Koksownicy na Elektrowni i KWB Turów

Stowarzyszenie Wychowanków Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie koło nr. 282 działające przy Koksowni Przyjaźń było po raz drugi organizatorem wyjazdu dla absolwentów AGH należących do Stowarzyszenia i pracujących na co dzień w Naszym zakładzie. Wyjazd każdemu uczestnikowi na długo zapadnie w pamięci.

Tym razem mieliśmy okazję poznać proces wydobycia i wzbogacenia węgla brunatnego, wydobywanie kruszywa i gliny, unieszkodliwianie odpadów i ochrona środowiska przed ujemnymi skutkami działalności górniczej, w tym rekultywacja terenów pogórniczych. Węgiel brunatny jako paliwo podstawowe jest dostarczany przenośnikami taśmowymi do czwartej co do wielkości Elektrowni Turów. Cały kompleks, w którego skład wchodzi Kopalnia węgla brunatnego oraz Elektrownia jest jednym z najważniejszych i największych zakładów przemysłowych Dolnego Śląska. Po zapoznaniu uczestników zjazdu przez kadrę inżynierską ze specyfiką kopalni i po szkoleniu BHP, zaopatrzeniu się w niezbędne akcesoria, wszyscy udali się do terenowych samochodów, którymi poruszaliśmy się po terenie odkrywki wynoszącej 2400ha. Niesamowite wrażenie zrobiła na wszystkich gigantyczna zwałowarka ZGOT-49. Jej zadaniem jest usuwanie nadkładu znajdującego się nad podkładami węgla brunatnego. Maszyna ma 190 metrów długości, 50 metrów wysokości i potrafi w godzinę zebrać 11500 metrów sześciennych ziemi. Można  tym wypełnić wagony 10 towarowych pociągów lub zasypać trzy baseny olimpijskie. Każdy z uczestników mógł nie tylko zrozumieć, ale także zobaczyć, dotknąć i poczuć, cały proces związany z wydobyciem węgla brunatnego od samego początku, aż do dostarczenia surowca do Elektrowni Turów.

Bardzo się cieszę, że po raz kolejny przy wsparciu Zarządu JSW KOKS S. A. udało się zrealizować i zobaczyć kolejną gałąź przemysłu ciężkiego.

Już mamy pewien pomysł na kolejny wyjazd podsumował Wojciech Bąk, lider grupy Stowarzyszenia.