Wiosenny „Rajd 110-lecia AGH”

Zapowiadany już w ubiegłym roku tradycyjny wiosenny rajd Stowarzyszenia Wychowanków AGH  nawiązujący do jubileuszu 110-lecia powołania do życia Akademii Górniczej w Krakowie – w ostatnim tygodniu musiał zmienić formułę.  Z pewnych względów wycofano się z centralnej organizacji wszystkich elementów rajdu, a pozostawiono formułę całkowicie otwartą. „Na rajd idzie kto chce i każdy sobie organizuje nocleg we własnym zakresie”.  Najaktywniejszym okazało się rocznikowe Koło SW AGH „Górnicy 73” dowodzone przez Rzecznika kol. Antoniego Bochenka.  Kiedy okazało się, że skromną grupkę 10 członków tego koła zaszczyci swoja obecnością prorektor ds. Nauki prof. Marek Gorgoń z prof. Wojciechem Chmielem i prof. Sławomirem Mikrutem – rajd nabrał rumieńców.

Najpierw w piątek (26.05.2023 r.)  dziesięciu uczestników rajdu – członków Koła „Górnicy 73” spotkało się na uroczystej kolacji w Hotelu Stok w Wiśle Jaworniku.

Koleżeńska kolacja członków Koła „Górnicy 73” w Hotelu Stok . (Fot. P. Czaja)

W dniu 27 maja 2023 roku na kilka minut przed godz. 10.00 do „Willi Pod Jemiołą” podjechała piękna Mazda z rejestracją  „K1-AGH” którą dotarli do miejsca spotkania :prof. Marek Gorgoń (prorektor AGH)  oraz  prof. S. Mikrut i prof. W. Chmiel.
Po krótkich przygotowaniach ekipa była gotowa do wyruszenia na szlak.

Przed wyjściem na trasę rajdu.  (fot. A. Lebiedzki)

Ten rajd  miał w planie dwie trasy. Dłuższa i trudniejsza to 13 km marszu i ponad 600 m przewyższenia.  Zebrani w większości seniorzy – wybrali jednak trasę łagodniejszą, czyli ok. 3,5 km marszu  w jedna stronę  i przewyższenie 350 m. Jeśli jednak dodać do tej trasy wejście spod schroniska na Soszowie na szczyt Soszów (886 mnpm)  to trasa wydłuża się do 4 km w jedna stronę i przewyższenie ponad 450 m.

Pokonana trasa rajdowa  (źródło: https://mapa-turystyczna.pl/route/3edmm )

Po solidnej wspinaczce  Karczma na Soszowie okazała się wspaniałym miejscem odpoczynku. Rajdowiczom towarzyszyła piękna, prawie bezchmurna pogoda i bardzo komfortowa temperatura. Zaserwowane chłodne piwko i przekąski były prawdziwym rarytasem dla lekko zmęczonych wędrowców.

Pierwsza grupa rajdowiczów na tarasie Karczmy Soszów (fot. P. Czaja)

Z Karczmy Soszów jeszcze ok. 700 m na szczyt  Soszowa (886 m)  i przed nami piękny widok na skąpane w słońcu okryte świeżą majową zielenią Beskidy.

Część ekipy na szczycie Soszów (886 m n.p.m.) od lewej: M. Olawa,  M. Wątroba – słynna Himalaistka, prof. M. Gorgoń – Prorektor AGH, prof. W. Chmiel, prof. S. Mikrut  (fot. P. Czaja)

Ze szczytu Soszów przesłaliśmy SMS-em meldunek i życzenia do JM Rektora prof. J. Lisa wraz z dowodami fotograficznymi. Pan Rektor przekazał uczestnikom pozdrowienia ubolewając, że liczne obowiązki nie pozwoliły mu na osobisty udział w rajdzie.

Po smacznym posiłku w Karczmie Soszów ekipa powróciła do miejsc zakwaterowania w Jaworniku. Wieczorem odbyło się bardzo sympatyczne spotkanie przy ognisku, gdzie prof. M. Gorgoń pełnił funkcję kierownicza przy grillu, prof. S. Mikrut dostarczył wspaniałego akompaniamentu do rajdowych piosenek, które zwróciły uwagę przechodniów do tego stopnia, że jeden z nich  poprosił: „Zaśpiewajcie mi jeszcze :”Góralu czy ci nie żal””.

Zaśpiewaliśmy – więc w rewanżu po jakimś czasie przyszedł do nas ze swoją córką – uczennicą 4 klasy szkoły podstawowej  i szkoły muzycznej, która dała piękny dziecinny koncert gry na skrzypcach.

Po licznych wspomnieniach z poprzednich rajdów – jeszcze za czasów studenckich- po oglądnięciu archiwalnych zdjęć i pięknym śpiewie piosenek rajdowych Hymnem „Tu jest moje miejsce” i powtarzanym refrenem „To moja uczelnia gdzie studiowałem parę pięknych lat” -……. „To AGH!”, późnym wieczorem zakończyliśmy pięknie spędzony rajdowy dzień.

Przy rajdowym ognisku w ogrodzie Willi „Pod Jemiołą” (fot. P. Czaja)

W tym miejscu pragniemy przypomnieć podjętą w 2022 roku w Zakopanem decyzję  JM Rektora prof. Jerzego Lisa, że każdego roku w pierwszy weekend czerwca idziemy w góry. Kolejny rajd Stowarzyszenia Wychowanków AGH odbędzie się już w roku 2024  w dniach 1-2 czerwca.

Już dzisiaj zapraszamy wszystkie grupy wędrowne pracowników AGH  i prosimy, aby ten weekend spędzić razem w górach. Szczegóły organizacyjne prezentować będziemy na naszej stronie internetowej w zakładce: „Rajdy SW AGH”

ZAPRASZAMY !

Piotr Czaja
Prezes SW AGH