O leobeńczykach na międzynarodowej konferencji naukowo technicznej w Bóbrce

Autorzy książki „Czytelnio Polska cześć Ci cześć” Magdalena Bernacka i Piotr Czaja (prezes SW AGH) zostali zaproszeni na 3. Międzynarodową konferencję historyczną zatytułowaną: „Polski przemysł naftowy i gazowniczy (do 1939 roku). Ludzie – Biografie znane i nieznane”, gdzie zaprezentowali pracę pt.: „Dokonania polskich absolwentów Akademii Górniczej w Leoben na rzecz rozwoju galicyjskiego przemysłu naftowego”.  Konferencja odbyła się w dniach 29-30 listopada 2023 roku na terenie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Plakat anonsujący konferencję

Organizatorami konferencji byli: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego oraz Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Uczestnicy konferencji. (Fot. P. Czaja)]

Autorzy książki po raz kolejny zaprezentowali kilkunastu  wybranych absolwentów Akademii Górniczej w Leoben – członków Czytelni Polskiej, którzy swoim wykształceniem inżynierskim służyli polskiemu Podkarpaciu – kolebce światowego przemysłu naftowego przyczyniając się wydatnie do rozwoju wydobycia ropy naftowej oraz jej przetwórstwa pioniersko kreowanego i organizowanego przez Ignacego Łukasiewicza.

W trakcie konferencji zaprezentowano 13 referatów, z których każdy odnosił się do wybranych osób tworzących historię „Wielkiej nafty na Podkarpaciu”.

Niektóre prace zostały opublikowane na łamach miesięcznika SIiTPNiG „Wiadomości naftowe i gazownicze” nr 11 z listopada 2023 roku.

Publikacja pracy w Wiadomościach Naftowych i Gazowniczych

Konferencję należy zaliczyć do ciekawych inicjatyw naukowo-badawczych zwłaszcza dla osób pasjonujących się historią przemysłu oraz dziejami poszczególnych osób związanych tematycznie z górnictwem naftowym na Podkarpaciu i w całej ówczesnej Galicji.