Powstało nowe Koło SW AGH „Górnicy 73”

Na dorocznym spotkaniu absolwentów Wydziału Górniczego z rocznika 1973, świętującego 45-lecie otrzymania dyplomu na Wydziale Górniczym AGH, które miało miejsce w Komborni koło Krosna podjęto decyzję o utworzeniu kolejnego Koła Rocznikowego o nazwie „Górnicy 73”.

fot. Piotr Czaja

Rocznik’73 znany jest z ponadprzeciętnego stopnia integracji. Jego członkowie spotykają się od 35 lat, a od 15 lat spotykają się corocznie. Jubileusze okrągłe (co 5 lat) Rocznik’73 świętuje bardzo uroczyście w murach uczelni z udziałem najwyższych władz uczelni i wydziału. Z rocznika tego wywodzi się wielu profesorów oraz osób, które odegrały znacząca rolę w życiu uczelni, pełniły w przemyśle wydobywczym wysokie funkcje kierownicze, a także przyczyniły się do rozwoju wielu regionów kraju.

fot. Piotr Czaja

W dniach 21-22 sierpnia 2018 roku na zaproszenie prezesa Kopalni Dolomitu w Sandomierzu mgr. inż. Longina Bokwy, Rocznik’73 gościł w Dworze Kombornia koło Krosna. W programie spotkania rocznikowego znalazły się:

1. Zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.
  2. Techniczna wizyta w Zakładzie Górniczym Lipowica należącym do Przedsiębiorstwa Produkcji Materiałów Drogowych w Rzeszowie Sp. z o.o., którego właścicielem jest prywatna Spółka Kopalnie Dolomitu w Sandomierzu kierowana przez Prezesa Longina Bokwę.
  3. Plenerowa spotkanie koleżeńskie na szczycie góry sukcesywnie eksploatowanej przez ZG Lipowica.

Rocznik ’73 – Wokół Prezesa Longina Bokwy i Jego małżonki

Rocznik ’73 na bieszczadzkim szczycie pod flagą AGH
fot. Piotr Czaja

Górniczy poczęstunek na szczycie kamieniołomu Lipowica
fot. Piotr Czaja

Przed wieczornym jubileuszowym spotkaniem odbyło się oficjalne Walne Zebranie Założycielskie koła rocznikowego Stowarzyszenia Wychowanków, które będzie nosić nazwę: „Górnicy 73”.

Obecnie na liście Rocznika’73 widnieje 140 absolwentów. W zebraniu w Komborni uczestniczyło łącznie 105 osób, z których 69 osób przynależy do SW AGH. Pozostali z różnych przyczyn jeszcze do SW nie trafili, ale obserwując spotkanie refleksja o potrzebie wstąpienia do tego zacnego grona była powszechna.

fot. P. Kozubal

W trakcie zebrania założycielskiego przeprowadzonego przez obecnego przewodniczącego SW AGH prof. Piotra Czaję wręczono legitymacje członkowskie nowo przyjętym do grona SW. Legitymacje wręczał przewodniczący w towarzystwie Honorowego Członka Stowarzyszenia inż. Józefa Limanówki.

fot. P. Kozubal

W kolejnej odsłonie zebrania odbyły się głosowania nad powołaniem koła oraz nad wyborem jego rzecznika i całego zarządu.

fot. P. Kozubal

Po jednomyślnej decyzji o założeniu koła „Górnicy 73” wybrano jego zarząd. Godność rzecznika koła zebranie powierzyło koledze Antoniemu Bochenkowi – aktywnemu działaczowi stowarzyszenia, a w gronie Rocznika’73 piastującego godność Kanclerza Wielkiego Koronnego (KWK). W skład Zarządu Koła wybrano także: Barbarę Kochan, Jerzego Kuśnierza, Leszka Morawieckiego i Adama Terleckiego.

Zarząd Koła „Górnicy 73” ukonstytuuje się na pierwszym swoim posiedzeniu po formalnym powołaniu koła przez Zarząd Główny SW AGH.

Zapisując się do Stowarzyszenia Wychowanków AGH wskazane jest, aby każdy członek był przyporządkowany do jednego z kół. Obecnie najliczniejszym kołem jest koło im. Walerego Goetla, które zrzesza większość członków nie należących do kół zakładowych i terenowych.

Z tego też względu absolwentów Wydziału Górniczego z roczników sąsiadujących (1972, 1974, 1975) zapraszamy do włączenia się do pracy w tym kole. W tym celu należy wolę przystąpienia do tego koła zasugerować mailowo do biura stowarzyszenia.

fot. P. Kozubal

Po zakończeniu oficjalnego zebrania nowo tworzonego koła SW zebrani nagrodzili fundatora zjazdu rocznikowego w Komborni pana Prezesa Loingina Bokwę – zapalonego hodowcę gołębi pocztowych – specjalnym pucharem mistrzowskim, a współpracowników pana prezesa specjalnym wyróżnieniem rocznika jakim jest „Złoty Bajgel”.