„Złote indeksy”, czy ostatnio także „Złote dyplomy” upamiętniające pięćdziesiątą rocznicę rozpoczęcia i zakończenia studiów w AGH, to nic w porównaniu z jubileuszem jaki świętowali w dniu 11 maja 2023 roku „Górnicy”, którzy rozpoczęli swe studia 65 lat temu czyli w roku 1958.
Mając już w życiorysie zaliczonych ponad 83 lata – różnie, bo niektórzy na studia przyszli po 4 letnim liceum – są młodsi, ale są tacy, którzy przyszli po 5 letnim technikum i ich wiek ociera się już o liczbę 85. To prawda, że z każdym rokiem maleją ich szeregi, ale Ci którzy przybyli do AGH na ten jubileusz absolutnie nie zdradzają swym wyglądem tak zacnego wieku. Panie uśmiechnięte i bardzo żywotne, panowie zadziorni i skorzy do młodzieńczych żartów.
Główny organizator dr inż. Tadeusz Dudzic – wieloletni działacz Zarządu Głównego i Honorowy Członek Stowarzyszenia Wychowanków zgromadził 23 uczestników rocznika, który kończył studia w roku 1963. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszej aktywności. Oto lista bohaterów tego spotkania:
UCZESTNICY JUBILEUSZU 60-LECIA UKOŃCZENIA STUDIÓW
NA WYDZIALE GÓRNICZYM AGH – ROCZNIK 1963
Zofia Blaschke
Tadeusz Dudzic
Adam Fajfer
Krzysztof Gajoch
Mirosław Hrehorowicz
Janina Kaszycka
Andrzej Kapłanek
Ewa Konarska
Józef Kowalski
Gerard Makosz
Waldemar Mandecki
Aureliusz Miklaszewski
Tadeusz Mikoś
Piotr Parada
Bogusława Sałustowicz- Halota
Aleksander Sowa
Mieczysław Stefaniak
Kazimierz Suder
Kazimierz Trzaska
Edward Winiarski
Stanisław Wójciak
Stanisław Zych
Zbigniew Zaboklicki
Spotkanie zaszczycili przedstawiciele obecnych władz AGH:
- Prorektor ds. Ogólnych prof. Tadeusz Telejko oraz
- Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami prof. Marek Cała.
Był także obecny Prezes Stowarzyszenia Wychowanków AGH prof. Piotr Czaja.
Po przywitaniu obecnych, prorektor prof. Tadeusz Telejko zaprezentował obecny stan AGH, zwracając szczególną uwagę na te elementy, które wyróżniają naszą uczelnię i plasują ją wysoko – pośród liderów działalności na różnych polach i różnych odcinkach swej akademickiej aktywności. Wystąpienie prorektora przerodziło się w sympatyczną dyskusję, w której padło również pytanie „Czym wyróżnia się dzisiejsza AGH pośród innych uczelni technicznych w kraju i na świecie”. W odpowiedzi – Prorektor prof. T. Telejko podał szereg przykładów, zwracając uwagę na wybrane osiągnięcia naukowe, sukcesy studentów w różnorakich zawodach – nie tylko sportowych, ale także na odcinku rozwiązań innowacyjnych dla rozwoju ludzkości. Prorektor podkreślił także rolę absolwentów AGH w życiu gospodarczym kraju. Opinię prorektora potwierdził dziekan Prof. Marek Cała stwierdzając, że Wydział kiedyś Górniczy, potem Górnictwa i Geoinżynierii, a obecnie Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami zawsze kształcił „Ludzi” którzy potrafili sobie radzić w każdej sytuacji życiowej. Tak jest w górnictwie, w którym oprócz wiedzy najważniejszym jest doświadczenie i zdolność do podejmowania decyzji – często bardzo trudnych i ryzykownych. Uczestnicy spotkania przyjęli te odpowiedzi za satysfakcjonujące.
Prezes Stowarzyszenia Wychowanków AGH zwrócił uwagę na to, co jest istotą działania Stowarzyszenia. Jest to wzajemna przyjaźń i współpraca wychowanków, wzajemne wspieranie się w chwilach trudniejszych, miłe wspomnienia z czasów młodości i niegasnący szacunek dla swojej uczelni. Prorektor prof. Tadeusz Telejko i Prezes Stowarzyszenia prof. Piotr Czaja wręczyli uczestnikom pamiątkowe dokumenty przygotowane specjalnie na tę okazję, w których czytamy:
Wśród jubilatów byli wybitni pracownicy polskiego górnictwa, byli dyrektorzy kopalń, jak również byli pracownicy naukowi AGH.
Poza stwierdzeniem, że absolwenci Wydziału Górniczego AGH radzili sobie wspaniale w polskim i europejskim przemyśle wydobywczym należy zauważyć, że wśród zebranych byli również wspaniali literaci jak Andrzej Kapłanek legitymujący się bardzo bogatym dorobkiem pisarskim. Od roku 2002 wydał już 9 pozycji książkowych i dziesiątki artykułów i reportaży z podróży po świecie. Nie mówimy tu o pracownikach naukowych, którzy w swoich obowiązkach mają publikowanie prac naukowych i wydawania książek. Znaczący dorobek w tej materii ma uczestnik spotkania prof. AGH dr hab. inż. Tadeusz Mikoś. Jak się okazało to również Gerard Makosz opublikował swoją barwną biografię, a Kazimierz Trzaska o swoim bogatym doświadczeniu w ratownictwie górniczym pisze wspólnie z Andrzejem Kapłankiem w książce pod wymownym tytułem „Kopalnio– kochanko ma”.
Po części oficjalnej był czas na wspaniałe rozmowy i wspomnienia. Do Bardzo sympatycznych spotkań należy zaliczyć między innymi spotkanie prezesa SW AGH prof. Piotra Czai ze swoim – młodym wtedy – profesorem od mechaniki z Technikum Górnictwa Odkrywkowego (1962-1967) obecnie dr inż. Aureliuszem Miklaszewskim, który świętował też swój jubileusz.
(fot. Z. Sulima)
W programie spotkania była również cześć artystyczno-biesiadna. Nasz wspaniały tenor – dyrektor Jacek Szopa zabawiał gości przez kilka godzin wciągając ich do czynnej zabawy, radosnych śpiewów i opowiadania zabawnych dowcipów oraz anegdot akademickich – jak przystało na prawdziwą brać górniczą rodem z AGH.
Taki jest sens jubileuszowych spotkań. O ile swoje obowiązki zawodowe i rodzinne wykonujemy każdy osobno to chwile podniosłe jak taki Jubileusz chcemy świętować wspólnie.
Jako Stowarzyszenie Wychowanków AGH bardzo dziękujemy naszemu koledze dr inż. Tadeuszowi Dudzicowi i jego małżonce Annie za perfekcyjne przygotowanie uroczystości. Bardzo dziękujemy Zacnym Jubilatom za dołączenie do grona świętujących. Dziękujemy panu Rektorowi prof. Tadeuszowi Telejce oraz Dziekanowi prof. Markowi Cale.
Wszystkim Jubilatom życzymy wspaniałego zdrowia, licząc na kolejne spotkania i kolejne jubileusze.
Do zobaczenia!
Relację przygotował:
Piotr Czaja
Prezes SW AGH