Barbórka 2022 w Stowarzyszeniu Wychowanków AGH

Z inicjatywy Koła Rocznikowego Stowarzyszenia Wychowanków AGH „Górnicy -73” w dniu 4 grudnia odbyły się w Krakowie uroczystości Barbórkowe uświetniające to tradycyjne  górnicze święto. Podobnie jak w roku 2021, kiedy Stowarzyszenie Wychowanków postanowiło powrócić do tradycji sprzed pandemii i w dniu 4 grudnia zorganizować w Kolegiacie świętej Anny mszę świętą barbórkową – tak jak to obchodzono tradycyjnie od roku 2002, wprowadzając do kalendarza uroczystości także tradycyjny pochód lisów ulicami miasta – tak też w roku 2022 podjęto tę inicjatywę wspólnie z Komitetem Organizacyjnym Dnia Górnika w AGH. Na życzenie członków Koła Rocznikowego „Górnicy – 73” po mszy św. zorganizowano spotkanie koleżeńskie, w którym uczestniczyło 58 członków Stowarzyszenia Wychowanków.

Dzięki wspólnym zabiegom msza święta Barbórkowa miała bardzo uroczystą oprawę. Koncelebrze sprawowanej w intencji AGH przewodniczył ks. prof. Tadeusz Panuś proboszcz parafii św. Anny, a koncelebransami byli ks. prof. Tomasz Rozkrut (Uniwersytet Jana Pawła II) oraz ks. Jerzy Dziewoński, który modlił się  dodatkowo o radość nieba dla prof. Bolesława Krupińskiego w 50 rocznicę Jego śmierci. O godz. 18.00  świątynia wypełniła się wiernymi,  a środek kościoła zajął  paradny orszak górniczy ze sztandarem AGH na czele.

Władze rektorskie AGH w honorowych stallach  (fot. A. Bator)

Władze uczelni z JM Rektorem i prorektorami oraz władzami Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami, zajęli miejsca w honorowych stallach świątyni. Oprócz mistrzowsko grającego organisty pana Łukasza Kmiecika oprawę muzyczną liturgii wzbogacili: Orkiestra reprezentacyjna AGH oraz Chór zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”.

Orkiestra reprezentacyjna AGH – podczas  uroczystej liturgii  (fot A. Bator)

Po wspaniałej homilii ks. profesora Panusia modlitwę wiernych przedstawił prof. Paweł Bogacz. Dwie najważniejsze intencje mszy św. godne są zacytowania:

W ten radosny i pełen nadziei czas adwentowego oczekiwania prosimy Cię Panie Jezu:

4. Wejrzyj na całą Społeczność Akademii Górniczo-Hutniczej – Władze Uczelni i władze poszczególnych Wydziałów. Spójrz na jej pracowników i  studentów, wejrzyj na wychowanków AGH i ich stowarzyszenie. Niech wspólnym wysiłkiem odkrywają tajniki Natury decydujące o pomyślnym rozwoju naszej cywilizacji i aby przez kolejne wieki byli godnymi orędownictwa św. Barbary, korzystając ze sławetnych ponad 100 lat historii, tradycji i misji Akademii.

Ciebie prosimy

5. Daj życie wieczne zmarłym członkom naszej akademickiej rodziny. Przyjmij na wieczną szychtę wszystkich braci górnikom, którzy w trakcie pracy złożyli największą ofiarę – ofiarę swojego życia. Daj również radość nieba prof. Bolesławowi Krupińskiemu – twórcy potęgi polskiego górnictwa, a także prof. Waleremu Goetlowi – protoplasty idei zrównoważonego rozwoju, w 50-tą rocznicę ich śmierci. 

Ciebie prosimy

Na zakończenie liturgii głos zabrał dziekan Wydziału ILiGZ  prof. Marek Cała, który oprócz podziękowania zwrócił uwagę na tragiczny w górnictwie bilans roku  2022  zapisany w jego historii trzema  tragicznymi zdarzeniami obfitującymi w liczne ofiary śmiertelne.

Wszystkim uczestnikom mszy św. serdecznie dziękujemy!

Jak nakazuje tradycja po mszy świętej na schodach kolegiaty Orkiestra Reprezentacyjna AGH dała krótki koncert zbierając rzęsiste brawa przechodniów i przypadkowych słuchaczy.

Druga częścią obchodów górniczego święta w Stowarzyszeniu Wychowanków AGH było koleżeńskie spotkanie w Restauracji Rodzinnej „Manufaktura Pieroga” w parku zdrojowym na Matecznym. Na spotkanie przybyli między innymi:

  • Sekretarz Rady Stowarzyszenia Wychowanków prof. Mirosław Karbowniczek z małżonką,
  • Członek Rady Uczelni prof. Zbigniew Kąkol z małżonką
  • Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP prof. Bronisław Barchański,
  • Była prorektor AGH prof. Anna Siwik
  • Przewodniczący Rady Uczelnianej ZNP dr Dariusz Sala,
  • Liczni emerytowani profesorowie Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii
  • Profesorowie z innych jednostek naukowych:
    • z Wydziału Metali Nieżelaznych AGH – prof. Wacław Muzykiewicz
    • z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH – prof. Krzysztof Krauze
    • z Instytutu Mechaniki Górotworu PAN – prof. Wacław Dziurzyński,
  • Członkowie Zarządu Oddziału SITG w Krakowie,
  • Oraz bardzo liczna grupa członków Koła Rocznikowego SW AGH „Górnicy-73”

Jak na większości spotkań rocznika „Górnicy -73”program muzyczny zapewniła „Kapela Zespołu Pieśni i Tańca „Krakus” z kierowniczą funkcja dyrektora  i solisty Jacka Szopy.

Po licznych ekscesach kulinarnych restauracji – (podano ogromne i bardzo smaczne golonki), uczestnicy racząc się dobrym piwkiem przy wesołym śpiewie dotarli do punktu kulminacyjnego czyli „Kasablanki” w  wydaniu AGH ze słowami Wiesława Nowaka (Metalurgia 72). Wybrzmiało głośno „To moja uczelnia” – „to AGH”, a uczestnicy w braterskim uścisku pożegnali spotkanie słowami „do spotkania w przyszłym roku”.

„To moja uczelnia – – jubilatka nasza – to AGH” (fot. P. Czaja )

„Każda okazja jest dobra,  aby się spotkać” – powiedział kol. Andrzej, który na to wydarzenie  przyjechał specjalnie ze Szczecina. Zadowoleni wyszli wszyscy. Ci którzy następnego dnia wcześnie rano musieli podjąć obowiązki dydaktyczne jak i Ci, którzy cieszą się szlachetnym i spokojnym stanem emerytów.

Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne, a tych w polskiej tradycji w okolicach świąt Bożego Narodzenia nie powinno brakować.

Spotkanie było możliwe dzięki ofiarności uczestników oraz sponsoringowi Grupy PBI z Sandomierza. Natomiast Pani dr Barbara Kopczyńska wyposażyła wszystkich uczestników spotkania w czteropak miejscowej wody mineralnej, która ponoć jest doskonałym lekarstwem na dzień po imprezie.

Wszystkim Wychowankom AGH życzymy radosnego przeżywania święta Barbórkowego, a potem „Radosnych świąt Bożego Narodzenia”. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na nasze tradycyjne Stowarzyszeniowe  spotkanie świąteczno-noworoczne, które odbędzie się w dn. 9 stycznia  2023 roku  w Auli AGH,  gdzie będziemy mieli okazję złożyć sobie życzenia na kolejny rok 2023.

Pozdrawiam wszystkich !

Piotr Czaja Prezes SW AGH