Czyli, na III Charytatywny Rajd Pieszy „Orle Gniazda 2024”
Akcji Zapomóg Stowarzyszenia Wychowanków AGH – „LICZY SIĘ KAŻDY KROK”
Zaproszenie na … III RAZ (III Rajd Akcji Zapomóg)
Czyli, na III Charytatywny Rajd Pieszy „Orle Gniazda 2024”
Akcji Zapomóg Stowarzyszenia Wychowanków AGH – „LICZY SIĘ KAŻDY KROK”
Wszystkich zainteresowanych i zaciekawionych zapraszam w niedzielę 8 września 2024 roku na kolejny – III Rajd Akcji Zapomóg SWAGH. Jak zawsze startujemy pod hasłem „Liczy się każdy krok”. Dla tych, którzy nie poznali jeszcze naszej nowej idei pomocy najbardziej potrzebującym Wychowankom AGH spieszę z informacją, że jest to forma „chodzonej” pomocy polegająca na tym, że za każdy kilometr wędrówki uczestnik przekazuje 1 złoty lub jego wielokrotność na konto Akcji Zapomóg SWAGH. Każdy z uczestników decyduje sam o wielkości przelanej kwoty. Warto wiedzieć, że w tytule przelewu, wpisując słowo „darowizna”, można całość przelanej kwoty uwzględnić przy rocznym rozliczeniu PIT, jako że Stowarzyszenie Wychowanków AGH od 2008 roku jest organizacją pożytku publicznego o numerze KRS: 0000084696.
A skąd pomysł aby nieść pomoc?
Stowarzyszenie Wychowanków od początku swojej działalności angażuje się w pomoc mniej zamożnym członkom i Wychowankom uczelni, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.
Jednym z celów działania Stowarzyszenia Wychowanków Akademii Górniczo-Hutniczej zapisanym w Statucie Stowarzyszenia jest niesienie pomocy materialnej wychowankom oraz wdowom i sierotom po wychowankach AGH. Ta pożyteczna społecznie inicjatywa zrodziła się w 1945 r. wśród wychowanków Akademii Górniczej. Formalne usytuowanie się Akcji Zapomóg nastąpiło na zebraniu w dniu 15 lipca 1946 roku, na którym powołano Komisję Kwalifikacyjną do analizy otrzymanych wniosków o wsparcie zapomogowe. Na Zjeździe Wychowanków (jeszcze) Akademii Górniczej 8 maja 1948 roku akcję pomocową przekazano Komitetowi Organizacyjnemu Stowarzyszenia Wychowanków AGH. Od tego momentu powstała „Akcja Zapomóg dla Wdów i Sierot po zmarłych kolegach SW AGH”. Zebrane środki przeznaczone były tylko na jeden podstawowy cel: wspomaganie ludzi najbiedniejszych, bezradnych i schorowanych oczekujących częstokroć ratunku. Siła działania AZ trwa nieustannie do dzisiaj.
Zespół ds. Akcji Zapomóg od momentu ukonstytuowania się był kolejno kierowanych przez kolegów: K. Suszyńskiego, J. Miąsika, E. Zająca, J. Żelaznego, T. Rumanstorfera, S. Ksiąskiego, T. Dudzica, w latach 1999–2016 H. Konieczko, w latach 2016- 2021 roku Stanisław Lasek, a od grudnia 2021 roku zespołem kieruje Piotr Ubowski.
Akcję Zapomóg można wspierać wpłacając datki na konto:
Pekao SA 28 1240 4559 1111 0000 5418 4653
Lub:
przekazując nam 1,5 % swojego podatku w rozliczeniu rocznym.
W tym celu w swoim PIT należy podać nr KRS 0000084696
Cel: Stowarzyszenie Wychowanków AGH
Szczegóły III Rajdu AZ – korekta trasy marszu.
Szanowne Koleżanki i Koledzy, pragnący wziąć udział w naszym III Rajdzie AZ, informuję, że sugerując się głosami osób chętnych do udziału we wspólnej wędrówce, skracamy trasę o odcinek Jaroszowiec Olkuski – Rabsztyn (8 km.) W związku z powyższym, obecnie trasa III Rajdu wynosi 30,3 km. Poniżej zaktualizowany przebieg trasy rajdu.
Spotykamy się o godzinie 8.00 przed sklepem „Żabka” u stóp Zamku w Rabsztynie. Oczywiście kwadrans akademicki przeznaczamy dla wszystkich, którzy mogą nie dojechać na czas.
Następnie ruszamy czerwonym szlakiem „Orlich Gniazd” przez piękne lasy w kierunku Sułoszowej. Przecięcie szlaku z ulicą Olkuską na drodze nr 773 w Sułoszowej (11.2km, ok. 3h od startu) to pierwszy punkt zborny.
Punktami zbornymi określamy te miejsca, gdzie można dowolnie zacząć lub skończyć wspólny marsz (stąd podanie odległości i orientacyjnego czasu liczonego od początku trasy tj. od Rabsztyna) – obowiązuje całkowita dowolność wyboru długości trasy.
Stamtąd ruszamy przez piękne lasy i grzbiet wzniesienia między Zedermanem a Sułoszową w kierunku Pieskowej Skały. Z grzbietu wzniesienia, można podziwiać szeroką panoramę okolicy. Grzbietem idziemy aż na wysokość Sułoszowej, gdzie nową drogą schodzimy do wsi (piękny Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa) i drogą ruszamy do Zamku w Pieskowej Skale, gdzie na parkingu, przy skrzyżowaniu pod Zamkiem, mamy nasz drugi punkt zborny( 22.2km ok. 6h od startu).
Na temat atrakcji związanych z Pieskową Skałą i okolicach nie będę się tu rozpisywał, gdyż wszystko co najważniejsze można znaleźć w internecie.
Tutaj zaczynamy odcinek „górski” naszej wyprawy. Trasa biegnie teraz przez Skały Wdowie, Pustelnię błogosławionej Salomei, Grodzisko (27 km ok. 7.5 h od startu). Grodzisko to trzeci i ostatni punkt zborny. Stamtąd ruszamy w ostatni, 3 kilometrowy odcinek trasy, prosto do Ojcowa, gdzie na parkingu pod pięknym Zamkiem Ojców kończymy marszrutę. Zakładam, że nastąpi to po ok. 8.5-9 h. od startu, tj. ok. godziny 16.30-17.00.
Cała (nowa) trasa III Rajdu AZ liczy 30.3 kilometry.
Myślę, że poprzez punkty zborne każdy chętny do wzięcia udziału w naszej „chodzonej pomocy” będzie mógł indywidualnie dostosować swe zamiary do posiadanych sił.
Kwestia transportu i logistyki leżą po stronie uczestników. Mając jednak na względzie bliskość Krakowa i ilość busów jeżdżących w te okolice nie powinno to stanowić problemu.
Serdecznie zapraszam
Piotr Ubowski
Wszelkie pytania proszę kierować na mail: uboot@poczta.onet.pl , w temacie wiadomości proszę wpisać: „ III Rajd AZ” lub telefonicznie: 601 340 985 w godzinach popołudniowych.