ODSZEDŁ WIELOLETNI DZIAŁACZ SW AGH- doc. dr inż. Mieczysław Milewski

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że w wieku 97 lat zmarł Członek Honorowy Stowarzyszenia Wychowanków AGH –doc. dr inż. Mieczysław Milewski


Doc. dr inż. Mieczysław Milewski urodził się 13 sierpnia 1925 roku w Krakowie.

W 1949 roku ukończył z odznaczeniem studia na Wydziale Geologiczno-Mierniczym AG uzyskując dyplom mgr. inż. miernictwa górniczego.

Od 12 lutego 1945 roku do przejścia na emeryturę w 1991 roku był nauczycielem akademickim AG i AGH przechodząc wszystkie stopnie kariery zawodowej, aż do zastępcy profesora.

Pracę rozpoczął jako młodszy asystent w Zakładzie Geodezji i Miernictwa Górniczego Wydziału Geologiczno-Mierniczego. W 1952 roku w związku ze zmianami strukturalnymi znalazł się w Katedrze Zakładzie Geodezji i Miernictwa Górniczego Wydziału Geodezji Górniczej. W latach 1958-1961 był zastępca profesora. W latach 1969-1971 był kierownikiem Studium Zaocznego i w latach 1971-1972 kierownikiem Studium Zaocznego i przez te lata był prodziekanem Wydziału.

W 1964 roku na podstawie pracy „Kryteria wyboru optymalnej figury nawiązania ekscentrycznego na tle dotychczasowego stanu orientacji kopalń” napisanej pod kierunkiem prof. Zygmunta Kowalczyka uzyskał doktorat.

W latach 1969-1991 był na stanowisku docenta, a w latach 1972-1991 kierował Zakładem Geodezji Górniczej, a w latach 1974-1979 był też zastępcą dyrektora Instytutu Geodezji Górniczej i Przemysłowej. Prowadził też zajęcia dydaktyczne latach 1949-1951 na Wydziałach Politechnicznych, w latach 1954-1964 w Politechnice Warszawskiej, a w latach 1961-1962 w Wojskowej Akademii Technicznej. Ponadto w latach 1947-1951 był równocześnie nauczycielem w Liceum Górniczym w Krakowie.

Głównymi kierunkami jego zainteresowań naukowych były: geodezja górnicza, ochrona terenów górniczych i historia geodezji.

Promotor 5 przewodów doktorskich.

Autor ponad 80 publikacji, w tym 4 książek i 2 skryptów oraz współautorem patentu.

Członek Komitetu Geodezji PAN Komitetu Górnictwa PAN, Komisji Górniczo-Geodezyjnej PAN, Zespołu Historii Geodezji w Komitecie Nauki i Techniki PAN, Rady Naukowej ZBiPM „Cuprum”, Międzynarodowego Towarzystwa Geodezji Górniczej, Zespołu Ekspertów ds. Geodezji i Kartografii MEN, Komisji ds. Ochrony Środowiska LGOM, Komisji ds. Ochrony Powierzchni przed Szkodami Górniczymi, Komisji Miernictwa i Szkód Górniczych przy GIG, Polskiego Komitetu ISM, Stowarzyszenia Wychowanków AGH,

Posiadał uprawnienia zawodowego mierniczego górniczego. Ściśle współpracował z górnictwem, a w szczególności z górnictwem węgla kamiennego i rud miedzi.

Odznaczenia i nagrody

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia PolskiZłoty Krzyż ZasługiSrebrny Krzyż ZasługiMedal Komisji Edukacji Narodowej, Złota Odznaka za Zasługi dla Górnictwa RP, Złota Odznaka za Zasługi dla Geodezji i Kartografii, Złota Odznaka za Zasługi dla Ochrony Środowiska, Złota Odznaka Budowniczego LGOM, Tytuł Honorowy Generalnego Dyrektora Górniczego, Członek Honorowy SW AGH, wielokrotnie otrzymał Nagrody Rektora AGH, 100-lecia Górniczych Organizacji Technicznych.


Uroczystości pogrzebowe odbędą się 11 października 2022 roku o godzinie 13.00 na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Całej rodzinie  i wszystkim bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Zarząd Stowarzyszenia Wychowanków AGH