Ponowna immatrykulacja absolwentów z pionu Górniczego i Mechanicznego: „Złote indeksy – 2024”

Zdjęcia z uroczystości:

Złote Indeksy – 6 września 2024

Stowarzyszenie wychowanków AGH we wrześniu ulokowało wiele dorocznych aktywności, które sprawiają, że wiele się u nas dzieje.

Już 6 września duża grupa wychowanków z 5 wydziałów dostąpiła zaszczytu ponownej immatrykulacji po 50 latach. Absolwenci z:

  • Wydziału Górniczego  (dzisiaj Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami),
  • Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego (dzisiaj: Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska);
  • Wydziału Geodezji Górniczej (dzisiaj: Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska)
  • Wydziału Wiertniczo-Naftowego (dzisiaj Wiertnictwa Nafty I Gazu).
  • Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych – dzisiaj Inżynierii Mechanicznej i Robotyki,

którzy swe studia rozpoczynali w jesieni 1974 roku, a teraz  przybyli do AGH po swoje „Złote indeksy”. Program uroczystości był taki sam jak zawsze do tej pory. Przy pięknej jesiennej już pogodzie odnotowano bardzo wysoką frekwencję na uroczystej mszy św. Jubileuszowej celebrowanej przez ks. prof. Tadeusza Panusia w kolegiacie św. Anny. Jak zwykle celebrans ujął zgromadzonych trafną liturgią słowa oraz piękną i wzruszająca homilią dotyczącą przemijania i wspominania entuzjazmu, jaki kształtował ówczesne marzenia i plany młodzieży studiującej.

Uroczysta msza św. złotych Jubilatów w kolegiacie św. Anny. (fot. P. Czaja)

W spotkaniu immatrykulacyjnym w auli uczestniczyli:

  • Prorektor ds. kształcenia prof. Krzysztof Mendrok

oraz Dziekani  Wydziałów:

  • Inżynierii Lądowej i gospodarki Zasobami – prof. Arkadiusz KUSTRA
  • Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska – prof. Ewa KMIECIK
  • Wiertnictwa Nafty i Gazu – prof. Mariusz ŁACIAK
  • Inżynierii Mechanicznej i Robotyki –  prof. Jarosław Konieczny
  • Prodziekan Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska  dr Elżbieta Jasińska
  • Prezes Stowarzyszenia Wychowanków  AGH prof. Piotr Czaja

Tu trzeba zaznaczyć, że dla niektórych państwa dziekanów to pierwsze oficjalne wystąpienie w tej roli od rozpoczęcia nowej kadencji. Stowarzyszenie wychowanków serdecznie wita na naszych uroczystościach i zaznacza, że będzie takich spotkań bardzo wiele – bo nasi absolwenci – wychowankowie na to zasługują, a Stowarzyszenie jest po to aby takie uroczystości organizować.

Uczestnicy ponownej immatrykulacji w dn. 6.09.2024 r. (fot. Z. Sulima)

Po tradycyjnych przemówieniach obecnego Prorektora tym razem prof. Krzysztofa  Mendroka oraz Prezesa Stowarzyszenia Wychowanków AGH prof. Piotr Czai, w których w sposób szczególny wspomniano 12 par małżeńskich  – skojarzonych na studiach i obecnych na uroczystości  oraz uczczono chwilą ciszy i refleksji zmarłych w tym okresie profesorów oraz członków tej absolwenckiej społeczności.

Po uroczystym ślubowaniu absolwenta Prorektor w towarzystwie dziekanów poszczególnych wydziałów i prezesa SW AGH dokonali ceremonii immatrykulacji, po której jak nakazuje tradycja w Auli rozległo się gromkie „sto lat”.

Jubilaci już ze złotymi indeksami. (fot. Z. Sulima)

W imieniu Jubilatów z wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska  wystąpili  państwo Urszula i Edmund Lasłowscy, którzy w pięknym dwugłosie podkreślili rolę uczelni w ich życiu zawodowym i osobistym.

Wystąpienie państwa Lasłowskich. (fot. Z. Sulima)

Głos zabrał także absolwent Wydziału Górniczego mgr inż. Władysław Lizoń z  Kanady, który jako pierwszy Polak pochodzący z najnowszej emigracji został posłem do federalnego parlamentu Kanady, gdzie z sukcesem zabiegał o dobre relacje z Polską, a także przeforsował decyzję, aby dzień  drugiego kwietnia był w tym kraju dniem wspomnienia św. Jana Pawła II.

Wystąpienie Władysława Lizonia z Kanady. (fot. Z. Sulima)

Wystąpił także inny górnik mgr inż. Feliks Macias, który podziękował organizatorom, a także prof. Waldemarowi Korzeniowskiemu za stałą koordynacje spotkań tej grupy absolwentów i mobilizację do  świętowania tego jubileuszu.

Podziękowania od Feliksa Maciasa w imieniu uczestników spotkania (fot. Z. Sulima)

Po uroczystości w auli wykonano tradycyjne zdjęcia pamiątkowe „Pod Staszicem” i udano się na obiad Jubilatów.

Pamiątkowe  zdjęcia „Pod Staszicem” (fot. Z. Sulima)

Uczestniczyli w nim: prorektor prof. Krzysztof Mendrok oraz państwo dziekani wszystkich świętujących wydziałów. Spotkanie to szybko przerodziło się w doskonałą wspólną biesiadę. U górników znalazł się szybko doskonały pianista, który zasiadając za pianinem zmobilizował całą salę do pięknego śpiewu. Swoje przemówienia o wydziałach przerywano sympatycznymi toastami i muzycznymi przerywnikami.

Jednym słowem – bardzo udany jubileusz!

Brawo Wychowankowie,

Brawo organizatorzy!

Podziękowanie państwa Lasłowskich w imieniu ponownie immatrykulowanych:

Magnificencjo,
Szanowni Państwo Dziekani, 

W imieniu koleżanek i kolegów rozpoczynających studia w 1974 roku na Wydziale Geodezji Górniczej, serdecznie dziękujemy za możliwość przeżycia ponownej immatrykulacji po 50 latach lub jak się śpiewa na karczmach piwnych po 100 semestrach. To uroczystość, na którą czekaliśmy od pewnego czasu z niecierpliwością, ciesząc się na możliwość spotkania  z szacownym gronem profesorów oraz koleżanek i kolegów w murach naszej ukochanej uczelni. Niestety część z nas zalicza kolejne semestry w innym wymiarze obserwując nas z góry wraz z naszymi profesorami. Pamiętamy o nich.

Uczelnia nasza dała nam znakomite wykształcenie fachowe, co stwierdzamy po latach naszej pracy. Już na początku naszej pracy zawodowej, byliśmy innowatorami. To znakomite wykształcenie, które otrzymaliśmy w murach naszej Akademii jak również całokształt atmosfery studiowania w fantastycznym miejscu jakim jest Kraków, pozwoliło wielu z nas zajmować wysokie stanowiska w zakładach, w których pracowaliśmy – prezesów, dyrektorów zakładów, głównych inżynierów. Wielu prowadziło i nadal prowadzi własne firmy. Kilku        z nas spełniło się na polu naukowym dochodząc do tytułów profesorskich. Ta uzyskana wiedza i inne umiejętności pozwoliły nam również piastować  ważne funkcje w życiu naszego kraju : niektórzy z nas byli prezesami lotnisk, członkami rad nadzorczych ważnych spółek, piastowali stanowiska samorządowe czy nawet społecznie zarządzali szpitalami i sanatoriami samorządowymi.

Okres studiów, wspólne praktyki zawodowe (a były one liczne),  w znakomity sposób nas zintegrowały. Zostaliśmy przyjaciółmi na całe życie. Musimy się pochwalić, że od początku lat 90-tych ubiegłego wieku, spotykamy się każdego roku z koleżankami i kolegami na 3 dniowych zjazdach organizowanych w różnych miejscach Polski. Jest to niezwykle cenny czas na dalsze poznawanie siebie nawzajem, wymianę doświadczeń i poznawanie pięknych zakątków naszego  kraju. Dzisiaj też tu przybyliśmy z wczorajszego spotkania na zamku w Korzkwi.

Za ten całokształt naszego wykształcenia i ukształtowania nas, jak również dzisiejszą ponowną immatrykulację, 

DZIĘKUJEMY! 

A teraz górnicze Szczęść Boże!

Vivat Akademia!    Vivat!  Vivat!  Vivat!