i największym importerem zagranicznych alkoholi w Polsce
Wystąpienie powitalne Prezesa Maspex dr inż. Krzysztofa Pawińskiego (fot. Z. Sulima)
Prezentacja Rady Stowarzyszenia przez Prezesa SW AGH prof. P. Czaję  ( Fot. z. Sulima)

Wizyta Rady Stowarzyszenia Wychowanków AGH miała na celu ukazania jednego z wielkich sukcesów gospodarczych jakie odnoszą Absolwenci AGH bez względu na ukończoną w uczelni specjalizację. W tym wypadku specjalista z zakresu wentylacji górniczej (doktorat z wentylacji kopalń) zakłada firmę handlowo-spożywczą, która szybko rozwija się do obecnych rozmiarów. Firma produkuje w różnych zakładach w Polsce i w Europie około 4000 różnych produktów spożywczych. Firma cięgle się rozwija, inwestuje w nowe linie produkcyjne, zatrudnia nowych pracowników, wspiera różne programy w tym programy stypendialne dla dzieci pracowników, którzy mogą się kształcić w najlepszych uniwersytetach w świecie. Prezes Dr Krzysztof Pawiński jest przewodniczącym Rady Uczelni AGH i również tą drogą wskazuje kierunki jej rozwoju. Od roku 2016 dr Krzysztof  Pawiński jest fundatorem specjalnych stypendiów dla dwóch wyróżniających się doktorantów z AGH. Firma Maspex wspiera rozwój młodzieży, sportu i rekreacji.


b) Przebieg wizyty

W trakcie wizyty dr Krzysztof Pawiński zaprezentował firmę zwracając uwagę na fakt, że w dużej mierze zarządzają nią absolwenci AGH. W kole Zakładowym SW AGH w Maspex zrzeszonych jest 70 absolwentów AGH.
Po wystąpieniu Prezesa zaprezentowany został film ukazujący potęgę tej firmy.

W ramach prezentacji firmy pan Janusz Magiera (absolwent Wydziału Górniczego specjalność eksploatacja podziemna) – Dyrektor ds. Technicznych zaprezentował ich nowatorskie rozwiązanie dotyczące kondycjonowania powietrza w halach produkcyjnych. Są to tzw. gruntowe wymienniki ciepła (GWC), które pozwalają latem schładzać, a zimą podgrzewać powietrze potrzebne w halach produkcyjnych. Efektem wprowadzonego rozwiązania jest zmniejszenie kosztów wentylacji hal o około 25 %.

Projekt Gruntowe Wymienniki Ciepła w Maspex (GWM) omawia dyrektor Janusz Magiera (fot. Z. Sulima)

Po wystąpieniu pana Dyrektora Magiery wywiązała się żywa dyskusja, której podsumowaniem może być zdanie: „Wysoka Rado oto są efekty pracy absolwentów AGH, którzy mają wykształcenie „czysto górnicze”. Kształcenie w AGH ma być takie, aby nie tylko uczyć, przekazywać wiedzę, ale otwierać umysły na kreatywne działanie.

Ostatnim etapem wizyty w Maspex-się było zwiedzenie wydziału produkcji draży czekoladowych. Zwiedzający zostali ubrani w sterylne białe chałaty i zielone czepki na włosy. Na wydziale pełna automatyka. Wszystkie maszyny monitorowane przez komputery z nowoczesnym oprogramowaniem. Wizyta robi wrażenie.

W sterylnych strojach na hali produkcji draży czekoladowych (fot. Z. Sulima)

Przy pożegnaniu usłyszeliśmy cenną uwagę pana Janusza Magiery skierowaną do prof. Bronisława Barchańskiego. „Panie profesorze dzięki pana praktyce w Kopalni w Ibbenbüren oraz dzięki programom organizowanym przez Studenckie Koło SITG działające w AGH od 1973 roku – ja zobaczyłem nowoczesny przemysł i świat zgoła odmienny do tego co widziałem w kraju. Dzięki tym obserwacjom i doświadczeniom praca w tej korporacji jest realizacją mojej pasji i moich marzeń”

W tym miejscu serdecznie dziękujemy panu Prezesowi Krzysztofowi Pawińskiemu i jego wspaniałym współpracownikom w tym pani Annie Bartoszcze – dyrektorowi biura Zarządu – za możliwość spotkania w Maspexie oraz perfekcyjne przygotowanie tej wizyty. Dziękujemy też panu Januszowi Magierze, panu Rafałowi Gruszeczce za bardzo miłe i owocne spotkanie. Podobnie dziękujemy wszystkim pracownikom, którzy prowadzili nas w zakładzie, ukazując wspaniałe linie produkcyjne – efekt ciężkiej pracy i źródło wielkiego sukcesu firmy.

Relacje przygotował:

Piotr Czaja

Prezes SW AGH